Coś z dyni

Awatar użytkownika
nulka
Posty: 3438
Rejestracja: środa 29 kwie 2009, 22:10

Coś z dyni

Post autor: nulka »

Może macie jakieś dobre danie z dyni oprócz :nunu: dynianki ,bo tę robię i uwielbiam

kroję dynię w kostkę ,gotuję w wodzie i mleku (1:3),robię kluski (maka ,jaja,troszkę wody ,sól),potem gotuję z kluskami i ja solę :jezyk: uwielbiam ,reszta mojej rodzinki słodzi :D
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Coś z dyni

Post autor: hania »

Zupa z dyni:

Do zeszklonej cebuli dodać pokrojoną w kostkę dynię, dusić do miękkości. Zmiksować, jeśli jest potrzeba dolać wody, doprawić ziołami i bardzo dużą ilością czosnku. Można solić, ale ja soli unikam gdzie się da.

Dynia faszerowana:
Z dyni ściąć "kapturek", wydrążyć. Nafaszerować czym chcemy - ja faszeruję albo mięsem mielonym, albo np mięsem z kuskusem, albo no kuskusem z papryką. Zakryć kapturkiem, piec w piekarniku.

Dynia pieczona:
1. Dynie pokroić w kostkę, wyłożyć na posmarowaną olejem blachę, posypać ziołami, skropić oliwą. Piec do miękkości.

2. Podobnie, tylko posypujemy cukrem z cynamonem. Przy niedużej dyni w tej wersji wystarczy przekroić ją na pół i można piec ze skórką.

Risotto z dynią:
Ryż gotujemy jak na risotto z cebulką. Osobno na patelni smażymy okrojoną w kosteczkę dynie. Potem mieszamy i doprawiamy ziołami i gałką muszkatołową.
Robiłam też z dynią startą na tarce - też fajne.

Makaron z dynią:
Do zeszklonej cebulki dodajemy pokrojoną w kostkę dynię. Przyprawiamy jak lubimy. Jak zmięknie dodajemy śmietanę.

Mam jeszcze przepis na ciasto, ale to już do zeszytu muszę zajrzeć.
Awatar użytkownika
nulka
Posty: 3438
Rejestracja: środa 29 kwie 2009, 22:10

Re: Coś z dyni

Post autor: nulka »

Dzięki ,super , mam trzy dynie i dotąd robiliśmy tylko dyniankę, kroiłam wkostkę i mroziłam na zupkę ,pieczoną z ziołami wypróbuję :happy3: ,makaron i myślę że to risotto też pycha :szacun_1:
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Coś z dyni

Post autor: kasiawro »

ja nie mam dyni, ale zakupię i coś zrobię
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Coś z dyni

Post autor: dorob62 »

A ja polecam CUDOWNĄ zupe dyniowo-pomarańczową.

Do garnka wlac 3 lyżki oliwy, wsypac pokrojoną w kostke cebulke srednia i zbnieść ząbek czosnku. % minut zeszklić. Do tego wsypać kilogram dyni pokrojonej w kostke sporą (bez miąższu oczywiście!) i wsypac skórkę z jednej pomarańczy startą i sok z tej jednej cytryny i dwie łyżki świeżego tymianku. przez 5 minut dusić pod przykryciem mieszając. Potem dolać 800ml rosołku ( moze być bulion z kostki drobiowy lib warzywny) mieszać i gotować 15 minut. Zmiksować wszystko. Do zmiksowanego dolać 150 ml mleka i już nie gotować . Podawać w ciepłych miseczkach ze świeżym tymiankiem.
PYCHA., Nie sadzilam że taka dobra!!!
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: Coś z dyni

Post autor: ogończyk »

Nie wiem czy wiecie ale dynią można odrobaczać psy. (Dokładniej wyłuszczonymi ziarnami dyni.) "50 do 150 ziaren obiera się, rozdrabnia lub miele i miesza z odrobiną mleka. Po około 1 godz. od chwili zjedzenia ziaren dyni przez psa - podaje się mu środek przeczyszczający (olej parafinowy, lub rycynę)." ( P.Teichman "Gdy zachoruje pies") Pzdr.
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Re: Coś z dyni

Post autor: weszynoska »

a fe...... :gleba:

ja jestem mięsożerna....a dynia dla mnie to jedynie słuzy do ozdoby....
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika
miszakai
Posty: 4790
Rejestracja: piątek 17 paź 2008, 18:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Kontakt:

Re: Coś z dyni

Post autor: miszakai »

No to jak ktoś powiedział fe to mi raźniej...
Fuj! :jezyk_3: Mdła i bez smaku :zly1: Moja babcia robi dyniową zupę na słodko :roll: Nie wchodzi mi zupełnie...
Obrazek
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Coś z dyni

Post autor: hania »

A ja uwielbiam. Tylko czosnku musi być dużo żeby właśnie nie była mdła.
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Coś z dyni

Post autor: Ania W »

Na słodko bym nie przetrawiła ale ostatnio wypróbowałam przepis Hani na zupę(nawet dynia była Hani ;) ) i była super! A ja zawsze czułam awersję do dyni ;) Z tym, że ja jeszcze dorzuciłam serek topiony a wierzch posypałam tartym (dobry byłby parmezan). Moja koleżanka dodaje jeszcze prażone pestki dyni na to - też fajne zestawienie.
Z resztą z dynią jest pewnie tak jak ze wszystkim mdłymi warzywami (brokuły- chociaż ja lubię nawet tylko gotowane,szpinak, cukinia) - dobrze doprawione zyskują drugie oblicze ;)
ODPOWIEDZ