Rodowód - instrukcja obsługi & lista życzeń i zażaleń

Moderatorzy: BACHMATsforanemroda, eliza

Awatar użytkownika
zybalowie
Posty: 1668
Rejestracja: niedziela 15 sie 2010, 08:19
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Szczecin

Rodowód - instrukcja obsługi & lista życzeń i zażaleń

Post autor: zybalowie »

Drodzy hodowcy :-) i forumowicze z know how.

Rodowód - rzecz nad wyraz przydatna. To on stanowi formalnie o rasowości psa i odkrywa przed nami jego pochodzenie, które są podstawą wszelkich planów hodowlanych, skojarzeń i tworzenia listy za i przeciw. W rodowodzie znajdziemy informacje na temat imienia i przydomka, numeru rodowodu, uzyskanych tytułów i... no właśnie, czy z samego rodowodu dowiemy się czegoś jeszcze? (1)

Czego jeszcze chcielibyście (lub waszym zdaniem warto byłoby) się dowiedzieć o danym psie z rodowodu - oczywiście pod kątem a) wyboru szczenięcia do hodowli b) krycia? (konkursy, testy, badania?) (2)

Czy waszym zdaniem 4 pokolenia wstecz to miarodajna informacja, czy może dobrze byłoby wiedzieć więcej? (dlaczego cztery, a nie trzy albo pięć? - widziałam wzorzec hamerykanskiego kennel clubu z pięcioma kolumnami) (3)

Czy protokół przeglądu miotu jest/powinien być do ogólnego wglądu? Czy powinien dotyczyć miotu jako całości, czy może każdego szczenięcia z osobna? (4)

I pytanie czy wątpliwość z kategorii, które może uznacie za dziwne, ale... czy szczenięta powinny waszym zdaniem przechodzić standardowy pakiet testów behawioralnych (jak np. test campbella)? (5)
rod-pl.jpg
Skąd takie pytania? Ano stąd, że ostatnio chodzi mi po głowie temat informacji, jakie faktycznie posiadamy o psach. Są informacje formalnie zawarte w papierach, informacje oficjalnie podawane przez hodowców/właścicieli, informacje nieoficjalne szeptane pokątnie i domysły...
A co tak naprawdę wy jako hodowcy chcielibyście wiedzieć, co byłoby wam potrzebne z tej wiedzy o psie i jego przodkach?
Oczywiste jest, że wszystkich psów osobiście nie poznamy i nie obejrzymy, część pozostanie wpisem na papierze. Innymi słowy - co chcielibyście mieć czarno na białym? Co bardziej, a co mniej?

Wiem, że odpowiedzi będą subiektywne i to dobrze. Pytania wypunktowałam, żeby oddalić pokusę osobistych wycieczek a dać szansę odpowiedziom rzeczowym ;-)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Rodowód - instrukcja obsługi & lista życzeń i zażaleń

Post autor: hania »

(1) Chociażby spokrewnienie przodków. W rasach mniej nonokolorystycznych niż ogar - jakie maści genetycznie niesie nasz zwierzak.
(2) Jak najwięcej. Sukcesy wystawowe/konkursowe/inne wyszkolenie, badania itp.
(3) Dobrze wiedzieć więcej bo np przy liczeniu inbredu jedno pokolenie może wiele zmienić (jak np okaże się, że dany pies wystepuje w nim 6 razy). Ale np u ogarów można sobie samemu dopisc pokolenia opierając sie na danych np z netu.
(4) Wydaje mi się, że taki przegląd jak jest teraz jest ok. Z opisem całego miotu, ze szczegółowym uwzględnieniem szczeniąt o których jest cos bardziej na "nie" lub na "tak".
(5) Nie wiem jaki cel miałyby takie testy. Tym bardziej, że są one dość niewiarygodne a ich interpretacja zależnie od przeprowadzajacego bardzo różna.
Awatar użytkownika
ZbyszekC
Posty: 2056
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:40

Re: Rodowód - instrukcja obsługi & lista życzeń i zażaleń

Post autor: ZbyszekC »

