Program Coogar

Moderatorzy: BACHMATsforanemroda, eliza

Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 135
Rejestracja: piątek 01 kwie 2016, 16:20
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Program Coogar

Post autor: Kuba »

Pięć miesięcy temu, 23 czerwca, skierowałem do Zarządu Głównego ZKwP pismo dotyczące wprowadzenia zmian do mocno już zdezaktualizowanego Programu Coogar (w skrócie). Do dnia dzisiejszego nie dostałem odpowiedzi, mimo iż w dniu 22 października plenum ZG dyskutowało nad tym problemem (podobno). Brak odpowiedzi wyraźnie obrazuje w jak głębokim poważaniu ma Zarząd Główny członków ZKwP, dlatego też poniżej pismo to publikuję.

Krosno, dnia 23 czerwca 2016 r.

Główna Komisja Hodowlana
Zarząd Główny
Związku Kynologicznego w Polsce

Zgodnie z § 14 pkt 3 Statutu Związku Kynologicznego w Polsce wnoszę postulat o dokonanie zmian w „Programie opracowanym przez Główną Komisję Hodowlaną dla krzyżówki międzyrasowej Ogar Polski i American Black and Tan Coonhound”.

1. Działając na podstawie § 3 Regulaminu Hodowli Psów Rasowych (zgodnie z Regulaminem FCI – Artykuł 12) w roku 2008 zarząd Klubu Ogara i Gończego Polskiego, po wcześniejszych konsultacjach ze specjalistami od genetyki, za zgodą Zarządu Głównego Związku Kynologicznego w Polsce, wyraził zgodę na krycie suk ogara polskiego psem rasy black and tan coonhound, ograniczając ilość suk do 3. Działanie to zmierzało do poprawy kondycji zdrowotnej, a zwłaszcza występowania wad dziedzicznych u Ogara Polskiego oraz do polepszenia eksterieru tej rasy. Wcześniej wprowadzony przegląd hodowlany – obowiązkowy do kwalifikacji hodowlanej – miał za zadanie sprawdzenie i opisanie populacji ogara polskiego pod względem zgodności ze wzorcem, a testy psychiczne – także obowiązkowe do kwalifikacji hodowlanej – weryfikację osobników nadmiernie lękliwych i nadpobudliwych. Kojarzenie osobników „w typie ogara polskiego” wpisanych do Księgi Wstępnej z ogarami nie przyniosło zadawalających rezultatów choćby ze względu na to, że psy „w typie ogara polskiego” były blisko spokrewnione z ogarem i przekazywały te same wady genetyczne, co zostało wykazane w pracy dr hab. Iwony Głażewskiej i dr Beaty Prusak „Ocena sukcesu hodowlanego ogarów polskich zarejestrowanych w Księdze Wstępnej” (w załączeniu).
2. Po zmianie władz naczelnych Związku Kynologicznego w Polsce nowe władze zlikwidowały przegląd hodowlany i testy psychiczne dla ogara polskiego, a jedyną kwalifikacją hodowlaną pozostały oceny wystawowe. Zadecydowano o zamknięciu Księgi Wstępnej dla rasy ogar polski, a problem szczeniąt urodzonych ze skojarzenia ogar polski – black and tan coonhound miał uregulować „Program opracowany przez Główną Komisję Hodowlaną dla krzyżówki międzyrasowej Ogar Polski i American Black and Tan Coonhound”.
Program ten w rażący sposób dyskryminuje potomstwo z w/w skojarzenia i działa w sprzeczności z niektórymi przepisami zawartymi w Regulaminach Związku Kynologicznego w Polsce. W programie zawarte jest zastrzeżenie, że coogar (bo taką nazwę krzyżówka ta otrzymała), nie może brać udziału w wystawach (pkt 2 Programu). Stoi to w sprzeczności z § 7 Regulaminu Wystaw Psów Rasowych, jednak będąc „krzyżówką międzyrasową”, a nie rasą, można skutecznie udział w wystawach zablokować. Choć należy pamiętać, że w niedalekiej przyszłości ze względu na to, że pojawi się 3 pokolenie – a już się pojawia – „krzyżówka międzyrasowa” przestanie istnieć.

