Hodowlane ABC

Moderatorzy: BACHMATsforanemroda, eliza

Awatar użytkownika
Darianna
Posty: 537
Rejestracja: poniedziałek 01 cze 2009, 17:07
Gadu-Gadu: 1179423

Re: Hodowlane ABC

Post autor: Darianna »

Najczesciej raczej płaci sie przy kryciu. Jesli miot jest pusty lub tylko jeden szczeniak jest to wówczas zwyczajowo drugie krycie gratis. Ale to indywidualnie zależy. I raczej się spisuje umowę.

Wynagrodzenie zależy do własciciela repa i jego osiągnięć (repa, nie własciciela) :)
Obrazek
Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hodowlane ABC

Post autor: weszynoska »

Darianna pisze:Najczesciej raczej płaci sie przy kryciu.
:shock:

to chyba tylko za granicą.....


od 20 lat kryję rodowodowe suki i nigdy nie płaciłam przy kryciu.

Kilka razy miałam miot " za szczenię"

W pozostałych przypadkach płaciłam w rozsądnym terminie, raczej po sprzedaży miotu ( ale nie później niż po 3 miesiącach) w 1 przypadku miałam krycie gratis.

Cena jest umowna, ale w zasadzie w okolicach wartości rynkowej szczeniaka..chociaż i są od tego znaczne odstępstwa .


Nasz reproduktor gończy kryje za rozsądną cenę, kwestia umowy z właścicielem suczki co i jak. Ale ceny nie bierzemy ze średniej rodowodowej z allegro :D wiem ile kosztuje odchowanie miotu i opłaty.
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika
Darianna
Posty: 537
Rejestracja: poniedziałek 01 cze 2009, 17:07
Gadu-Gadu: 1179423

Re: Hodowlane ABC

Post autor: Darianna »

Może, bo ja teraz czekam na cieczke zagranicznej suki i mam umowe, ze przy kryciu :D Bo potem nie bede człowieka przez pół Europy ścigać :D
Obrazek
Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hodowlane ABC

Post autor: weszynoska »

Oczywiste jest, że wybierając się na krycie zagraniczne, lub przyjmując ofertę z innego kraju, nalezy rozliczać się w dniu krycia, wymieniając się od razu dokumentami. Chyba, że z tego skojarzenia oczekujemy szczenięcia.

W kraju...najczęściej rozlicza się po urodzeniu szczeniąt....
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Hodowlane ABC

Post autor: Ania W »

W gończych i w ogarach najczęściej po kryciu...w innych rasach coraz częściej słyszę, że płaci się przy kryciu ( i mówię o kryciach w Polsce).
Awatar użytkownika
miszakai
Posty: 4790
Rejestracja: piątek 17 paź 2008, 18:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Kontakt:

Re: Hodowlane ABC

Post autor: miszakai »

weszynoska pisze:raczej po sprzedaży miotu
Ale całego miotu? Bo generalnie to i bez sprzedania ani jednego powinniśmy mieć zabezpieczoną jakąś kwotę na odchowanie no a po sprzedaży pierwszego to już wprost można opłacić krycie...
Obrazek
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Hodowlane ABC

Post autor: hania »

W Polsce u wielu ras też już sie płaci przy kryciu. Ale często jest tak, że częśc przy kryciu a częśc po urodzeniu szczeniąt. Mnie chyba najbardzie podoba się system skandynawski - u nas jeszcze nie słyszałam, żeby ktoś go stosował - opłata przy kryciu (ale nie jakas duża) i potem od każdego szczeniaka.
My zazwyczaj, jeżeli mamy taka możliwość, staramy sie brać szczeniaka.
hucuł
Posty: 311
Rejestracja: czwartek 23 paź 2008, 11:21

Re: Hodowlane ABC

Post autor: hucuł »

Płacenie przy kryciu moim zdaniem jest bez sensu i jak dotąd zawsze trafiali mi się ludzie, którzy podzielali ten pogląd. Przy koniach robię USG za kilkanaście dni i jeśli nie jest OK - powtarzamy i jeszcze jeden i jeszcze raz! Tylko, że w tym przypadku liczymy tygodnie. U psów liczymy grube miesiące i niekoniecznie za pół roku, a najczęściej więcej chcemy ponowić nieudaną próbę. Mnie się do tego roku nie zdarzyło... Mnie się przy ostatnim kryciu zdarzyło zastosować częściowo system skandynawski. Bez opłaty przy kryciu, ale suma w pewnym stopniu uzależniona od liczebności miotu. Wyszło dobrze dla obu stron /teoretycznie, bo jeszcze nie zapłaciłem :piwko: / Szczerze polecam spisanie umowy przed kryciem, mimo, że sam NIGDY tego nie zrobiłem :wstydek: Ale uczmy się na cudzych błędach. Bywają problemy, a spisanie naszych ustaleń nikogo nie powinno boleć, ani obrażać. A życie uczy, że pamięć ludzka bywa zawodna. I uwaga dla właścicieli reproduktorów - podpisanie karty krycia bez pisemnej umowy mówiącej o kwocie za krycie i terminie zapłaty - w przypadku trafienia na nieuczciwego hodowcę pozbawia Was praktycznie możliwości dochodzenia swoich praw. To nie jest czarnowidstwo! Jako hodowca zawsze dotrzymałem umowy, jako właściciel reproduktora również zostałem potraktowany poważnie. Ale jednak chyba teoretycznie warto pisać! Cholera, bo wierzyć też warto...
Awatar użytkownika
Aszemi
Posty: 6177
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:55
Gadu-Gadu: 4921992
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Hodowlane ABC

Post autor: Aszemi »

Słyszałam już o hodowcach, którzy nie płacą a umówili się na tzw gębę, że po sprzedaży równowartość szczeniaka lub ustalona kwotę, jednak nie w ogarach zresztą jest nas jeszcze tak mało, że taka sprawa od razu ujrzała by światło dzienne więc nie przesadzałabym z tym spisywaniem umowy aczkolwiek jeśli właściciel reproduktora takowej zażąda to czemu nie.
A umówić się można i za jajka jeśli taka wola obu stron :D
Obrazek
Obrazek
"Pies nie dba o to, czy jesteś bogaty, czy biedny...
bystry czy tępy, mądry czy głupi.
Oddaj mu swoje serce, a on odda ci swoje.
O ilu ludziach można to powiedzieć?
Ilu ludzi może cię uczynić rzadkim, czystym i wyjątkowym?"
Awatar użytkownika
wszoleczek
Posty: 1894
Rejestracja: środa 18 lis 2009, 10:44
Gadu-Gadu: 3431453
Lokalizacja: Libiąż k/Chrzanowa
Kontakt:

Re: Hodowlane ABC

Post autor: wszoleczek »

hej! Czy miał ktoś jakiś związek z kryciem warunkowym? Jak się w ogóle do tego zabrać? Wiem, że muszę napisać podanie, ale co w nim? Że pies jest KW i ma niewielki przodozgryz? Powinnam podać od razu sukę, która by była kryta? Kto by w ogóle oddał sukę mojemu szczerbatemu KW? :mrgreen:
Natalia i Nero
ODPOWIEDZ