enostoza - młodzieńcze zapalenie kości

Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: enostoza - młodzieńcze zapalenie kości

Post autor: kasiawro »

dla mnie też, tylko czy każdy tak samo to interpretuje.
bea100

Re: enostoza - młodzieńcze zapalenie kości

Post autor: bea100 »

Dla mnie kulawizna to coś spowodowanego mechanicznie raczej, wynik stłuczenia czy zwichnięcia itd.
Choć macie rację bo również kulawizna to także wynik czegoś innego: m.in dysplazji, enostozy- również jak mi się wydaje.
Awatar użytkownika
kasianiolek
Posty: 831
Rejestracja: środa 16 wrz 2009, 21:50

Re: enostoza - młodzieńcze zapalenie kości

Post autor: kasianiolek »

W okresie "dojrzewania" Hubie się to przydarzyło i tak jak napisała wcześniej Bea i Kasiawro, objawiło się to kuleniem na jedną łapę.
Byłam u weta, stwierdził młodzieńcze zapalenie kości (najpierw się przestraszyłam, bo zabrzmiało groźnie), kazał podawać suplement diety przez kilka tygodni (jakby była potrzeba mogę poszukać nazwy, ale w tej chwili nie pamiętam).
Po kilku, czy kilkunastu dniach wszystko wróciło do normy. Powiedział, że zdarza się to psom dużych ras w okresie wzrostu.
Kasia, Huba i Huzar
Hodowla Ogarów Polskich z Zatrzebia
http://www.hodowlaogara.pl/
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: enostoza - młodzieńcze zapalenie kości

Post autor: hania »

Do poczytania:

http://www.vetopedia.pl/article70-1-Eno ... osci).html

Nie wiem jak jest w tej chwili, ale był okres gdy powlekana aspiryna była lekiem z wyboru przy leczeniu enostozy i sprawdzała się rewelacyjnie. Leki podaje się w przypadku ciężkich przypadków. Przy lżejszych trzeba poczekać aż samo przejdzie - bo tak naprawde leki nie mają za dużego wpływu na samą chorobe a tylko ułatwiają psu życie likwidując objawy (stan zapalny, ból, gorączkę).
Z suplementacją wapniem trzeba bardzo uważać i nie powinno jej się robić bez badania krwi bo może zaszkodzić zamiast pomóc. Za to wielu lekarzy zaleca podawanie witaminy C.

Enostoze powinno potwierdzić się badaniem RTG - szczególnie jeśli pies kuleje tylko na jedną łapę (przy przemiennej kulawiźnie na wiecej łap raczej jest to enostoza) - bo często pod enostozę podciągane są urazy, które trzeba leczyć inaczej.

Nie wiadomo czym jest powodowana, ale z obserwacji wynika, że częściej występuje u zbyt dobrze karmionych psów, karma z wysoka ilością białka - psy takie zbyt szybko rosną.
agag
Posty: 507
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:18

Re: enostoza - młodzieńcze zapalenie kości

Post autor: agag »

Jeden z moich ukochanych doktorów mawiał żartobliwie, że na to najlepszym lekarstwem jest dieta węglowodanowa- psa zamknąć w komórce na węgiel i wodę podawać przez okno... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Danuta
Posty: 2304
Rejestracja: czwartek 23 paź 2008, 14:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Dębica

Re: enostoza - młodzieńcze zapalenie kości

Post autor: Danuta »

:gleba:
Danuta i Lokis

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
miszakai
Posty: 4790
Rejestracja: piątek 17 paź 2008, 18:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Kontakt:

Re: enostoza - młodzieńcze zapalenie kości

Post autor: miszakai »

:D
Obrazek
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: enostoza - młodzieńcze zapalenie kości

Post autor: hania »

Świetne podsumowanie :gleba:
Awatar użytkownika
zybalowie
Posty: 1668
Rejestracja: niedziela 15 sie 2010, 08:19
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: enostoza - młodzieńcze zapalenie kości

Post autor: zybalowie »

kasiawro pisze: Ja kojarzę, że gdzieś już ktoś ten temat poruszał...
Może chodzi o nas?
Kiedyś w mroźną zimę Mo jak miał kilka miesięcy okulał i wet stwierdził, że ma "lekką bolesność kości długich". Ale skończyło się na ograniczeniu ruchu i przeszło samo.
Obrazek
Obrazek
bea100

Re: enostoza - młodzieńcze zapalenie kości

Post autor: bea100 »

Tak, młodziutkie ogary (niektóre) szybko (za szybko?) rosną, mają bóle wzrostowe i czasem kuleją czy nawet czasem wstają z trudem rano po śnie, co nie znaczy, że to od razu enostoza jest.
ODPOWIEDZ