Entropia - dyskusja

Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Entropia - dyskusja

Post autor: dorob62 »

Dopisek administratora:
Cytat jut, przeniesiony z innego wątku dla zachowania sensu obecnego wątku.

jut pisze:Aha, wiem, że przed sędziami raczej ukrywa sie fakt,że pies chirurgicznie został pozbawiony entropium. Co by sie zatem stało gdybym pojawiła się na wystawie z dajmy na to pół rocznym Ogarem ze szwami odciągającymi na powiece. Rozpoczne wojnę czy też w ogól nie zostane dopuszczona do wystawy?
Dziękuje za wszelkie ewentualne odpowiedzi :D

No i chyba poruszyłaś bardzo kontrowersyjny temat, taki co się w innych jakoś w drugim dnie przewijał. Ja też jestem debiutant .Nemrod ma 7 miesięcy i choć dwa razy był na wystawie i ma dwa pucharki - hihi jeden nawet z przykrywką- to także czuję się i on zapewne też kompletnym laikiem.
Moje zdanie jest takie.... jeśli pies/suka ma entropię to jednak NIE powinno się go wystawiać.. bo po co??? Moim zdaniem wystawy służą dobyciu uprawnień. A pies z entropią nie powinien przecież dostać uprawnień i być rozmnażany. Tak ja uważam.
Nasz Nemrod ma (ODPUKAĆ - na razie) zdrowe oczy, ale wśród jego rodzeństwa pojawiła się entropia i też zastanawialiśmy się czy szykować go na reproduktora... Ale póki jest ok to będziemy się starać.
Zupełnie nie rozumiem stwierdzenia:
Aha, wiem, że przed sędziami raczej ukrywa się fakt,że pies chirurgicznie został pozbawiony entropium.
To trochę tak jakby sprzedawać samochód z przekręconym licznikiem. Tak ja uważam.
Jeśli nie wystawia się psa bez zębów (bywają braki) i ze złym zgryzem... to dlaczego wystawia się psy "szyte"?
Nasz psiak może być najpiękniejszy, najmądrzejszy i wspaniale sprawdzać się np. na polowaniu czy w dogoterapii. Ale jeśli ma entropię to powinien zostać w domku:)
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Entropia- temat do dyskusji czy tabu

Post autor: dorob62 »

Entropium należy do najczęściej spotykanych dziedzicznych wad powiek u psów. Schorzenie dotyczy najczęściej dolnej powieki, choć zdarzają się także wady górnej a nawet obu.
Entropium czyli wwinięcie powieki polega na zawinięciu się brzegu powieki w stronę gałki ocznej. Powoduje, że sierść dosłownie "wchodzi w oczy" - włosy z powiek cały czas dotykają rogówki i powodują jej podrażnienie a co za tym idzie łzawienie.

Nie każdy właściciel ma świadomość genetycznej wady powiek pojawiającej się u ogarów tzw. ENTROPII.
Nie każdy hodowca ma odwagę przyznać się do tego, że jego piękne mioty mogą być dotknięte tą wadą. Niestety zdarza się, że nie uprzedzają nabywców szczeniaków o takiej możliwości. Nie przygotowują na ewentualną konieczność operacji w celu poprawy komfortu życia psa. Nieświadomość tego wśród nowych właścicieli doprowadzić może do wielu trudnych sytuacji.
Oczywiście są też tacy hodowcy, którzy o tym głośno mówią i uświadamiają nabywcę. Tak być powinno.
Słowo wyjaśnienia.
Kiedy zdecydowaliśmy się na ogara a potem na hodowlę Nadbużańskie Granie, Agnieszka - hodowczyni, opowiedziała nam o tej wadzie i omówiła z nami możliwe dla nas i psa konsekwencje. Powiedziała dokładnie co może się dziać i kiedy i co trzeba wtedy robić. Biorąc Nemroda byliśmy bardzo uświadomieni a ja ze swoją pasją poszukiwania wiadomości naczytałam się za wszystkie czasy. Póki co nasz pies nie ma takich kłopotów, ale wiemy, że entropia może się pojawić i u dorosłego psa. Więc bacznie obserwujemy oczy naszego pupilka. Nadal czytam i nadal się uczę ale zdaję sobie strawę że wiem niewiele w porównaniu z praktykami. Na początek polecam długi, dość trudny ale ciekawy artykuł na ten temat:
http://www.psiakosc.com/forum/showthread.php?t=761
Nie jestem specjalistką od entropii ani od psów w ogóle. Ale mam ogara i w związku z tym zapraszam do dyskusji na ten trudny temat.
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
bea100

Re: Entropia- temat do dyskusji czy tabu

Post autor: bea100 »

Dorob: ja wiem, że entropia przestała być w naszej rasie tabu od jakichś 2/3 lat.

