Czy ogar to killer?

Awatar użytkownika
Paulina_T
Posty: 537
Rejestracja: czwartek 20 sie 2015, 11:15
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Czy ogar to killer?

Post autor: Paulina_T »

Zdaję sobie sprawę, że moje pytania mogą Was śmieszyć lub irytować.
Próbuję się wczytać w forum, na pewno dużo tu wiedzy, ale czas nie bardzo mi pozwala przewertować wszystkie wątki. A ogarzątko czeka na naszą szybka decyzję, co do adopcji.

Mieszkamy na wsi. Sąsiedzi mają kury, kaczki i koty.
Czy ogar może zagryźć zwierzaka sąsiada? Czy tylko pogoni?
Czy w ogóle będzie gonił kury?

Z góry dziękuję.
Hodowla Ogara Polskiego - tel: 604 853 302
https://www.zsosnowejpolany.pl/
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Czy ogar to killer?

Post autor: Ania W »

Myślę, że oczekujecie zbyt konkretnych odpowiedzi....i za szybko.
Może pogonić...ale nie musi.
Może zagryźć...ale nie musi.
Nie wiem czy chcecie adoptować czy kupić. Ani z jednym ani z drugim nie ma się co śpieszyć niezależnie od nacisków opiekuna / hodowcy. Nie wyobrażam sobie decydowaniu o psie na kilkanaście lat pod presją czasu.
Awatar użytkownika
Paulina_T
Posty: 537
Rejestracja: czwartek 20 sie 2015, 11:15
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Czy ogar to killer?

Post autor: Paulina_T »

Wiem, wiem. Oczywiście, ze nie powinno się spieszyć w wyborze psa.
Chcemy kupić szczeniaka.
Presja czasu jest taka, że nasza sunia, bardzo tęskni za towarzystwem, a do tego jest w takim wieku (9 lat), że nie chcę jej na starość brać szczeniaka, bo to ją umęczy.
Dlatego uważam, że teraz jest na to odpowiedni czas.
Hodowla Ogara Polskiego - tel: 604 853 302
https://www.zsosnowejpolany.pl/
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Czy ogar to killer?

Post autor: Ania W »

No ok - argument wieku jest ważny. Też uważam, że zbyt duża różnica wieku nie jest dobra, podobnie jak za mała, ale dajcie sobie jeszcze miesiąc, dwa na rozeznanie się w temacie. Miotów ogarów trochę jest i trochę jest w planach.
Zachowanie wobec innych zwierząt to wypadkowa wrodzonej pasji i wychowania...przy czym to pierwsze może czasami przeważać.
Awatar użytkownika
Ewka
Posty: 3817
Rejestracja: poniedziałek 03 sty 2011, 19:12
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Błonie

Re: Czy ogar to killer?

Post autor: Ewka »

Z własnego doświadczenia:
Moja suka miała kiedyś okazję być z wizytą u znajomych, u których kury chodzą po ogrodzie. Kury nie zgubiły ani jednego piórka, mimo, że Iskra także chodziła luzem.
Spacer półtora roku temu dla kur, które wyszły gospodarzowi poza gospodarstwo i weszły Iskrze dosłownie pod nos, skończył się dla jednej kury tragicznie.
Stawiałabym jednak, że ta druga sytuacja (kury nawiewały) jest bardziej typowa dla mojego psa.
Edit: Jeszcze słówko o kocie :mrgreen: Swój kot, domowy, jest nawet lubiany przez Iskrę, w każdym razie nigdy jej nie dokucza, to raczej kocia jest zaczepialska. Wszystkie obce koty są do kasacji :niewka:
Ostatnio zmieniony piątek 21 sie 2015, 10:44 przez Ewka, łącznie zmieniany 1 raz.
Byleby w sercu ciągle maj!
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Czy ogar to killer?

Post autor: hania »

Ogarzątko do adopcji to ogar ogar czy szczeniak w typie ogara?
Oczywiście, że może zagryźć - każdy pies, któremu fizyczne cechy na to pozwalają (bo np. mopsika nie widzę w takiej akcji) może zagryźć kota czy kurę. Nikt w tej chwili nie jest w stanie odpowiedzieć czy będzie gonił, czy będzie tylko gonił. Zresztą "tylko gonił" potrafi zamienić się w pewnym momencie w dopadnięcie kury.
Akurat moje ogary nie gonią kóz, kur, kaczek i domowych kotów. Na kurach sąsiada nie testowałam. Obcy kot jest do pogonienia zdecydowanie.
Awatar użytkownika
Paulina_T
Posty: 537
Rejestracja: czwartek 20 sie 2015, 11:15
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Czy ogar to killer?

