Ile gotowanego?

Awatar użytkownika
wika1709
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 04 kwie 2016, 07:45

Ile gotowanego?

Post autor: wika1709 »

Mój Bigos suchej karmy wogóle nie rusza, więc zaczęłam mu gotować. Jakoże gotowane mógłby jeść cały dzień bez przerwy, zastanawiam się ile mu tego podawać.
Zazwyczaj gotuję mu ryż z mięsnymi dodatkami, podrobmi i warzywami. Ile wg. was dawać mu tego dziennie? Nie chcę zrobić z niego grubaska ale nie chciałabym też aby chodził głodny. I jeszcze jak wy karmicie swoje ogary - raz, czy dwa razy dziennie?
''Książki to także świat, i to świat, który człowiek so­bie wy­biera, a nie na który przychodzi.''

Obrazek
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Ile gotowanego?

Post autor: qzia »

Z doświadczenia wiem, że ogar jak labek będzie żarł aż zje każdą ilość. :placzek: Moje suki, zwłaszcza te starsze jak Ajsza czy Zuzia jedzą 2 razy dziennie po małych porcjach. Chłopaki jedzą raz dziennie wieczorem i potem już są zamykani do spania. Na oko nikt Ci nie powie ile dawać jedzenia. musisz sama ocenić czy pies tyje czy nie. Jak znikają żeberka to zmniejszasz ilość jedzenia lub zwiększasz ruch psu. Moje zimą dostają więcej karmy niż latem. Karma tez jest też bardziej tłusta niż latem.
Awatar użytkownika
Eni
Posty: 776
Rejestracja: środa 07 maja 2014, 21:30
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Głogów/Bardo

Re: Ile gotowanego?

Post autor: Eni »

Quzia ma świętą rację - ilość karmy dostosowujesz do objawów psa. Jeśli obecnie ma prawidłową budowę, to obserwujesz, czy nie zaczyna chudnąć lub się zaokrąglać i odpowiednio zwiększasz lub zmniejszasz porcje.

Warto pamiętać, że wartość odżywcza i energetyczna mięsa i ryżu jest różna - ryż to tzw. zapychacz, węglowodany, które psu zapełnią brzuch, ale mogą odbijać się na wadze. Do budowy mięśni potrzebne jest białko, najlepiej zwierzęce (mięso, jaja).
Nie można zapominać o kwasach Omega (oleje rybne) i witaminach, które zniszczymy obróbką cieplną i trzeba jakoś inaczej je psu dostarczyć, a także wapniu (kości lub mączka ze skorupek) w diecie.
Awatar użytkownika
aganowaczek
Posty: 4360
Rejestracja: poniedziałek 18 sty 2010, 14:32
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Koziegłówki

Re: Ile gotowanego?

Post autor: aganowaczek »

wika1709 pisze:Mój Bigos suchej karmy wogóle nie rusza, więc zaczęłam mu gotować
A gdyby do suchej karmy dostawał surowe mięsko to też by nie zjadł? W suchej (oczywiście dobrej jakości) masz zbilansowane wartości odżywcze a mięsko byłoby "na zachętę".
Panu Bogu świeczkę a diabłu OGAREK :-)
Hodowla Ogara Polskiego
"z Sarmackiej Tradycji FCI"
534 992 136

Awatar użytkownika
Psin+co
Posty: 289
Rejestracja: sobota 14 lut 2015, 21:15
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Katowice

Re: Ile gotowanego?

Post autor: Psin+co »

Suchą, polać olejem, ewentualnie tranem. Jak się nie skusi - szacun, prawdziwy twardziel.

I potem albo głodem, albo gotowanie - życie uczuciowe psa wzniesie się na wyższy poziom...

PS. I oczywiście warto sprawdzić kilka karm / smaków. Sucha to jednak wygoda.
Miłego,
Witold
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Ile gotowanego?

Post autor: qzia »

Można też robić taką sztuczkę, że do gotowanego dodawać suchą. I powoli zmieniać proporcje aż zostanie więcej suchej niż gotowanej. :piwko: Trzeba też pamiętać, że pies przyzwyczajony do gotowanego może nie chcieć jeść suchej bo zwyczajnie słabiej ją trawi. Jelita musza się stopniowo przyzwyczajać do zmiany karmy.
Awatar użytkownika
wika1709
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 04 kwie 2016, 07:45

Re: Ile gotowanego?

Post autor: wika1709 »

w takim razie będę go obserwować, co do polewania suchej karmy i podawania jej z mięsem - mięso wyjada, kulki obliże a karma jakoś mu tak z miski i pyska wypada :lol:
''Książki to także świat, i to świat, który człowiek so­bie wy­biera, a nie na który przychodzi.''

Obrazek
ODPOWIEDZ