Dużą rolę w tej sprawie spełniła hodowczyni Gajus Tropus i jej starania. I paru innych osób. Dużą rolę spełnił internet. Przyszli opiekunowie (już wybierając rasę i szukając o niej informacji) czytają na temat entropium ( wiem to z rozmów z ludżmi zgłaszającymi sie po szczeniaka naszej rasy). Wiedzą i o to pytają. I bardzo dobrze. Nie wiem jak jest w innych hodowlach, ale w tych mi znanych- hodowcy uprzedzają i wyjaśniają wszystko.
Należy jeszcze dodać do tego co jest na psiejkości, że nie jest to wada tylko ogarza ( bo niektórzy tu o tym nie wiedzą). Jest wiele ras nią dotkniętych ( i to w porównywalnym lub większym stopniu niż ogary). Shar-pei (niemal 100% populacji a wada wystepuje od 10 dnia życia), Chow Chow, buldog ang., Labrador i Golden Retriver, seter ang., dog niemiecki, Rottek i wiele wiele innych (entropium występuje zresztą też u kundelków). Entropium mamy także u gończych polskich ( na Vet serwis gończy jest również wymieniony wśród ras entropicznych).
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Entropia- temat do dyskusji czy tabu

Post autor: dorob62 »

Wiem Bea, to troszkę tak przewrotnie to "tabu", choć uważam że ciągle nie mówi się do końca otwarcie o tym np. na wystawach. Ciągle w konkury stają psy "szyte" a chyba nie powinny. Ale może tak musi być. oczywiście to za każdym razem osobista decyzja właściciela i ja ją szanuję jako niezależną i na pewno przemyślaną... ale "tabu" dotyczy właśnie tego, by ukryć na wystawie, nie mówić że pies ma entriopium bo operator wspaniały i śladu nie ma....Może się mądrzę i nie mam racji ale takie mam zdanie w tej sprawie.
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
agag
Posty: 507
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:18

Re: Entropia- temat do dyskusji czy tabu

Post autor: agag »

Nie do końca się zgodzę z tym, że psa z entropią nie należy wystawiać- przecież nawet jeśli zdobędzie uprawnienia hodowlane to niekoniecznie musi do hodowli zostać użyty. A poza tym wystawy służą nie tylko do zdobywania uprawnień- jest to także okazja do spotkania fajnych ludzi, a w przypadku naszych piesków jakże ważna promocja rasy- tak mało się ich pokazuje na wystawowych ringach, że fajnie jest gdy stawka jest liczna. Przecież to żadna satysfakcja wygrać jeśli jest się jedynym przedstawicielem swej rasy czy klasy, prawda? Ja na przykład zwykle zgłaszam wszystkie swoje suńki do Lublina- po to by robić tłum, bo na tej wystwaie są niezbyt licznie reprezentowane, a szkoda, bo to fajna wystawa. W zeszłym roku (2007) były 3- wszystkie 3 moje- powiem Wam, że to żadna przyjemność jechać tak na pewniaka :( . Zresztą akurat IMHO najcenniejsze medale Sówki i Radioli są brązowe (choć zlotych ma każda bardzo dużo), ale te akurat są zdobyte w licznych stawkach na wystawach dużej rangi- klubowa, światowa.
Dlatego uważam, że każdy pies może być wystawiany- nie każdy rozmnażany. OGARY NA RINGI!
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Entropia- temat do dyskusji czy tabu

Post autor: Ania W »

Ale dorob jak ty to sobie wyobrażasz?
Wchodzisz na ring i mówisz "dzień dobry , mój pies ma zrobioną entropię"
Sędzia powinien wtedy powiedzieć zgodnie z regulaminem "A to pani już dziękujemy,może pani wracać do domu".
Dla mnie wystawa jest sprawą drugorzędną - najważniejsze jest stawiać sprawę otwarcie w przypadku dobierania psów do suk.
Awatar użytkownika
jut
Posty: 72
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 13:17
Gadu-Gadu: 0

Re: Entropia- temat do dyskusji czy tabu

Post autor: jut »

Ania W pisze:Ale dorob jak ty to sobie wyobrażasz?
Wchodzisz na ring i mówisz "dzień dobry , mój pies ma zrobioną entropię"
Sędzia powinien wtedy powiedzieć zgodnie z regulaminem "A to pani już dziękujemy,może pani wracać do domu".
A jak to jest u np: shai-pei gdzie 100% psiaków ma entropium operowane, albo u innych ras, które w większości mają tę wadę. Przecież je się i rozmnaża i wystawia.
A druga sprawa to taka, że ja np: chciałabym jeździć na wystawy zwłaszcza te gdzie ogarów duzo nie po to by zdobyć uprawnienia do rozrodu tylko po to chociażby, żeby psiak miał kontakt z innymi ogarami(bo w okolicy takich nie mamy) a kłamać nie lubię, a psiaka z entropium mam i koniec i przecież go nie zamienię...
Aaa chciałam zaznaczyć, że ja nie mam woli za wszelka cenę wystawiania czy rozmnażania psa..po porostu chciałaabym wiedzieć jak to wszystko wygląda... :mrgreen:
"......trochę człowieka i technika się gubi......"
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Entropia- temat do dyskusji czy tabu

