ogarze problemy

Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

ogarze problemy

Post autor: hania »

Temat był już kiedyś poruszany, ale przycichł.
Chciałabym policzyć procentowo jak wyglądają problemy ogarów z entropią, dodatkowymi rzęsami, brakami zębowymi, nieprawidłowym zgryzem, ropowicą młodzieńczą, wnętrostwem. I jak to się zmienia w czasie. Przy zebraniu odpowiedniej ilości danych może będziemy mieli pogląd na co zwrócić uwagę przy hodowli.
Interesują mnie dane psów, które ukończyły 9 miesięcy. Bardzo liczę na współpracę hodowców. I bardzo, bardzo liczę na uczciwość wszystkich, bo nie będę miała możliwości zweryfikowania podanych informacji.
Wyniki będą anonimowe - podane tylko w postaci liczb - np. z zebranych danych wynika, że na 80 ogarów 67 miało entropie.
Nikomu nie ujawnię imion psów, które miały problemy.
Ale z drugiej strony - jeśli będzie zainteresowanie chciałabym zrobić listę psów/suk które nie miały żadnego z tych problemów. Jeżeli właściciel/hodowca chce, żeby pies/suka znalazły się na takiej liście bardzo proszę o przesłanie maila z informacją.
Lista ta będzie umieszczona na ogarkowie i na stronie o ogarach, którą robię.
Informacje proszę na PW lub mailem olfactus1@poczta.onet.pl
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: ogarze problemy

Post autor: hania »

Tak sobie pomyślałam, że może zrobić dwie listy - na drugiej, jeśli właściciel by chciał umieścić psy/suki z problemami - w wypunktowaniem problemu - to też daje jakąś informację, że dany pies np nie miał entropii a ma brak P1.
Awatar użytkownika
Gosia
Posty: 585
Rejestracja: wtorek 04 lis 2008, 08:19
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ostrówek
Kontakt:

Re: ogarze problemy

Post autor: Gosia »

Largo z Beskidzkich Wysp (06.04.2006r) entropia i dwurzędowość rzęs.
Pozdrawiam Gosia
Awatar użytkownika
miszakai
Posty: 4790
Rejestracja: piątek 17 paź 2008, 18:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Kontakt:

Re: ogarze problemy

Post autor: miszakai »

Gosia :szacun_1:
Mi będzie łatwiej: Cygaro (12.10.2008.) - brak wad powiek, dwurzędowości, pełne uzębienie, zdrowy jak na razie...
Obrazek
Awatar użytkownika
Paula
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 1600
Rejestracja: wtorek 14 paź 2008, 21:24
Gadu-Gadu: 3818816
Lokalizacja: Warszawa

Re: ogarze problemy

Post autor: Paula »

Wątek przykleiłam; założyłam też temat dot. uzębienia ze schemacikiem dla osób, które chciałyby policzyć zęby swoich ogarów, a nie bardzo wiedzą jak.
viewtopic.php?f=9&t=622
Pozdrawiamy,
Paula & Świtun
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 1671
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 09:22
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Włocławek

Re: ogarze problemy

Post autor: Leszek »

Pomysł dobry, :brawo_1:
Po pierwsze, by dał jakoś informacje na temat zdrowotności populacji, każdy mówi że jest żle ale jak nikt do końca nie wie.
Po drugie, przy doborze par do krycia bardzo interesująca informacja, tym bardziej że nie będzie testów psychicznych i przeglądów hodowlanych.
Warunek - uczciwość hodowców i właścicieli a z tym jest róźnie. :wstydek:
Amon, na razie okaz zdrowia, gwarantuję ..........honorem. 8-)
Amonowo pozdrawia leszek.piechocki@wp.pl
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: ogarze problemy

Post autor: dorob62 »

Nemrod Nadbużańskie Granie urodzony 16.03 2008 oczy ok, żadnych chorób, wszystkie zęby.
Skręcenie szczęki chyba .. otwarty zgryz. To znaczy NIKT mi nigdy nie powiedział co to jest....Na przeglądzie usłyszałam:
"Krzywy zgryz pies do kochania:)"
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 1671
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 09:22
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Włocławek

Re: ogarze problemy

Post autor: Leszek »

dorob62 pisze:Nemrod Nadbużańskie Granie .. otwarty zgryz. To znaczy NIKT mi nigdy nie powiedział co to jest:)"
A smoka mu nie dawałaś do ssania w szczęnięcych czasach :mysl_1:
Amonowo pozdrawia leszek.piechocki@wp.pl
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: ogarze problemy

Post autor: dorob62 »

Hihi, on troszkę właśnie taki smoczkowy jest:)
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
bea100

Re: ogarze problemy

Post autor: bea100 »

Taka baza i badania- ważna i potrzebna rzecz. Z tego co wiem, zbierał o tym info Jorge i do niego Haniu powinnaś się zwrócić ( dane o wszystkich psach z mojej hodowli, faktyczne i zgodnie z moją najlepszą wiedzą, również do niego wysyłałam). Pozbierałam tą wiedzę i wysłałam do niego mailem, bo była kiedyś propozycja ogarzego kynologa-genetyka- doradcy (która upadła jakoś).
Myślę, że do badań Jorge udostępni Ci to co wie bez problemu.

Wnętrostwa i ropowicy u żadnego psa z mojej hodowli- nie miałam.
A co z padaczką? Bo akurat ta się zdażyła w jednym z miotów (nie wiemy, mimo rozległych badań, czy jest genetyczna czy pokleszczowa- więc to trudny temat- ale chyba nie powinno się od niego uciekać i chyba powinno się padaczkę też uwzględnić w Twoim zestawieniu :mysl_1: ). Tylko co wtedy z padaczką, która czasem występuje u starych ogarów? Sama nie wiem...
ODPOWIEDZ