Post autor: Paulina_T »

hania pisze:Ogarzątko do adopcji to ogar ogar czy szczeniak w typie ogara?
Źle się wyraziłam, przepraszam.
Chcemy kupić rasowego ogara, nie adoptować.
Hodowla Ogara Polskiego - tel: 604 853 302
https://www.zsosnowejpolany.pl/
Awatar użytkownika
Poniatowski Dwór
Posty: 1527
Rejestracja: sobota 08 lut 2014, 14:38
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Poniatowa, woj. lubelskie
Kontakt:

Re: Czy ogar to killer?

Post autor: Poniatowski Dwór »

moje ogary biegają za wszystkim co sie szybko przemieszcza... obcy uciekający kot - super - trzeba pogonić... ale tylko dogonić i tyle... ani Mina ani Husarz nie zagryzły jeszcze kota (Asani ganiania za obcymi kotami jeszcze nie testował - za domowym biega, wącha i tyle)
Kury, kaczki, perliczki - mamy własne łażące w swojej zagrodzie (nie po całej posesji) - Minie zdarzyło sie złapać małą perliczkę i uciekać (zabiła ją samym złapaniem - bo to przecież delikatne)... a potem martwa przynieść pod drzwi... ona ewidentnie chętnie poganiałaby za czymś z kurnika (z niej to taki pies na kaczki)... pozostałe raczej nie przejawiaja takich skłonności...

Ja tam chyba raczej nie mam ogarów killerów... jak coś ucieka - to sie goni (taki instynkt) ale żeby specjalnie zabijać... to nie...ale niestety czasami to sie może zdarzyć - bo ogar jest silny, szybki i ma mocny uścisk szczęki...a niektóre stworzonka są delikatne (np. nasza mała perliczka)
z Poniatowskiego Dworku pozdrawiają Ania i Łukasz z dziećmi
oraz AS-ANI, HUSARZ, FELIX, MINA, ARIADNA i ZADZIOR
https://www.facebook.com/Ogary-Polskie- ... 921752356/
Kontakt do HODOWLI 515061115
Awatar użytkownika
miszakai
Posty: 4790
Rejestracja: piątek 17 paź 2008, 18:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Kontakt:

Re: Czy ogar to killer?

Post autor: miszakai »

Paulina_T pisze:A ogarzątko czeka na naszą szybka decyzję, co do adopcji.
A co to za ogarzątko? :) Są linie ogarów, typy - bardziej i mniej łowne. Jeśli od małego przywyknie do kur/kaczek/kotów - może będzie ok ale kury sąsiada to nie własne:), trudno jednoznacznie odpowiedzieć. MOja suka teraz jak mija kury już jej nie interesują ale jakby jakaś wlazła pod paszczę - chyba by zagryzła. Poluje na myszy i krety, zabija bez wahania :roll: Króliczek, mały kotek - byłby raczej bez szans :roll:
Obrazek
Awatar użytkownika
BasiaM
Posty: 8079
Rejestracja: czwartek 30 kwie 2009, 09:54

Re: Czy ogar to killer?

Post autor: BasiaM »

Wszystko zależy od egzemplarza, humoru psa itp ...

Mój pies kotów nie goni wogóle, ani swoich, ani cudzych, ani bezdomnych.
Zachowuje się jakby ich nie widział. Na kury szczeka a potem patrzy z zainteresowaniem.

Suczka natomiast nie przepuści niczego co się rusza :zly2:
Koty najchętniej, gołębie, kury itp. ale tylko obce.
Jak to mówią ... jak kot nie ucieka pies gonić nie będzie. U nas tak jest. Co domowe - nie ruszamy.
Nawet jak jesteśmy u znajomych ( mają kozy, alpaki i inne cuda ) psy nie tykają zwierząt bo wtedy ich dom jest domem moich psów a swojego NIE WOLNO gonić :nunu:
Obce - zawsze i wszędzie :x

Poza tym, jak od małego pies będzie mieszkać wokół takich zwierząt to nie powinny go za bardzo interesować :mysl_1:
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