dobra umowa kupna - sprzedaży szczenięcia

Moderatorzy: BACHMATsforanemroda, eliza

monik

Re: dobra umowa kupna - sprzedaży szczenięcia

Post autor: monik »

Agata pisze:
monik pisze:Tak na marginesie, to ja Urwisa zarejestrowałam pod koniec grudnia dopiero :D
Wcześniej zapomniałam i dopiero zgłaszając go do Głogowa mi się przypomniało, że chyba potrzebuję nr rejestracyjny :tia:
No to się tym zapisem w umowie za bardzo nie przejęłaś, jeśli zapomniałaś :jezyk_3:
no tym nie, ale innym tak, ale to już nie tutaj :]

Ja swoją umowę mam prostą, nie jest tak bardzo szczegółowa, bo przecież nie o to chodzi, jak ktoś będzie chciał, to i tak to wszystko ominie, powie np. za jakieś czas, że pies nie żyje i co? A pies będzie np. żyć..
Ja też mam w umowie zapis o pierwokupie w przypadku chęci zbycia psa ode mnie i co z tego?
Jedną sukę z pierwszego miotu ACD sprzedałam na warunki hodowlane, facet się wywiązał, tak jak było w umowie zapisane, a teraz niedawno dowiedziałam się i to nie od niego, że suka już dawno sprzedana dalej i facet nie chce mi powiedzieć gdzie ona jest, wiem tyko że w jakiejśc stadninie w okolicach Wrocławia :zly2:
Do tego wszystkiego prawdopodobnie już był po niej jakiś miot bez papierów, bo w tej okolicy pojawiły się szczeniaki bez rodowodu..
Ale niestety okolice Wrocławia są wieeelkie i tak samo stadnin koni też w tych okolicach jest wiele.

I co w takim wypadku zrobić mogę? Nic :niewka:
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: dobra umowa kupna - sprzedaży szczenięcia

Post autor: hania »

Własnie dowiedziałam się ciekawej rzeczy.
Żeby nasze umowy mogły być egzekwowane musimy umiescić w nich zapis o sankcji. Czyli musi byc "w przypadku naryszenia zasad wymienionych w punkcie 1 i 2 niniejszej umowy zobowiązuje sie on do zapłacenia każdorazowo kary umownej o wysokości 20 tys zł"
I na końcu powinno byc : "W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego i Regulaminy Związku Kynologicznego w Polsce."
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 145
Rejestracja: piątek 28 lis 2008, 09:37
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Pyrlandia
Kontakt:

Re: dobra umowa kupna - sprzedaży szczenięcia

Post autor: Darek »

Haniu, prawnikiem nie jestem, ale z tego co wiem umieszczając zapis o karach należy wpisać kto komu wypłaci karę, czyli wyraźnie "kupujący sprzedającemu". Dodatkowo w jakim terminie i w jaki sposób. Co należy zrobić żeby stwierdzić, że ma być kara, kto stwierdza powstanie warunków umożliwiających zapłatę kary, czy jest odwołanie od tego, po czyjej stronie leży obowiązek udowodnienia i w jakim terminie. itd.

Czyli np.
Jeżeli sprzedający stwierdzi, ze kupujący w jakikolwiek sposób naruszył postanowienia zawarte w punkcie 1 i 2 niniejszej umowy, zawiadamia o tym fakcie kupującego. Zawiadomienie winno być sporządzone w formie pisemnej i dostarczone kupującemu listem poleconym na adres X. Zawiadomienie powinno zostać wysłane nie później niż x dni od dnia stwierdzenia ble ble ble. Kupujący zobowiązany jest do zapłacenia kary nie później niż w terminie x dni od daty otrzymania zawiadomienia o naruszeniu postanowień paragrafu 1 i 2, przelewem bankowym na konto sprzedającego nr 12345... lub podane w wezwaniu

A i jeszcze jedno, mi prawnicy zawsze radzą żeby nie używać słowa "kara" tylko np. "opłata" bo podobno "kara" musi mieć jakieś tam jeszcze obostrzenia w umowie, a opłata to opłata - bez specjalnych ceregieli prawnych ;)

Alem sie rozpisał :strach_2:
bea100

Re: dobra umowa kupna - sprzedaży szczenięcia

Post autor: bea100 »

hania pisze:Własnie dowiedziałam się ciekawej rzeczy.
Żeby nasze umowy mogły być egzekwowane musimy umiescić w nich zapis o sankcji. Czyli musi byc "w przypadku naryszenia zasad wymienionych w punkcie 1 i 2 niniejszej umowy zobowiązuje sie on do zapłacenia każdorazowo kary umownej o wysokości 20 tys zł"
I na końcu powinno byc : "W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego i Regulaminy Związku Kynologicznego w Polsce."
Czy "sankcją" jest zapis, że pies wraca do hodowli/hodowcy? Czy to musi być kara pieniężna?
Bo mnie się (laikowi) wydaje, że nie :mysl_1:

To co podałaś na końcu- mam.
ODPOWIEDZ