Międzynarodowy Konkurs Pracy Tropowców Piotrków Tryb. 2017

MaciekSz
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek 10 lut 2014, 10:21
Gadu-Gadu: 0

Międzynarodowy Konkurs Pracy Tropowców Piotrków Tryb. 2017

Post autor: MaciekSz »

W konkursie tropowców udział wzięło 20 psów: 6GP, 4 ogary, 6 różnych jamników, 2 płochacze niemieckie, labrador, jack russell terrier. Ogary to Bona z Przewiesia, Łyska Bazylowa Sfora, Czarny i Czujna Ogarusy. O godz. 3.00 wyjazd z Wrocławia, po drodze zabieramy Ewę z Boną. O 5.30 otwarty sekretariat. 6.00 zbiórka. Losowanie - Bona 10, Czujna 11, Czarny (Hanto) 12, Łyska 14. Okazuje się, że na ścieżki tropowce pójdą w dwóch grupach: od nr 1, oraz druga od 12. Pracę grupy zaczną jednocześnie, wobec czego Hanto pójdzie jako pierwszy, a Bona z Czujną jako przedostatnia i ostatnia.
Brak udokumentowanego ostrzelanie powoduje, że konkurs dla prawie wszystkich psów rozpoczyna się od ostrzelania. Dalej odłożenie, również wszyscy zaliczają. Kiedy kończyliśmy odłożenie, Hanto już zakończył swoją ścieżkę, na której spotkali kozła (mam nadzieję, że ją opisze jego przewodnik). Po oczekiwaniu Bona z Ewą poszły i po kilku minutach, ich sędzia, przyszedł do nas, kazał przygotować się do ścieżki. Poszliśmy jako ostatni pies ok. 12.15. Ścieżka w łatwym terenie, z podszytem jagodowym i paprociami. Łoże, przed drugim buchtowiska, gubi się. Wracamy na ścieżkę, drugie łoże i dalej dzik. Jedno zejście.
Rozmawiam z Ewą. Okazuje się, że obok ścieżki Bony stał kozioł i szczekał, pies się rozproszył i nie podjął tropu. OK. 13.00 byliśmy w sekretariacie i dopiero zaczęło się czekanie. Zakończenie ok. 16.30. Pierwszy gończy z oznajmianiem 110 pkt., dwa psy po 100 pkt. Czwarta Czujna 90 pkt, dyplom I stopnia. Łyska piąta 90 pkt. dyplom I stopnia, Hanto trzynasty 80 pkt. dyplom III stopnia. Bona nagroda dla najbardziej pechowego tropowca konkursu.
Załączniki
Hanto wrócił, dziewczyny jadą
Hanto wrócił, dziewczyny jadą
rodzeństwo przeciw Bonie
rodzeństwo przeciw Bonie
Bona
Bona
Czujna
Czujna
Czujna z Boną
Czujna z Boną
Bona startuje
Bona startuje
Czujna przy dziku
Czujna przy dziku
Czujna przy dziku
Czujna przy dziku
gorąco
gorąco
pijący Hanto
pijący Hanto
Łyska z Piotrem
Łyska z Piotrem
Łyska bez Piotra
Łyska bez Piotra
śpiąca Łyska
śpiąca Łyska
MaciekSz
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek 10 lut 2014, 10:21
Gadu-Gadu: 0

Re: Międzynarodowy Konkurs Pracy Tropowców Piotrków Tryb. 2017

Post autor: MaciekSz »

cd
Załączniki
Hanto czekający bez pana
Hanto czekający bez pana
Bona czekająca
Bona czekająca
Czujna czekająca
Czujna czekająca
P1060056zm.JPG
Łyska chodząca
Łyska chodząca
Hanto czekający obok pana
Hanto czekający obok pana
P1060057zm.JPG
pan czekający na Hanto
pan czekający na Hanto
Hanto czekający na panu
Hanto czekający na panu
śpimy
śpimy
doczekaliśmy, zakończenie
doczekaliśmy, zakończenie
Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: Międzynarodowy Konkurs Pracy Tropowców Piotrków Tryb. 2017

Post autor: SARABANDA »