3. Czy jednak jest to w interesie rasy – Ogar Polski? Mając na względzie jej dobro należy jak najbardziej dopuścić do udziału w wystawach.
1. Po pierwsze dlatego, że hodowcy i właściciele ogarów polskich mają możliwość skonfrontowania eksterieru coogara i ogara pod względem zgodności ze wzorcem (zgodnie z Regulaminem Sędziów i Asystentów Kynologicznych § 20 pkt 3).
2. Po drugie dlatego, by sędziowie mogli porównać oba osobniki i dokonać oceny czy skrzyżowanie to odniosło pozytywny rezultat (zgodnie z Regulaminem Sędziów i Asystentów Kynologicznych § 20 pkt 3).
3. Po trzecie, by uczestnicząc w wystawach otrzymywali pisemną ocenę wystawową, która mogłaby być brana pod uwagę w weryfikacji hodowlanej (zgodnie z Regulaminem Hodowli Psów Rasowych § 9).

4. Przegląd hodowlany (kwalifikacyjny) przeprowadzany przez specjalnie powołaną komisję dyskredytuje wiedzę sędziów kynologicznych i jest sprzeczny z § 22 pkt 3 Regulaminu Hodowli Psów Rasowych (pkt 6 i 7 Programu). Powinien być wykonywany, podobnie jak wcześniej, przez sędziego międzynarodowego danej rasy (zgodnie z Regulaminem Sędziów i Asystentów Kynologicznych § 37 pkt 3) zaakceptowanego przez Przewodniczącego Klubu Ogara Polskiego. Przeglądy hodowlane (kwalifikacyjne) powinny być organizowane przez oddziały ZKwP po wcześniejszym zaakceptowaniu przez Przewodniczącego Klubu Ogara Polskiego (zgodnie z Regulaminem Hodowli Psów Rasowych § 26 oraz Regulaminem Komisji Hodowlanych i Sekcji Ras § 10).

5. Ograniczanie przeglądów hodowlanych (kwalifikacyjnych) stanowi poważne utrudnienie dla właścicieli psów ze względu na możliwość dojazdu, dogodność terminu, koszt, etc. Podobnie jak wymóg przedstawienia 50% potomstwa miałby być warunkiem uzyskania uprawnień hodowlanych jest wyraźnym ograniczeniem dostępności uzyskania tych uprawnień (pkt 14 Programu).

6. Ograniczenie kryć lub miotów do dwóch (pkt 9 Programu) nie ma uzasadnienia jeśli potomstwo nie wykazało wad, a jeśli było wadliwe, to reguluje to zapis o nie wydaniu zgody na powtórne krycie/miot (pkt 10 Programu).

7. Brak możliwości używania przydomka hodowlanego (pkt 12 Programu) nosi znamiona ukarania hodowcy, który niejednokrotnie przez kilkadziesiąt lat propagował ogara polskiego, za fakt posiadania coogara i stawia w wątpliwość § 7 pkt 3 Regulaminu Hodowli Psów Rasowych oraz Regulaminu FCI – Artykuł 9.

8. W wyjątkowych wypadkach powinno się dopuścić uznanie za ogara polskiego zwierzęta urodzone w drugim pokoleniu (pkt 17 Programu), zgodne ze wzorcem i nie wykazujące wad, po przeglądzie hodowlanym (kwalifikacyjnym) dokonanym przez Przewodniczącego Klubu Ogara Polskiego lub sędziego przez niego wskazanego.

9. Paragraf 8 Regulaminu Klubu Rasy (grupy ras) Komisji Zarządu Głównego ZKwP nakłada na Klub Ogara Polskiego obowiązek reprezentowania wszystkich właścicieli, hodowców i miłośników tej rasy i dobro jej, w tym właścicieli coogarów.

