sterylizacja

Awatar użytkownika
Iza i Sławek
Posty: 1621
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 09:47
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: sterylizacja

Post autor: Iza i Sławek »

Haniu, podane przez ciebie przypadki były uzasadnione medycznie.
Rozumiem że dyskusja dotyczy całkowicie ZDROWYCH (!!!) suk
Każdy zabieg w narkozie niesie za sobą ryzyko. Bałbym się, powtarzam to kolejny raz, ryzykować zdrowiem i życiem ZDROWEGO zwierzęcia.
Wesna z Gończaków
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: sterylizacja

Post autor: hania »

Iza i Sławek pisze:Rozumiem że dyskusja dotyczy całkowicie ZDROWYCH (!!!) suk
Każdy zabieg w narkozie niesie za sobą ryzyko. Bałbym się, powtarzam to kolejny raz, ryzykować zdrowiem i życiem ZDROWEGO zwierzęcia.
Ale nie wiemy czy podane przez Ciebie procenty dotyczą całkowiecie zdrowych suk. A to może dużo zmienić.

Pisałam o moich psach bo wspomniałej o zachorowalności i profilaktyce ;)
Awatar użytkownika
wszoleczek
Posty: 1894
Rejestracja: środa 18 lis 2009, 10:44
Gadu-Gadu: 3431453
Lokalizacja: Libiąż k/Chrzanowa
Kontakt:

Re: sterylizacja

Post autor: wszoleczek »

hania pisze:
Uważam (to moja opinia a nie prawda objawiona) że spacery raz na dwa miesiące do weta, raz w roku profilaktyczne badanie krwi, USG, zmniejsza ryzyko zejścia suki z powodu chorób układu rodnego (i nie tylko) do tego stopnia, że można zrezygnować z tak ryzykownej "profilaktyki" jak sterylizacja.
Ropomacicze potrafi rozwinąć się błyskawicznie i trzeba by mieć dużo szczęścia, żeby z usg i badaniem krwi raz w roku akurat dobrze trafić ;)
U poprzedniej suki ropomacicze wystąpiło razem z cieczką. Przedłużyło cieczkę dwukrotnie, więc poszliśmy do weta sprawdzić, czy wszystko ok. Był zdumiony, że to zauważyliśmy :shock: . Gdyby nie to, to pewnie suki bym nie wysterylizowała nigdy :mysl_1:
Natalia i Nero
Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Re: sterylizacja

Post autor: weszynoska »

Kilka razy zdarzyło mi się zaobserwować u zdrowej wg. włascicieli suki wyciek ropny....zapytani kiedy suka miała ostatnią cieczkę...odpowiadali że około miesiąc...mniej więcej...

gdyby nie strzyżenie nie mieli by pojęcia, że coś z suką się dzieje...weterynarze podczas szczepienia na ogół nie zaglądają suczce pod ogon :niewka:

a zdrowie u suki kończy się wg. norm przeciętnego właściciela wtedy, kiedy ona zaczyna dawać wyraźne symptomy..przestaje jeść, nadmiernie pije, ma powiększone powłoki brzuszne . Profilaktyka w szerokim zakresie, włącznie z profilaktyczną sterylką...na prawdę daje dużo dobrego.
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika
Iza i Sławek
Posty: 1621
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 09:47
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: sterylizacja

Post autor: Iza i Sławek »

Haniu, wychodząc z założenia że całkowicie zdrowego psa nikt nie operuje, mogę z dużą pewnością stwierdzić, że w tych 5% nie było ani jednego zdrowego.
Chodziło mi o ukryte schorzenia np. układu krążenia, brak tolerancji narkozy, itp. (coś raczej niemożliwego do wykrycia w badaniu przedoperacyjnym) -to jest własnie to czego się obawiam.
Węszynosko, zdaje się że trafiłaś w sedno - podszedłem do tematu przez pryzmat swojej osoby - kogoś posiadającego ponadprzeciętną wiedzę kynologiczną, na codzień stykającym się z hodowcami, mającego w pobliżu dobrych, sprawdzonych wetów, oraz dostępną pełną infrastrukturę medyczną. (urok big city ;) ) Ja reaguję na wszystkie niepokojące objawy, bo mam takie możliwości
(obym kogoś nie uraził :prosze_1: )
Pies mojego znajomego, odchodził kilka godzin, męcząc się w agonii, bo w Niedzielną noc nie było w promieniu 50 km dyżurującego weta.
Wesna z Gończaków
Awatar użytkownika
AdamZ
Posty: 6
Rejestracja: sobota 15 sie 2009, 10:04

