Ankieta dla hodowców.

Moderatorzy: eliza, BACHMATsforanemroda

Awatar użytkownika
miszakai
Posty: 4700
Rejestracja: piątek 17 paź 2008, 18:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Kontakt:

Ankieta dla hodowców.

Post autor: miszakai » środa 29 sty 2020, 17:16

Swojego czasu razem z Anną Łuczak(hodowla Olfactus) opracowałyśmy krótką ankietę dotyczącą ogara polskiego. Ankieta została stworzona w celu lepszego rozpoznania problemów zdrowotnych występujących w rasie OGAR POLSKI. Dotyczy ona wad/ chorób występujących okołoporodowo - letalnych, rozwojowych, jak i tych występujących w wieku późniejszym, o których wystąpieniu hodowca posiadł informacje lub choroba ujawniła się jeszcze w hodowli.

Ankieta jest anonimowa i dobrowolna. Wypełnienie jej nie zostaje nigdzie odnotowane. Wyniki będą napływały niepowiązane z konkretnym adresem mailowym. Osoby opracowujące wyniki będą miały dostęp tylko do ogólnych danych. Wyniki już raz były krótko podsumowane w Rodowodowej Bazie Ogara Polskiego . Następnie będą aktualizowane jeśli kolejni hodowcy będą wypełniać ankietę.

Prosimy Was o poświęcenie czasu, przeanalizowanie swoich miotów i odsyłanie wypełnionych ankiet. Jedna ankieta dotyczy tylko jednego, pojedynczego miotu. Jeśli nie pamiętamy któregoś urodzonego miotu dokładnie, nie wypełniajmy dla niego ankiety. I pamiętajcie o ankiecie na przyszłość. Jeśli będziemy te dane uzupełniać dla kolejnych miotów małych ogarków, wierzymy, że z czasem wyniki będą stanowić bogate źródło wiedzy w temacie.

Mamy nadzieję, że znajdziecie chwilę na współpracę z nami i że wyniki pomogą nam wszystkim w przyszłej pracy hodowlanej:)

https://docs.google.com/forms/d/1kNqMka ... g/viewform

Pamiętajcie, żeby po wypełnieniu ankiety kliknąć "wyślij". Tylko wtedy wyniki ankiety zostaną zapisane.


Dziękujemy Wam!

Anna Łuczak
Marta Rybczyńska


Obrazek

Awatar użytkownika
miszakai
Posty: 4700
Rejestracja: piątek 17 paź 2008, 18:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Kontakt:

Re: Ankieta dla hodowców.

Post autor: miszakai » czwartek 30 sty 2020, 13:31

Jeszcze tylko krótkie wyjaśnienie do ankiety , bo czasem dostaję pytania pojawiające się przy wypełnianiu. Pierwsza strona dotyczy skojarzenia, porodu, liczby szczeniąt i pierwsze pytanie o choroby dotyczy osesków, czyli tuż po narodzinach. Rozszczepy, deformacje itp. Chodzi o wady letalne, poważne a rubryka inne dotyczy innych możliwych wad, bo zawsze może jeszcze coś innego się zdarzyć ale chodzi o oseski po narodzinach. Dopiero dalsza część ankiety dotyczy wad ujawniających się później, w hodowli lub już nowym domu jak hodowca taką informację posiada. Tu jest miejsce na entropium, ropowicę ale też wady nie przesądzające o śmierci czy konieczności uśpienia szczeniaka jak wilcze pazury, wady ogona. Może to trochę niejasne ale ciężko było dobrze ją ułożyć;) Dziękujemy za wypełnianie ankiet.


Obrazek

Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7599
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 10:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Ankieta dla hodowców.

Post autor: qzia » czwartek 30 sty 2020, 15:28

Czy wilcze pazury są wadą, bo nie zauważyłam nigdzie we wzorcu nic na ten temat :mysl_1:Awatar użytkownika
miszakai
Posty: 4700
Rejestracja: piątek 17 paź 2008, 18:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Kontakt:

Re: Ankieta dla hodowców.

Post autor: miszakai » czwartek 30 sty 2020, 17:23

My to wpisałyśmy jako wadę w tej drugiej części ankiety. Jest na nasz użytek. Nie odnosimy się do wzorca, no bo we wzorcu o achalazji przełyku i innych wadach też nie ma. My mówimy o wadach czyli chorobach. Wadach-schorzeniach a nie wadach dyskwalifikujących psa na wystawie;/. Wilcze pazury to taki atawizm ale niepotrzebny. Czysto statystycznie warto wiedzieć. Psy po przebytej przepuchlinie czy z objawami Fanconiego też mogą być wystawiane ale to trochę nie o to nam chodziło. Wystawy to inna para kaloszy, tu chodzi o stan zdrowia rasy, jej plenność, zdrowie osesków i starszych szczeniąt. Wady czytaj schorzenia lub wady letalne, czyli powodujące śmierć oseska.


Obrazek

ODPOWIEDZ