Hodowla ras polskich w statystyce "Pies"

Moderatorzy: BACHMATsforanemroda, eliza

Awatar użytkownika
Psyk
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 18:33
Gadu-Gadu: 1000254

Re: Hodowla ras polskich w statystyce "Pies"

Post autor: Psyk »

kasiawro pisze: Jeśli chodzi o rozpoznawalność ogarów to bywa różnie, miło jeśli ktoś podchodzi i upewnia się, czy to ogar - i to staje się już dość często.
Najczęściej nas z racji pewnie bywania z psami pytają nas obcokrajowcy co to za rasa?
Strasznie miłe, bo pamiętam czasy jak Pasia była rodezjanem albo mieszańcem beagla i labka :placzek:
To my chyba mamy mniej szczęścia, bo zdecydowanie częściej od pytania "co to za rasa?" pada pytanie "to jest jakaś rasa?" No ale nasz i niektórym sędziom wygląda kundlowato ;)
Chociaż i nam zdarzyło się, że był poznawany (raz w parku przez pana z... gończym, a raz przez starszego pana, który pamiętał, że kiedyś to...).
Awatar użytkownika
Iza i Sławek
Posty: 1621
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 09:47
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Hodowla ras polskich w statystyce "Pies"

Post autor: Iza i Sławek »

Często na wystawach zagranicznych słyszy się pytanie "jaka to rasa". Słyszałem to pytanie od konkurencji przy wyborach BOG, prowadzących, a raz nawet od miłego pana, który kilka godzin później nas oceniał ;)
Ale zdarzają się też sytuację, jak ta z wystawy w Rydze, gdzie pewien pan nas szukał, twierdząc że przyjechał na wystawę specjalnie dla Ogara. (...i ponieważ przegadaliśmy grubo ponad godzinę, a Fraszka pozowała do setki zdjęć, więc chyba nie była to tylko kurtuazja)
Sposób na zwiększenie liczebności i rozpoznawalności OP jest bardzo prosty: Należy go pokazywać, pokazywać, pokazywać i oczywiście pokazywać ;)
S.
Wesna z Gończaków
Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: Hodowla ras polskich w statystyce "Pies"

Post autor: SARABANDA »

Mamy podsumowanie za 2015 , nr 1 i 2 kwartalnika PIES, niestety dysponuję tylko nr 2 więc nie załapał się chart polski. Może ktoś uzupełni.

Ogar -
zarejestrowane psy -138, suki - 161
w tym hodowlane psy - 73, suki - 67
urodzonych szczeniąt psy - 99, suki -93
ilość miotów 29

Gończy polski-
zarejestrowane psy - 746, suki - 596
w tym hodowlane psy -174, suki - 258
urodzonych szczeniąt psy -450, suki - 407
ilość miotów -112

PON
158, 218
62, 86
83, 80
36

Polski owczarek podhalański
220, 337
89, 152
205, 224
71
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 135
Rejestracja: piątek 01 kwie 2016, 16:20
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Re: Hodowla ras polskich w statystyce "Pies"

Post autor: Kuba »

Czy wynika z tego, że w Polsce jest 491 ogarów zarejestrowanych w ZKwP - stan na 31.12.2015?
Wilga
Posty: 1589
Rejestracja: czwartek 22 sty 2009, 17:01

Re: Hodowla ras polskich w statystyce "Pies"

Post autor: Wilga »

Czy "zarejestrowane" oznacza te, którym metryczki zamieniono na rodowód i nadano nr rejestracyjny związku? Wg mnie tak, więc nie można brać całej populacji urodzonej w 2015 za psy "zarejestrowane". Pewnie tylko cześć została zarejestrowana w związku.
Awatar użytkownika
delia
Posty: 249
Rejestracja: niedziela 16 cze 2013, 23:40

Re: Hodowla ras polskich w statystyce "Pies"

Post autor: delia »

ale jakby nie spojrzeć, to w 2015 r. urodziło się prawie 200 szczeniąt :)
Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: Hodowla ras polskich w statystyce "Pies"

Post autor: SARABANDA »

Ciekawe ile już w tym roku, nie wiem czy ktoś podlicza. Chociaż nie o wszystkich miotach wiemy.
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 135
Rejestracja: piątek 01 kwie 2016, 16:20
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Re: Hodowla ras polskich w statystyce "Pies"

Post autor: Kuba »

Wszystkie takie statystyki to totalna bzdura. Opierają się one na raporcie hodowlanym składanym przez oddziały do ZG. Każda rasa jest tam wymieniona (przez kierownika sekcji): ilość suk, w tym hodowlanych, ilość psów, w tym reproduktorów, ilość miotów, w tym psów, w tym suk. I to wszystko. Dlaczego jest to zabawa cyferkami? Bo:
1. Dotyczy to psów/suk aktualnych członków ZKwP, jak ktoś ma nieopłaconą składkę (na przykład) przestaje być członkiem ZKwP, a jego pies wypada z ewidencji - ale dalej jest ogarem. Zapłaci wpisowe i składkę i wskakuje do ewidencji.
2. Właściciele dostają pieska z metryczką, połowa z nich nie wpisuje się do ZKwP, więc nie ma ich w ewidencji, czyli z 200 szczeniąt robi się 100 ogarów rodowodowych. Z tych po roku, dwóch właściciele nie opłacają składki i zostaje 50.
3. Gdy zamknięto Księgę Wstępną (choć nie dla wszystkich, widać są równi i równiejsi) możliwość szwindli zmalała (lecz nie zniknęła, stąd sporadyczne badania DNA), wcześniej produkowało się lewe mioty i wpisywało do KW jako rodzice nieznani.
Może mi się coś zapomniało jeszcze, ale pokrótce tak to wygląda.
Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: Hodowla ras polskich w statystyce "Pies"

Post autor: SARABANDA »

Kuba, te statystyki podaję po to by porównać ilość miotów i narodzonych szczeniąt poszczególnych ras polskich w kolejnym roku, nigdzie nie twierdzę że jest to miarodajne dla ilości psów i ich populacji. Znasz lepszy sposób ogarnięcia tematu - proszę bardzo, nie wiem jak inni ale ja będę Ci bardzo wdzięczna.
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 135
Rejestracja: piątek 01 kwie 2016, 16:20
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Re: Hodowla ras polskich w statystyce "Pies"

Post autor: Kuba »

OK, Twoja idea słuszną jest. Uwagi swoje wniosłem tylko dlatego, że od lat dociekam ile to ogarów jest. A sprawozdania hodowlane składam od lat, od lat wpisuję do ewidencji i z niej skreślam dziesiątki psów. Z kilkudziesięciu szczeniąt z mojej hodowli aktualnie w związku jest może kilka (choć niewątpliwie też z przyczyn tzw. naturalnych). Więc jako dane czy przybywa miotów i szczeniąt z roku na rok - oczywiście tak. Lecz jako wiedza o populacji - raczej nie.
ODPOWIEDZ