MIOTY OGARA 2010

Moderatorzy: BACHMATsforanemroda, eliza

zbyszek1
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 16 lis 2010, 18:17

Re: MIOTY OGARA 2010

Post autor: zbyszek1 »

Hodowla Grające Echo ur. 22.11.2010 r. - 5 psów, 4 suczki - Hardy, Hejnał, Hubertus, Halny, Hokus-Pokus, Huba, Heca, Harmonia, Harfa.
Danusia
Posty: 590
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 16:06
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: MIOTY OGARA 2010

Post autor: Danusia »

Dziękuję Zbyszku. :szacun_1:
Awatar użytkownika
EiMI
Posty: 2870
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:38
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Głogów/Serby

Re: MIOTY OGARA 2010

Post autor: EiMI »

Czy ja dobrze policzyłam??? 140 ogórków przyszło na świat w tym roku???
W 2009 blisko 200??? W 2008 ok.140 - 150???
No niech mnie ktoś poprawi.... ale to chyba całkiem sporo... Wiem, że każdy kij ma dwa końce, że znaczne pokrewieństwo, a to niedobrze, ale jak to się ma do wymierania rasy???
Wiem, że nie wszyscy właściciele rejestrują psy, ale tak z ciekawości - czy ktoś wie ile mniej więcej ogarów może aktualnie liczyć populacja??? Choćby tych zarejestrowanych, bo rozumiem, że z formalno-hodowlanego punktu widzenia tylko te się liczą...
Sorry za offa, ale skoro właśnie w tym roku zamknięto KW - nie bez powodu pewnie, to może warto pomyśleć o jakiejś okolicznościowej statystyce dla "przełomowego" 2010 roku.

http://www.lowiecki.pl/ogar/polski/historia.php" onclick="window.open(this.href);return false;
:
"Musimy wspomnieć o obecnym stanie populacji oraz o obecnej hodowli ogara w Polsce. Według przygotowywanych przez Zarząd Główny Związku Kynologicznego w Polsce zestawień populacji danych ras zarejestrowanych w oddziałach związku liczba ogarów oceniana jest na około 400 sztuk. Moim zdaniem jest to o wiele przesadzone, wydaje mi się, że analitycy związku brali jedynie pod uwagę rejestrowane psy, nikt chyba nie rejestruje psów, które polują już na „pastwiskach niebieskich”. Stąd – moim zdaniem – liczba ta jest o wiele przesadzona. A ile ich jest?? Wydaje mi się, że nie więcej jak 200, i to tych „rodowodowych”, jak i psów „bez papierów” najczęściej hodowanych przez środowiska łowieckie, które niejednokrotnie nie są w stanie zrozumieć, że tego rodzaju działanie nikomu nie przynosi korzyści. Dwieście. Dużo, czy mało? MAŁO!!! O wiele za mało! Statystyki socjologiczne określają taką populację jako ginącą. Czy jest to ginący gatunek? Według socjologii – tak, według pesymistów – tak. A według Ciebie? Czy pozwolisz tej rasie zginąć? Czy czujesz się związany z naszą tradycją, której nierozerwalną częścią jest ogar?" :zdziw_4:
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
irie
Posty: 3550
Rejestracja: środa 14 paź 2009, 23:04
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: MIOTY OGARA 2010

Post autor: irie »

EiMI pisze:Wiem, że nie wszyscy właściciele rejestrują psy
Mnie sie wydaje (a moze sie myle?), ze zdecydowana wiekszosc wlascicieli nie rejestruje ogarow. Czyli do statystyk (i hodowli) wciaz pozostaje niewiele.
A artykul z Lowieckiego jest chyba dosc stary.
Obrazek
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: MIOTY OGARA 2010

Post autor: kasiawro »

Dość to pojęcie względne, ale dobrze Irie mówisz ;)
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: MIOTY OGARA 2010

Post autor: Ania W »

140 - 200 szczeniąt w roku to wcale nie jest dużo, bo nawet jeżeli zsumujemy to :
a) trzeba byłoby od tego odjąć te niehodowlane (a to jest przeważająca większość),
b) odjąć niezarejestrowane,
c) odjąć zarejestrowane ale bez uprawnień hodowlanych (uprawnienia wprawdzie można zrobić ale ...trzeba chcieć ;) ),
d) odjąć zarejestrowane, z uprawnieniami, ale które nie zostaną użyte w hodowli (np. właścicieli suk, którzy jednak nie decydują się na krycie, albo takie które okazały się bezpłodne),

Moim zdaniem w rasie tak naprawdę nie liczy się liczba szczeniąt, tylko liczba psów i suk, które wejdą do hodowli.

Artykuł jest pewnie oparty na materiałach sprzed 10-12 lat.
bea100

Re: MIOTY OGARA 2010

Post autor: bea100 »

Mam imiona miotu E z Beskidzkich Wysp

Miot na E

Pieski : Elvis , Elton, Elbrus, Egar, Enter

Suczki: Enigma, Euforia, Energia
Awatar użytkownika
REDAIK
Posty: 1090
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 23:16

Re: MIOTY OGARA 2010

Post autor: REDAIK »

Miot N Ogarzy Gon FCI urodzony 27 października 2010 roku
psy 3: Nat, Nugat, Nord
suki 5: Nigra, Niwa, Nirwana, Nalewka, Nutka
rodzice: Reda z Rodu Udry i As-Dur Olfactus
http://www.ogarzygon.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: MIOTY OGARA 2010

Post autor: hania »

Danusiu, czy możesz poprawić miot Tropki? Odpukać, żyje 6 piesków.
Danusia
Posty: 590
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 16:06
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: MIOTY OGARA 2010

Post autor: Danusia »

Dziękuję za podanie danych, Haniu czy były suczki???? czy tylko same pieski?
ODPOWIEDZ