Jak często robić psu profilaktyczne badania krwi

Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 313
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 08:54
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Jak często robić psu profilaktyczne badania krwi

Post autor: Krzysztof »

Nie znalazłem podobnego tematu, a tak po tym co napisała dzisiaj hania po stracie psa naszło mnie pytanie: jak często wykonujecie profilaktycznie badania krwi swoim psom? Czy w ogóle badacie psy jak nic im się nie dzieje?
Jak uważacie - jaki jest margines względnego bezpieczeństwa jeśli chodzi o wykrycie zmian chorobowych w organizmie, żebyśmy mieli czas skutecznie na nie zareagować?
Suka moja ma co pół roku badany mocz i krew (morfologia, biochemia, alat, aspat, kreatynina i mocznik) - młodziak też będzie miał robione badania co pół roku. Zresztą moja suka jest chyba najlepiej przebadanym psem w województwie... Ale przyznam, że w lecznicy na początku patrzyli na mnie dość podejrzliwie, że ktoś bez konkretnej przyczyny chce zrobić psu krew. Teraz jest inaczej, a wetki w lecznicy z której usług korzystamy już wiedzą, że muszę wiedzieć wszystko, nic nie podajemy w ciemno, a jak życzę sobie zrobić jakieś badanie to trzeba je zrobić a nie dyskutować "ale po co, przecież się nic nie dzieje". Podejrzewam, że wynika to z tego, że większość właścicieli psów zaczyna interesować się ich zdrowiem dopiero wtedy gdy już jest źle.
Jakie są Wasze doświadczenia w tym zakresie?
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 1671
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 09:22
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Włocławek

Re: Jak często robić psu profilaktyczne badania krwi

Post autor: Leszek »

Myślę, że robisz dobrze :psiako: , wiadomo profilaktyka i szybka diagnoza to podstawa.
Ja niestety robię odwrotnie :wstydek: , jak choroba to do wet, do kolegi który obsługuje moje psy od prawie 40 lat. Inna sprawa, że przy swoim zdrowiu postępuje podobnie. Wychodzę z założenia że lekarz żyje z naszego nieszczęścia (mam trochę ich w rodzinie) i jak wszystko będzie się badało to musi coś się chorego znaleźć (szczególnie w moim wieku czy jak pies starszy). Psu krwi jeszcze nie badałem. Tylko podstawowe zabiegi : systematyczne odrobaczanie, zwalczanie kleszczy oraz wszelkie szczepienia profilaktyczne i wścieklizna.
Twoje rozwiązanie jest bezwzględnie lepsze :brawo_1: ale pisałeś o doświadczenia więc piszę 8-) .
Amonowo pozdrawia leszek.piechocki@wp.pl
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Jak często robić psu profilaktyczne badania krwi

Post autor: qzia »

U mnie jak już pisałam psy są honorowymi krwiodawcami i maja badania przy każdym oddaniu krwi czyli tak 4-5 razy w roku. Mniejsze psy często maja pobierana krew przy okazji dużych lub jak coś się dzieje. Myślę, że badania 2 razy do roku są ok. Częściej nie ma sensu. A tak się spytam przy okazji :wstydek: sobie ile razy do roku badasz krew? :fiufiu:
Awatar użytkownika
Agata
Posty: 948
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2008, 07:28

Re: Jak często robić psu profilaktyczne badania krwi

Post autor: Agata »

Ja swojej suce robiłam kilka razy, ostatnio poł roku temu profilaktycznie, zawsze przed zabiegami. Co poł roku - nie wiem czy za czesto, no chyba, żeby coś ważnego w poprzednim badaniu wyszło, na przykład blisko granicy normy. Zwykle wychodzi u Pestki jakaś małopłytkowość :roll: , ale - jak powiedziała pani anestezjolog od dra Garncarza - czesto zdarza sie u ogarow.