Gratulacje wielkie dla psów, przewodników i fotografa :piwko: . Za efekty, chciejstwo ( ta 3.00 :wow_3: ) i za pracę w takiej temperaturze :brawo_1: .
Zdjęcie Hanto czekający na panu :D
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
Awatar użytkownika
Ula
Posty: 993
Rejestracja: środa 14 wrz 2016, 10:38

Re: Międzynarodowy Konkurs Pracy Tropowców Piotrków Tryb. 2017

Post autor: Ula »

Gratki dla Wszystkich ogarków :brawo_1: :brawo_1: :brawo_1: i innych uczestników
A sesja zdjęciowa - rewelacja !!!! Hanto miał mega wygodne siedzisko :gleba:
Łyska jest nam szczególnie bliska bo to nasza sąsiadka :happy3: wiec duuuuze specjalne gratulacje
dla Niej i dla Piotra :silacz:
Awatar użytkownika
Marzena i Czarek
Posty: 1491
Rejestracja: wtorek 03 maja 2016, 12:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: pod Częstochową

Re: Międzynarodowy Konkurs Pracy Tropowców Piotrków Tryb. 2017

Post autor: Marzena i Czarek »

Gratulacje dla biorących udział
Awatar użytkownika
Poniatowski Dwór
Posty: 1527
Rejestracja: sobota 08 lut 2014, 14:38
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Poniatowa, woj. lubelskie
Kontakt:

Re: Międzynarodowy Konkurs Pracy Tropowców Piotrków Tryb. 2017

Post autor: Poniatowski Dwór »

wielkie gratulacje! :zgoda:
i super, ze tyle zdjęć! :silacz:
z Poniatowskiego Dworku pozdrawiają Ania i Łukasz z dziećmi
oraz AS-ANI, HUSARZ, FELIX, MINA, ARIADNA i ZADZIOR
https://www.facebook.com/Ogary-Polskie- ... 921752356/
Kontakt do HODOWLI 515061115
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Międzynarodowy Konkurs Pracy Tropowców Piotrków Tryb. 2017

Post autor: Ania W »

Tak się nastawiałam...ale zbiórka o 5.30 chyba by mnie zabiła :D

Wielkie gratulacje dla wszystkich ogarów, nawet jeżeli było trochę pechowo ;)
Czujna super! :silacz:
Relacje Hanto z panem są dość skomplikowane :D Można odnieść wrażenie, że walka o miejsce w hierarchii trwa nieustająco :D Ubawiłam się :D
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Międzynarodowy Konkurs Pracy Tropowców Piotrków Tryb. 2017

Post autor: kasiawro »

Ania W pisze: Relacje Hanto z panem są dość skomplikowane :D Można odnieść wrażenie, że walka o miejsce w hierarchii trwa nieustająco :D Ubawiłam się :D
Nie dziw się Aniu, Hanto miał wokół trzy ogarzyce, więc robił co mógł aby zwrócić na siebie uwagę :D .
Awatar użytkownika
hanto
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek 04 lip 2016, 12:09

Re: Międzynarodowy Konkurs Pracy Tropowców Piotrków Tryb. 2017

Post autor: hanto »

Moje wrażenia z konkursu są jak najbardziej pozytywne- choć pewnie Ewa i Maciek zapamiętali moje chwilowe niezadowolenie z tropienia Hanto.
Pierwsze dwie konkurencje wykonał on wzorcowo i jako trzeci przystąpił do ścieżki tropowej. Przy rozpoczęciu, cudownie wykonywał elementy apelu a podczas meldunku siedział i wpatrywał się jak urzeczony w panią asystentkę sędziego, czym na dzień dobry zaskarbił sobie jej sympatię.
Na ścieżkę Hanto wszedł skoncentrowany. Kilka, kilkanaście sekund zapamiętywał zapach na zestrzale i sprawnie podjął trop. Przez około 300m szedł jak po sznurku z nosem przyklejonym do podłoża, nieznacznie tylko zmieniając kierunek. W pewnym momencie zauważyłem, że już nie ma tej pewności co początkowo, bo zaczął podnosić co jakiś czas głowę. Nie dostrzegłem tych symptomów w porę (pewnie ze względu na moje w sumie nieduże doświadczenie) i skończyło się to pierwszym zejściem. Po instrukcjach sędziego, naprowadziłem Hanto ponownie na ścieżkę i już baczniej mu się przyglądałem.