10. Dnia 24 października 2010 roku została zamknięta Księga Wstępna dla ogara polskiego.
1. Na jakiej więc podstawie wpisano do niej i zakwalifikowano do hodowli psy w typie ogara polskiego z hodowli „z Przewiesia”?
2. Czy komisji kwalifikacyjnej zostało przedstawione i udokumentowane pochodzenie tych psów?
3. Dlaczego więc dla tych psów nie został stworzony odrębny program hodowlany, jak to miało miejsce w przypadku krzyżówki międzyrasowej - coonhound?
Pomimo zaleceń Klubu dotyczących krycia w/w osobników ogarem polskim z pełnym PKR, dopuszczono do krycia psem z KW. Analiza hodowlana przeprowadzona przez dr hab. Iwonę Głażewską i dr Beatę Prusak „Ocena sukcesu hodowlanego ogarów polskich zarejestrowanych w Księdze Wstępnej” (w załączeniu) wykazuje jednoznacznie mierne osiągnięcia hodowlane przy wpisywaniu psów w typie ogara polskiego i wskazuje na „krzyżówkę międzyrasową” jako rozwiązanie problemów związanych z ogarem.

Uprzejmie proszę o wyczerpujące odniesienie się do wyżej wymienionych kwestii.

1. Adresat
2. Klub Ogara Polskiego
3. a/a
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Program Coogar

Post autor: hania »

Kuba pisze: Kojarzenie osobników „w typie ogara polskiego” wpisanych do Księgi Wstępnej z ogarami nie przyniosło zadawalających rezultatów choćby ze względu na to, że psy „w typie ogara polskiego” były blisko spokrewnione z ogarem i przekazywały te same wady genetyczne, co zostało wykazane w pracy dr hab. Iwony Głażewskiej i dr Beaty Prusak „Ocena sukcesu hodowlanego ogarów polskich zarejestrowanych w Księdze Wstępnej” (w załączeniu).
Poproszę o wskazanie palcem miejsca w pracy na którą się powołujesz gdzie jest napisane, że psy KW przekazywały te same wady genetyczne.
Jak również informację w tej pracy, że psy "w typie" były blisko spokrewnione.
Ciekawa jestem jak w tej chwili wyglądałyby wyniki. W 2008 roku Gawra miała 6 lat a Łowna 4.
Awatar użytkownika
Monika M-S
Posty: 493
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 18:59
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bukowina, Gmina Długołęka, dolnośląskie

Re: Program Coogar

Post autor: Monika M-S »