Re: sterylizacja

Post autor: AdamZ »

cześć,proszę o radę.........
najprawdopodobniej będziemy sterylizować naszą Bonę, niełatwo było podjąć tą decyzję (kwestia nieodwracalności itd.) i troszkę żeśmy zaspali. Bonie niebawem wystąpi druga cieczka a my nie możemy teraz wziąć urlopu z pracy żeby z nią tydzień posiedzieć. Weterynarz zaproponował zastrzyk wstrzymujący procesy hormonalne i dokonanie zabiegu np. za miesiąc. Czy spotkaliście się może z taką praktyką? Czy pomysł jest ok? Pytam z poziomu laika w sprawach weterynaryjnych.

A cieczki chcemy uniknąć nie dla własnej wygody (bo ścieranie kropek wielką katorgą nie jest) tylko z powodu Bony która (w naszym odczuciu) bardzo się męczyła a jeść (normalnie) zaczęła po dwóch miesiącach...
Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Re: sterylizacja

Post autor: weszynoska »

Jeśli to dopiero druga cieczka...to nie patrzcie na stereotypy, że co pół roku- nawet wet nie wie kiedy będzie druga, itp...a kiedy ( w jakim wieku) miała pierwszą????

Jak zachowywała się po tej pierwszej??? Oprócz niejedzenia?? Dostawała jakieś leki??

Nie miała zdiagnozowanej jakiegoś stanu zapalnego?? Robiliście USG???

Normalnie suka kończy cieczkę i jest spokój...a jak długo trwała ta pierwsza???
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika
Agata
Posty: 948
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2008, 07:28

Re: sterylizacja

Post autor: Agata »

Pestka (półsiostra Bony) pierwszą cieczkę miała w wieku dziesięciu i pół miesiąca, drugą po następnych dziewięciu.
Awatar użytkownika
MartaW
Posty: 167
Rejestracja: wtorek 15 maja 2018, 10:08

Re: sterylizacja

Post autor: MartaW »

Odgrzewam temat i proszę o radę. Na ostatniej wizycie wet doradził nam sterylizację przed pierwszą cieczką. Moje informacje okazały się nieaktualne, bo byłam jeszcze na etapie szkoły, że sterylka najwcześniej po pierwszej cieczce jest zalecana. Jakie jest Wasze zdanie?
I od razu druga kwestia - w innym wątku wyczytałam, że pierwsza cieczka występuje najczęściej między 9 a 12 miesiącem. Zatem zabieg musiałby się odbyć w wieku 7-8 miesięcy. Czy to nie za wcześnie?
Marta & Rosa
(Runa z Sarmackiej Tradycji)
Awatar użytkownika
aniamam
Posty: 879
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 17:15
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: sterylizacja

Post autor: aniamam »

Na ostatnim kongresie weterynaryjnym na którym byłam w marcu tego roku prof. Niżański (specjalista od rozrodu z Wrocławia) nie zaleca sterylizacji przed pierwszą cieczką (chociaż jak sam mówił - kiedyś był zwolennikiem tak wcześnie przeprowadzanego zabiegu sterylizacji, ale w świetle różnych naukowych publikacji zmienił zdanie). Obecnie jest coraz więcej światowych badań i danych dotyczących skutków wczesnej sterylizacji (przed pierwszą cieczką) - m.in. wzrasta ryzyko nowotworów kości u takich suczek, i inne, np. wzrasta ryzyko nietrzymania moczu. Zalecana jest sterylizacja najwcześniej po pierwszej cieczce.
Ja nie zalecałam (i nie zalecam) nigdy swoim psim pacjentkom sterylizacji przed osiągnięciem dojrzałości płciowej.
Ania M., Wrzos z Zatrzebia & Elja Sokoli Lot
ODPOWIEDZ