Druga połowa ścieżki przebiegała równie sprawnie co pierwsza, a że mam zasadę bezgranicznie ufać psu, dawałem się ciągnąć w kierunku dzika. Rozglądałem się uważnie na boki ale ani pierwszego ani drugiego łoża nie zauważyłem ( Hanto jeżeli nawet zauważył, to nie dał tego po sobie poznać). Czując już końcówkę trasy bacznie się rozglądałem a Hanto w pewnym momencie pewnie skierował się za ścieżkę z niewielkim zakrzaczeniem. Byłem przekonany, że tam właśnie jest dzik i jakież było moje zdziwienie jak 15m za ścieżką nagle podniosła się sarna i zaczęła odchodzić, kompletnie wybijając mojego psa z pracy.
Szybkie zblokowanie otoku i zdecydowana komenda usadziła pieska ale niestety, również w tym momencie sędzia zgłosił drugie zejście. Wkurzony byłem na całą sytuację, bo minęliśmy o dosłownie 5-7 metrów dzika, który leżał zaraz przed ścieżką. Niestety, zapach sarny okazał się na tyle atrakcyjny, że Hanto przestał się na chwilę interesować „postrzałkiem” co poskutkowało błędem.

Po drugiej korekcie, końcówka oceny wypadła pozytywnie. Na polecenie sędziego oddaliłem się od dzika na ok 50m i spuściłem Hanto z otoku. Pobiegł on prosto do postrzałka, pokręcił się przy nim radośnie paręnaście sekund i przybiegł z powrotem do mnie machając ogonem.

Od sędziów usłyszałem wiele pozytywnych opinii i rad. Zabawna była sytuacja, kiedy sędzia chciał mi pokazać jak podczas pracy „nie spinać” psa i przejął otok z moich rąk. W tym momencie Hanto przypomniał sobie o sarnie i pociągnął trzymającego parę metrów – a że siłę „bydle” ma – cała ta prezentacja „luźnego otoku” wyglądała dość zabawnie.

Analizując z perspektywy czasu całą ścieżkę niemalże mam pewność, że podnoszenie głowy w połowie trasy najprawdopodobniej było spowodowane świeżymi tropami sarny. Hanto jest młodym psem z wielką pasją do łowiectwa i żywa zwierzyna jest dla niego atrakcyjna. Sarna odebrała mi KT-I ale po zastanowieniu doszedłem do wniosku, że pies w sumie pięknie wykonał swoją pracę. Gdyby nie było sarny paręnaście metrów od dzika, gdybym ja go wcześniej zauważył przy ścieżce, gdyby dzik był większy niż 15kg i nie był ukryty w jagodzinie, gdyby... itd. itp. to Hanto wylądowałby w czołówce – ale życie jest jakie jest i jeszcze trochę czasu musi upłynąć zanim ja będę lepiej czytał reakcje psa a ten nabierze doświadczenia z tropami zwodniczymi. Koniec końców, za pracę na otoku 20 pkt. reszta max (bez punktów dodatkowych) i efekt 80 pkt i KT-III.

A przy okazji...
Co do fotki, to mój pies tak za mną przepada, że na wszelki wypadek woli mnie „przygwoździć”, abym czasem broń Boże nie poszedł gdzieś bez niego...
Na koniec dodam, że wieczorkiem wybraliśmy się na polowanie, na którym Hanto już bezbłędnie odnalazł postrzałka (dzika), czym udowodnił swoją wartość użytkową.

...a teraz Ania może krzyczeć, że znów się rozpisuję nie-w-blogu ;-)
Awatar użytkownika
Wigro
Posty: 1735
Rejestracja: wtorek 21 paź 2008, 00:30
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: WA-WA

Re: Międzynarodowy Konkurs Pracy Tropowców Piotrków Tryb. 2017

Post autor: Wigro »

Super Hanto,
będą jeszcze inne konkursy.
Mam podobnego intelektualistę, więc mu otok puszczam między nóżkami, dołem, łatwiej reagować i spowalnia, w realu raczej nie polecam.
DB
Ogar dobry:Gęby długiej. Paznokci tępych. Zadu przestronnego, łakomy, zwajca.
ODPOWIEDZ