Ogar w bloku to nie problem

Awatar użytkownika
inodi
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek 20 kwie 2015, 13:38
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Żywiec

Re: Ogar w bloku to nie problem

Post autor: inodi »

MartaW pisze: Czy w tym czasie Ogar faktycznie będzie leniuchował na kanapie, zamiast tęsknić i rozrabiać? Oczywiście zakładając odpowiednią dawkę ruchu.
U nas wprawdzie dom z ogródkiem, ale psica regularnie sama "odsiaduje" zamknięta w jednym pokoju o powierzchni ok. 17m2.
Ważne żeby najpierw szczeniakowi, a potem młodemu psu zostawiać coś na czym będzie mógł skupić uwagę, pożuć, pogryźć, powłóczyć. U nas sprawdziły się konga (warto pilnować żeby psa nie przekarmić przypadkiem), zabawki, także pluszaki ze szmateksu - im większe tym lepsze, kości prawdziwe (cielęce i wołowe), smaki, żwacze itd.

Z perspektywy czasu uważam, że najważniejsze to:
1. mądrze ograniczyć przestrzeń (u nas bramka dla dzieci odcinająca nie psią część domu - teraz nawet jak jest otwarta, to psica...zazwyczaj... nie przechodzi, klatka) - tak żeby psu dawać jak najmniej okazji do niszczenia - ale raczej nastawiłabym się, że coś zawsze ucierpi nawet jeżeli tylko na etapie nauki nieniszczenia (zazwyczaj było to coś co przez nieuwagę zostawiłam w psim zasięgu)
2. Zapewnić odwracacze uwagi - zwłaszcza szczeniorowi. Pies zupełnie jak człowiek, żywioł na 4 łapach. Od szczeniaka, tak jak od dziecka, ciężko oczekiwać, że będzie super opanowane od razu ;)

Jak wynika z poprzednich wypowiedzi, właściciele ogarów mieszkają także w blokach i pracują, więc siłą rzeczy ogary zostają na ten czas same w mieszkaniu i jest to do ogarnięcia ;)

Ze swojej strony, psioluba amatora, zdecydowanie ogara jako rasę polecam. Są kochane i słodkie i cwane, a czasami paskudy :P
Za nic bym się nie zamieniła, nawet jeżeli Ruta jako szczeniak w dziecięcym amoku, na widok sarny za oknem, podziurawiła parapet (no, ale ktoś jej bezmyślnie pod to okno podstawił krzesło, żeby miała fajne stanowisko obserwacyjne :oops: :P
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Ogar w bloku to nie problem

Post autor: hania »

SARABANDA pisze: No to chyba można się pokusić też o wybór tych szczeniąt z mniejszymi predyspozycjami do użytkowości.
Masz rację, że można wybrać. Ale ja bymw ogóle nie szła w kierunku mniejszych/większych predyspozycji do użytkowości bo dobra użytkowość nie równa się dużemu teperamentowi i pobudliwości psa. Raczej szła bym w kierunku wyboru psa którry z dużym prawdopodobieństwem będzie dobrze się czuł w bloku a sprawy użytkowości odłożyłabym na bok.
Awatar użytkownika
Eni
Posty: 776
Rejestracja: środa 07 maja 2014, 21:30
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Głogów/Bardo

Re: Ogar w bloku to nie problem

Post autor: Eni »

SARABANDA pisze:U mnie najpierw 35mkw. w bloku i ogar z ADHD, ciężko było nie powiem, po dwóch latach nadal w tym metrażu dwa ogary. Obecnie od prawie 2 lat trzy ogary w 67mkw. i nadal w bloku.
Myślę że decydując się na psa do bloku warto porozmawiać z hodowcami i wybrać psa nie z hodowli użytkowej, od doświadczonego hodowcy, który potrafi u szczeniaka ocenić jego predyspozycje, na pewno nie może to być szczeniak zapowiadający się na bardzo aktywnego psa.
Wiem bo to przeszłam.
Ciekawe, bo moja sucz jest raczej z linii użytkowej, oboje rodzice aktywnie polują i do tego jest psem aktywnym, a mimo to odnajduje się zarówno w kamienicy w centrum miasta jak i z dwoma królikami miniaturkami i kotem w jednym domu... No i tak zwanymi tymczasami, co jakiś czas przewijającymi się przez nasze ręce i wymagającymi postawienia na nogi... A jako szczeniak była "trzepnięta"...
Widocznie wyjątek od reguły.
Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: Ogar w bloku to nie problem

Post autor: SARABANDA »

hania pisze:
SARABANDA pisze: No to chyba można się pokusić też o wybór tych szczeniąt z mniejszymi predyspozycjami do użytkowości.
Masz rację, że można wybrać. Ale ja bymw ogóle nie szła w kierunku mniejszych/większych predyspozycji do użytkowości bo dobra użytkowość nie równa się dużemu teperamentowi i pobudliwości psa. Raczej szła bym w kierunku wyboru psa którry z dużym prawdopodobieństwem będzie dobrze się czuł w bloku a sprawy użytkowości odłożyłabym na bok.
Haniu, oczywiście że masz rację , tylko że ja nie pisałam które szczeniaki gdzie się nadają, tylko o tym że ocena w wieku 2-3 miesięcy jest możliwa, co wielokrotnie było negowane. Wydaje mi się że tak jak jest w niektórych hodowlach, nie tylko ogarów, dobrze jest że to hodowca decyduje gdzie idzie który szczeniak po poznaniu potrzeb przyszłego właściciela a nie przyszły właściciel wybiera psa "po urodzie".
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
ODPOWIEDZ