Jak jest wiarygodność kolorystyki ogara. Idol jest czaprakowy, Balt jest czaprakowy i Tropka jest czaprakowa. Ciekawe co wpisano Łazikowi?
"Moim prawdziwym obowiązkiem jest ocalić własne marzenia." - Arthur Schopenhauer
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Rodowód - instrukcja obsługi & lista życzeń i zażaleń

Post autor: hania »

Też jest czaprakowy ;) . Bo to wszystko to czapraki tylko z różnymi genami rozjaśniającymi.
Awatar użytkownika
ZbyszekC
Posty: 2056
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:40

Re: Rodowód - instrukcja obsługi & lista życzeń i zażaleń

Post autor: ZbyszekC »

Ostatnia klubówka. 60 psów zgłoszonych, 55 czaprakowych i 5 czaprakowych z białymi znaczeniami. Jeden przymiotnik a tyle odcieni.
Na pokazanym wyżej rodowodzie przy importach nie ma maści. Czy tam nie piszą, czy nasi nie potrafili przetłumaczyć?
Patrzę na rodowód Kazana. Przy importach z Czech jest maść, przy amerykanskich nie ma.
Hania, patrzyłem na zdjęcia Barda. Był moim zdaniem bardziej czaprakowy niż Idol a miał wpisaną czarna podpalana
"Moim prawdziwym obowiązkiem jest ocalić własne marzenia." - Arthur Schopenhauer
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Rodowód - instrukcja obsługi & lista życzeń i zażaleń

Post autor: Ania W »

ZbyszekC pisze: Hania, patrzyłem na zdjęcia Barda. Był moim zdaniem bardziej czaprakowy niż Idol a miał wpisaną czarna podpalana
Może jak miał przegląd specjalista uznał, że czarny podpalany ;)
Muszę odszukać jego rodowód i przypomnieć sobie, który z jego przodków był szynszylowy :)
Awatar użytkownika
ZbyszekC
Posty: 2056
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:40

Re: Rodowód - instrukcja obsługi & lista życzeń i zażaleń

Post autor: ZbyszekC »

U Balta Polny miał podżarą :)
Ania w tym jest kolejny problem specjaliści i przeglądy miotu. Zwłaszcza ras tak niszowych jak ogar.
W oddziałach gdzie są dosyć liczne hodowle jak warszawski, krakowski, krośnieński, rzeszowski albo chociaż sędziowie oceniający te rasy takich można znaleźć. Ale w toruńskim. Boję się co będzie jak pokryją Traszkę która jest-no przynajmniej pół roku temu była - drugim obok Balta ogarem w tym oddziale. Pewnie zadzwonią do mnie po pomoc bo jako majacy ogara od szczenięcia powinienem widzieć jak wyglądają. :strach_2:
Ja nigdy nie widziałe ogara młodszego niż 10 tygodni. :gleba:
"Moim prawdziwym obowiązkiem jest ocalić własne marzenia." - Arthur Schopenhauer
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Rodowód - instrukcja obsługi & lista życzeń i zażaleń

Post autor: hania »

Z tego co wiem problem polega na tym, że niektóre oddziały wpisywały ogarom do rodowodów czarny podpalany. I niektórzy sędziowie. Dowiadywałam się kiedys o to i jest to błąd - nie można wpisać maści, która nie istnieje we wzorcu w metryczke psa wystawowego. W związku z tym wszystkie ogary w metryczki powinny mieć wpisany kolor czaprakowy.
A szynszylowy to myślę, że błąd w rodowodzie - znajomy posokowiec w cały rodowód od dziadka miał wstawiony rodowód beagla.
Awatar użytkownika
ZbyszekC
Posty: 2056
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:40

Re: Rodowód - instrukcja obsługi & lista życzeń i zażaleń

Post autor: ZbyszekC »

Patrzę we wzorzec i tam nic konkretnego nie ma o maści. Pisze o czapraku ale i pisze o podpalaniach.
"Moim prawdziwym obowiązkiem jest ocalić własne marzenia." - Arthur Schopenhauer
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Rodowód - instrukcja obsługi & lista życzeń i zażaleń

Post autor: hania »

Ten sędzia z którym rozmawiałam twierdził, że według wzorca czaprakowa i tylko taka powinna być wpisywana.
Ostatnio zmieniony środa 26 paź 2011, 21:13 przez hania, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