Post autor: Ania W »

Zrobić oczy nie dla wystaw a dla komfortu psa i wystawiać.
Rozmnażanie jest kwestią drugorzędną - można(regulamin tego nie zabrania) ale wtedy trzeba się bardzo dobrze zastanowić na doborem partnera. Ale nie trzeba...
A dlaczego z wadami zgryzu i brakami w uzębieniu psy są wykluczane? Dlatego, że tego typu wady nie budzą wątpliowości - każdy widzi jak jest. No , niekiedy zgryz bywa dyskusyjny i nie każdy sędzia to dentysta ale to są sprawy łatwe do weryfikacji. Dobrze zrobione oczy nie. Co do ukrywania entropii- napisał na wątku temu poświęconym ;)
Jeżeli zaczniemy wykluczać z hodowli wszystkie ogary z entropią, brakami w uzębieniu (toleruje się brak P1 ale to jednak jest brak jakby nie patrzeć) a zaraz potem te nie sprawdzone użytkowo, to problem rozmnażania ogara jako takiego przestanie być problemem.
Dla mnie szacunki 1000 osobników są mocno przesadzone. Ja stawiam na ok 500 w Polsce...może nieco wiecej. Tylko nawet to jest cała populacja to trzeba odciąć od tego psy , które uprawnień nie miały i mieć nie będą...

Wystawa jest zdecydowanie bardziej dla ludzi niż dla psów. Trzeba jeździć, pokazywać rasę i spotykać się z ludźmi i rozmawiać. Na pewne tematy każdy może sobie sam wyrobić zdanie.

A zacząć polecam już od najmłodszego wieku - szczeniaki są w sam raz!
Warto obyć psa z warunkami na wystawie zanim zacznie się "poważną karierę" - czyli klasa pośrednia bo wtedy zaczyna się zbierać do uprawnień hodowlanych, chociaż championat młodzieży też miła rzecz ;)
W klasie szczeniąt zazwyczaj wybacza się też wiele błedów -psa i wystawcy ;)
A jak ugryźć? Pojechac najpierw na wystawę samemu - chyba jest jakaś zimą w Trójmieście.
Aaa! I ćwiczyć w ramach zabawy pokazywanie zębów(dobrze też, kiedy robią to osoby obce), bieganie przy nodze i postawę w zatrzymaniu :D
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Entropia- temat do dyskusji czy tabu

Post autor: Ania W »

U chow chowów jest jak się niedawno dowiedziałam tak, że nie można obniżyć oceny za duże zdrowe(!) oko , chociaż pożądane jest raczej małe oko...
Sedziowie zazwyczaj nie pytają o robione oczy. Jeżeli tak to zdarza się , że wtedy taki pies przegrywa (jeżeli oczywiście właściciel jest szczery) i dla mnie to ok. Ładny pies ze zdrowymi oczami powinen być przed ładnym psem z chorymi oczami.
To nie chodzi o to, żeby poklepywać się po ramieniu i udawać , że problemu nie ma. Jest , był i będzie ...ale w tym momencie nie ma szans na eliminację wszystkich psów z entropią, nie przy takiej populacji.
A co z dwurzędowością, której w ogóle nie widać a jest dla mnie większym problemem?
W moim odczuciu każdy frontalny atak na właścicieli psów z entropią skończy się tym, że zejdą oni do podziemi i przy każdym pytaniu o tę sprawę będę szli "w zaparte" .
A dopiero od niedawna zaczęto mówić o tym problemie otwarcie, przynajmniej duża część właścicieli/hodowców tak robi.

Jut w Trójmieście macie już trochę ogarków a na pewno jest przyrodni brat Tańczy - Rektor. :D
goncza_bieda

Re: Entropia- temat do dyskusji czy tabu

Post autor: goncza_bieda »

dorob62
mało jeszcze widziałaś... podpytaj ile psów-reproduktorów ma implant zamiast jednego jądra... zapomniałem dodać... psów-reproduktorów-championów!

ad rem
wystawianie psa i ocena to zabawa dla małych dziewczynek - dużo uciechy i powód do dumy z pupila. problem zaczyna się wtedy gdy z rozmysłem dopuszcza się do hodowli psy entropiczne. bo wtedy rozmnaża się psy chore i co gorsza z dużym prawdopodobieństwem można oczekiwać entropicznego potomstwa (czyli chorego). a to już kwestia etyki. tyle, że człowiek z "miłości" do zwierzęcia jest gotów na wszystko.
ODPOWIEDZ