Temat na pewno nie jest prosty i różne są nastroje, ale działo się trochę w tym temacie we wrześniu na Krajowej Wystawie Ogarów Polskich, na naszym ringu po ocenie wszystkich Ogarów. Otóż mieliśmy pokaz trzech pokoleń Coogarów (na zdjęciach: 1 pokolenie Zagaj, 2 pokolenie Zakusa, 3 pokolenie Ogi i Milan). Nasz Sędzia Pani Magda Musiał Coogary przedstawiała i omawiała Program Hodowlany Coogara. Mówiła, że Ogi jest po przeglądzie hodowlanym i otrzymał papiery uprawniające do wpisania go do KW Ogara jako Ogar. Milan przeszedł przegląd na ringu w naszej obecności i Pani Magda powiedziała, że otrzymuje wejście do KW Ogara jako Ogar. Mówiła, między innymi o tym, że ucho jest ogarzo zawinięte dopiero w 3 pokoleniu i to ważne, żeby od 3 pokolenia wchodziły niepełne ogary do hodowli, dopiero po tym jak widać co przekazują w genach i jak już mamy to co trzeba.
Była mowa o tym, że potomstwo tych psów i ogarzej damy z pełnym PKRem, oczywiście po formalnym wpisaniu ich do KW Ogara, to pełnoprawne Ogary.
Pani Magda mówiła, że ta przygotowana przez lata i jednocześnie świeża dolewka krwi poprawi eksterier i użytkowość ogara. Pewnie wie co mówi, bo szczegółowo i wnikliwie oceniła wszystkie obecne ogary na naszej Krajowej Wystawie Ogara Polskiego.
Powinniśmy wiedzieć co postanowili w ZG na listopadowym zgromadzeniu, bo w zasadzie w każdym z tych Coogarów płynie ogarza krew, za pozwoleniem ZG i dlatego nie wolno tego tak zostawić :mysl_1: Nie mogą się wypiąć na tych, którzy podjęli ryzyko i realizują Plan Hodowlany, bo w końcu to nie jest błaha, ale poważna sprawa :niewka:
Temat na pewno jest w toku i wzajemne atakowanie się nie prowadzi do konstruktywnej rozmowy i niczego dobrego, a przecież nam wszystkim ogarowiczom zależy na tym, żeby ogar rósł w siłę :silacz:
To moje przemyślenia w tym temacie i każdy mógłby się wypowiedzieć.
Monika
Załączniki
Coogary na ringu Krajowej Wystawy Ogara Polskiego we Wrocławiu  (1)2016 roku.jpg
Coogary na ringu Krajowej Wystawy Ogara Polskiego we Wrocławiu (1)2016 roku.jpg (162.13 KiB) Przejrzano 4548 razy
Coogary na ringu Krajowej Wystawy Ogara Polskiego we Wrocławiu  (2)2016 roku.jpg
Coogary na ringu Krajowej Wystawy Ogara Polskiego we Wrocławiu (2)2016 roku.jpg (159.95 KiB) Przejrzano 4546 razy
Coogary na ringu Krajowej Wystawy Ogara Polskiego we Wrocławiu (3)2016 rkou.jpg
Coogary na ringu Krajowej Wystawy Ogara Polskiego we Wrocławiu (3)2016 rkou.jpg (157.31 KiB) Przejrzano 4546 razy
Coogary na ringu Krajowej Wystawy Ogara Polskiego we Wrocławiu (4)2016roku.jpg
Coogary na ringu Krajowej Wystawy Ogara Polskiego we Wrocławiu (4)2016roku.jpg (140.7 KiB) Przejrzano 4544 razy
3 pokolenie Coogarów Ogi i Milan na ringu we Wrocławiu 2016r (1).jpg
3 pokolenie Coogarów Ogi i Milan na ringu we Wrocławiu 2016r (1).jpg (122.99 KiB) Przejrzano 4542 razy
3 pokolenie Coogarów Ogi i Milan na ringu we Wrocławiu 2016r (2).jpg
3 pokolenie Coogarów Ogi i Milan na ringu we Wrocławiu 2016r (2).jpg (123.49 KiB) Przejrzano 4543 razy
3 pokolenie Coogarów Ogi i Milan na ringu we Wrocławiu 2016r (3).jpg
3 pokolenie Coogarów Ogi i Milan na ringu we Wrocławiu 2016r (3).jpg (121.64 KiB) Przejrzano 4540 razy
3 pokolenie Coogarów Ogi i Milan na ringu we Wrocławiu 2016r (4).jpg
3 pokolenie Coogarów Ogi i Milan na ringu we Wrocławiu 2016r (4).jpg (130.7 KiB) Przejrzano 4541 razy
Leśne Bytowanie Hodowla Ogarów Polskich "...nieśmiertelność tkwi w łańcuchu, nie w poszczególnych ogniwach." E.Wiechert
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Program Coogar

Post autor: hania »

Monika M-S pisze:
Pani Magda mówiła, że ta przygotowana przez lata
Mam trochę inne zdanie na temat przygotowywana przez lata ;)
Monika M-S pisze: Temat na pewno jest w toku i wzajemne atakowanie się nie prowadzi do konstruktywnej rozmowy i niczego dobrego, a przecież nam wszystkim ogarowiczom zależy na tym, żeby ogar rósł w siłę :silacz:
Nie mam nic przeciwko coogarom, ale nie podoba mi się wypisywanie dziwnych rzeczy na temat KW i powoływanie się przy tych opiniach na pracę, która tego nie potwierdza. I nie jest to związane z tym czy lubię czy nie KW, ale trzymajmy się prawdy bo potem na forum pudlowym czytam, że 8 lat temu podjęto decyzje o domieszce innej rasy bo ogarom jako rasie dawali jeszcze tylko 10 lat trwania. Więc sory bardzo, z tego wynika, że mamy jeszcze ze dwa lata z innymi ogrami niż te z domieszką coogara ;).