Sobie robie rzadko, ale nic mi nie wychodzi złego wiec nie mam ciśnienia na sprawdzanie :D .
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: Jak często robić psu profilaktyczne badania krwi

Post autor: ogończyk »

Nie robię w ogóle. Chyba, że jest potrzeba stwierdzenia co psu jest, że jest "niehalo". Prawie całe zdrowie widać w kupie. Pzdr.
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Re: Jak często robić psu profilaktyczne badania krwi

Post autor: weszynoska »

Ja w zasadzie wyjdę na nieodpowiedzialnego hodowcę itp....ale do głowy by mi nie przyszło robić co pół roku badań psom....

nawet dziecku by mi nie przyszło.... :strach_2:

sobie też..żeby nie było że nie dbam o dziecko ;)

Każda skrajność jest trochę nie halo. Gdyby zaszła potrzeba, czyli zabiegi, jakaś choroba, czy diagnostyka nieznanego...to owszem.

Normalnie to co pół roku odrobaczam, co rok szczepię..i dobrze karmię. Myślę, że to wystarczy.
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika
miszakai
Posty: 4790
Rejestracja: piątek 17 paź 2008, 18:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Kontakt:

Re: Jak często robić psu profilaktyczne badania krwi

Post autor: miszakai »

Uff, myślałam, że jestem ignorantem i lekceważę sobie zdrowie psa ale robię i myślę podobnie jak węszynoska :roll:
Dodam jeszcze, że co prawda w związku z chudnięciem czyli po tym, jak mnie coś zaniepokoiło ale przebadałam - krew, mocz, usg, rtg świaniaka morskiego ostatnio wzdłuż i wszerz włącznie z hormonami tarczycy i próbami wątrobowymi też i nic nie wyszło. Niestety Krystian odszedł niezdiagnozowany 2.06. :cry:
Obrazek
Awatar użytkownika
BasiaM
Posty: 8079
Rejestracja: czwartek 30 kwie 2009, 09:54

Re: Jak często robić psu profilaktyczne badania krwi

Post autor: BasiaM »

Ja już nic nie chciałam mówić ale też w życiu psom badań nie robiłam :roll:
Są zdrowe jak konie, weta odwiedzamy na szczepienia coroczne + szczepienia na kleszcze i tyle :zdziw_4:
Oczywiście obserwuję swoje psy, oglądam, zaglądam gdzie tam trzeba i odpukać do tej pory nic niepokojącego się nie wydarzyło i niech tak zostanie.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Jak często robić psu profilaktyczne badania krwi

Post autor: hania »

Ja młodym psom nie robię. Ale pewnie gdybym znowu miała berneńczyka to bym robiła. Starszym psom robię. Nie z jakąś dużą regularnością ale jednak staram się robić.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 313
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 08:54
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Jak często robić psu profilaktyczne badania krwi

Post autor: Krzysztof »

quzia - sobie robię zestaw badań raz do roku. Różnica jest taka, że jak coś mi dolega fizycznie, jestem osłabiony, coś boli itd to o tym wiem. Pies nie powie.
Niektórzy twierdzą, że przesadzam. Tyle tylko, że psy często biernie przeżywają ból, nie pokazują, że coś jest nie tak. Więc gdyby coś wyszło nie tak jak trzeba to myślę (mam nadzieję, że tak właśnie jest), że miałbym czas zareagować, np. zmienić dietę, podać jakieś suplementy, witaminy czy podjąć leczenie zanim problem stanie się bardziej poważny.
Generalnie Tara ze względu na to, że co jakiś czas jakieś coś jej się przyplątuje, niejako zmusiła mnie do tego, żeby ją regularnie badać. Weszło mi to w pewien nawyk - nawet jak się nic nie dzieje to kontrola krwi co pół roku - dla świętego spokoju.
weszynoska pisze:żeby nie było że nie dbam o dziecko ;)\
:nunu: :D :D :D
ODPOWIEDZ