Prowadzę sobie różne prywatne statystyki KW - też dlatego, że miałam udział we wpisaniu do księgi wstępnej kilku psów (nie wszystkie weszły do hodowli) i ciągle się zastanawiam czy to były dobre decyzje.
I np w sobotę było u nas na szkoleniu 10 ogarów z 7 miotów. Każdy z nich miał w rodowodzie Gawrę, Łowną albo Zagraja albo dwa z tych psów. To tylko jakiś wycinek rzeczywistości, ale patrząc na to trudno mówić o braku wpływu psów KW na hodowlę.
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Program Coogar

Post autor: Ania W »

Monika M-S pisze: Pani Magda mówiła, że ta przygotowana przez lata i jednocześnie świeża dolewka krwi poprawi eksterier i użytkowość ogara.
Nie wiem na ile przez lata była przygotowywana ta dolewka skoro najpierw dolano, a potem dopisano plan hodowlany. Owszem plan surowy, a nawet myślę, że pod pewnymi względami za surowy i może miejscami faktycznie dyskryminujący.
Rzeczywiście pierwsze pokolenie trafiło do kilku fajnych, zaangażowanych osób, które mogłyby pociągnąć temat. Potem też pojawiły się osoby zainteresowane pociągnięciem tematu.
Ale prawdę mówiąc ja też czasami czuję się w pewnym sensie dyskryminowana, bo wydaje mi się, że organizacja, do której należę ma jasne przepisy, a potem okazuje się, że tak do końca nie trzeba się do nich stosować...i nie jest mi z tym fajnie.
Monika M-S pisze:
Temat na pewno jest w toku i wzajemne atakowanie się nie prowadzi do konstruktywnej rozmowy i niczego dobrego, a przecież nam wszystkim ogarowiczom zależy na tym, żeby ogar rósł w siłę :silacz:
Też tak myślę. Myślę, że to nie jest metoda, choć rozumiem też rozżalenie. Dla mnie problem polega na tym, że są jakieś przepisy, które jak się okazuje można obejść, na różne sposoby i różnymi drogami. Wolałabym jednak, że nawet, gdy dopuszcza się takie możliwości przynajmniej żeby informacja o takich przypadkach była podana do wiadomości ogółu wraz z uzasadnieniem. Bo psy wpisywane na KW mogły się mniej lub bardziej podobać, mogły wnieść do rasy mniej lub więcej dobrego...może nawet mogły zaszkodzić ( podobnie jak chów w bliskim pokrewieństwie), ale wprowadzone były oficjalnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami. A później już różnie bywało...a właściwie wiem jak bywało ;)
Różne wizje, różne uzasadnienia hodowców- ok, rozumiem, jestem dość otwarta na takie eksperymenty. Ani jedno ani drugie rasy nie zbawi ani jej nie pewnie szczególnie zaszkodzi. Brakuje mi w tym wszystkim jednak jasnego przekazu "dlaczego akurat tak ? dlaczego akurat TE psy". Może za bardzo lubię analizować ;)

Zgadzam się z kilkoma punktami powyższego pisma do związku, ale też mam wiele wątpliwości. O jakich wadach przekazanych przez psy KW mówimy? Co jest "miernym osiągnięciem" hodowlanym w przypadku psów wpisanych na KW? Entropia, ropowica wystąpiły też u coogarów. To wina ogarów PKR? Bo takimi w większości były kryte suki coogarki. Czy wina wad przenoszonych przez coonhounda, o których z racji bardzo małej populacji rasy w Europie raczej niewiele wiemy. Przy okazji - w przypadku coogarów też było zalecenie krycia z pełnym rodowodem ...

Natomiast dla mnie żenujące już się staje to jak wygląda obieg informacji w związku. Z tego co wiem kwestia coogarów miała być dyskutowana w październiku...potem chyba w listopadzie...teraz pojawiła się opcja grudnia :roll: Chyba tylko roku nie podano.
Do tego o ile się nie mylę Związek też ma obowiązek odpowiadania na pisma...a jak diabeł święconej wody boi się chyba udzielać informacji zwrotnej na piśmie. Dość wymowne...
ODPOWIEDZ