Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Awatar użytkownika
lusia
Posty: 323
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 12:29

Re: Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Post autor: lusia »

z tego co pamietam już w 1983 urodził się długowłosy piesek po Kacper-Sirius i Jagna Lutnia z Kosmolamki . Był tam wysoki imbred .
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Post autor: Ania W »

lusia pisze: czwartek 16 lut 2023, 11:09 Synek Szampan miał już dwa mioty w tym z Rączą - siostrą Ronji ( potomstwo raczej przeciętnej urody ) i pojawił się dłuższy włos ale nie taki jak w poście ( sprzedane zostały szczenięta jako PET ) a w drugim miocie brak włosa dłuższego. Sporo córek i synków po Husarzu miało potomstwo i nie wystąpił długi włos . Raczej to Ronja i Rącza coś niesie ale nie jestem genetykiem więc moja opinia jest nieobiektywna .
Lusia : ile szczeniaków z tego miotu z Rączą widziałaś i w jakim wieku ? Ja byłam przy przeglądzie (bardzo dokładnym, w hodowoli) i żaden nie budził mojej wątpliwości. Co więcej - w momencie przeglądu nie przypominam sobie, żeby wobec jakiegokolwiek szczeniaka pojawiły się zastrzeżenia, choć były mniej i bardziej rokujące.
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Post autor: kasiawro »

lusia pisze: czwartek 16 lut 2023, 11:09 Wszyscy wzieli na tapetę Husarza który dał tyle miotów i raczej nie pojawiły się długowłose ogarki ( to może wiedziec tylko właściciel repa jeżeli interesuje się potomstwem swojego psa ).
Wie to również hodowca ;). Poza tym było już o tym i sam właściciel reproduktora pisał, że po tym psie były takie szczeniaki. I tak jak doskonały wpis Ewy wszystko pięknie wyjaśnia jak się niesie długi włos to nie wiem czemu Ty cały czas próbujesz szukać problemu w jednej stronie - miocie R :zdziw_4: .
lusia pisze: czwartek 16 lut 2023, 11:09 Z mojej strony kryłam sukę Nadzieja Husarzem . Nadzieja ma dużo podszerstka nie jest gładkowłosa . TZ tego skojarzenia nie było długowłosych osobników .
To jaka jest Nadzieja skoro nie gładkowłosa :strach_2: ? Podszerstek to zupełnie inna bajka tak nawiasem mówiąc ;).
lusia pisze: czwartek 16 lut 2023, 11:09 Synek Szampan miał już dwa mioty w tym z Rączą - siostrą Ronji ( potomstwo raczej przeciętnej urody ) i pojawił się dłuższy włos ale nie taki jak w poście ( sprzedane zostały szczenięta jako PET ) a w drugim miocie brak włosa dłuższego. Sporo córek i synków po Husarzu miało potomstwo i nie wystąpił długi włos . Raczej to Ronja i Rącza coś niesie ale nie jestem genetykiem więc moja opinia jest nieobiektywna .
Skoro Szampan jest synem Husarza i według Ciebie był długi włos w tym miocie to musi być on i suka nosicielami. Jedno założenie Gosiu Twoje wyklucza drugie :cwaniak: . Bardzo mi przykro. Wystarczy ze zrozumieniem przeczytać to co Ewa powyżej napisała.
Poza tym daleka byłabym aby pisać, że tam były psy z długim włosem sprzedawane jako PET nie widząc ich. Być może były Pety, ale nie z powodu włosa. Nie chciałabyś zapewne aby ktoś takie rzeczy nie poparte niczym pisał o Twoich szczeniakach więc nie rób tego innym.
lusia pisze: czwartek 16 lut 2023, 11:09 Raczej to Ronja i Rącza coś niesie ale nie jestem genetykiem więc moja opinia jest nieobiektywna .
To po co to oczernianie jednej strony, skoro kompletnie nie rozumiesz genetyki i próbujesz "zawrócić kijem Wisłę" :niewka: ?
Twoja opinia nie jest obiektywna bo Ty chcesz usłyszeć, że miot "SZ" nie jest nosicielem genu odpowiedzialnego za długi włos, a niestety dopóki dane osobniki nie zrobią testu nikt nie da takiej gwarancji.
1e2w3a pisze: czwartek 16 lut 2023, 12:04 Czyli nosicieli jest więcej. Jeżeli mamy nad tym panować to potrzebniejsza jest ostrzejsza selekcja przy doborze partnera czy partnerki no i może przyszedł czas na testy genetyczne.
Kiedyś była taka dyskusja o psach KW, PKRach i o rozchwytywanych reproduktorach. Dwanaście miotów to chyba jeden z lepszych wyników. Pula się zawęża no i jeszcze pojawiło się w niej trochę tych niepożądanych alleli.
Niestety Ewo jest więcej. Zgadzam się z Tobą, wyselekcjonowane testy jak najbardziej bo ogólne nic nie dadzą i nie zmienią.
Trzynaście miotów, także jest na pudle i medal ma ;).
Tak jak pisałam na FB, napiszę raz jeszcze: nie idźmy owczym pędem za popularnym, promowanym reproduktorem bo nie robimy nic dobrego dla rasy.
Awatar użytkownika
lusia
Posty: 323
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 12:29

Re: Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Post autor: lusia »

Odpowiem krótko - wszyscy bardzo skrzętnie ukrywają wady w swojej hodowli co nic dobrego nie wróży dla hodowli . Jak śmiałam napisac prawdę o miotach to zle . Nie siedzę w gronie hodowców wymieniających prywatnie swoją wiedzę i muszę trochę po omacku dobierać reproduktory . Jest wiele repów niosących pewne wady ale na ten temat jest cisza ( myśl - kasa ). I tak nie ma selekcji dla suk do hodowli ( dodatkowe przeglądy bo hodowlankę z 3 x b.db mużna ekspresowo wyjezdzić ) , przeglądy w Oddziałach też pobłażliwe a próby terenowe dla ogarów nie do przeforsowania ( bo tu trzeba się napracować , poświęcić czas i dużo pracy ). Wniosek może dalej bić pianę a ogary będą coraz mniej ogarze .
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Post autor: Ania W »

lusia pisze: sobota 18 lut 2023, 11:52 Odpowiem krótko - wszyscy bardzo skrzętnie ukrywają wady w swojej hodowli co nic dobrego nie wróży dla hodowli . Jak śmiałam napisac prawdę o miotach to zle .
Z mojej strony - nie wszyscy, ja nie miałam problemów z powiedzeniem jakie wady były w moim miocie ( a było niemało: ropowica, złamane ogony, jednojajeczność).
Ale o swoich miotach jak pisałaś prawdę miał Ci ktoś za złe?

lusia pisze: sobota 18 lut 2023, 11:52Nie siedzę w gronie hodowców wymieniających prywatnie swoją wiedzę i muszę trochę po omacku dobierać reproduktory .
Jest wiele repów niosących pewne wady ale na ten temat jest cisza ( myśl - kasa ). I tak nie ma selekcji dla suk do hodowli ( dodatkowe przeglądy bo hodowlankę z 3 x b.db mużna ekspresowo wyjezdzić ) , przeglądy w Oddziałach też pobłażliwe a próby terenowe dla ogarów nie do przeforsowania ( bo tu trzeba się napracować , poświęcić czas i dużo pracy ). Wniosek może dalej bić pianę a ogary będą coraz mniej ogarze .
[/quote]
]
Problemy narosły po tym jak hodowla ogarów stała się źródłem dochodów i na rynku zrobiło się ciaśniej...Ja osobiście bardzo ubolewam nad taką sytuacją.
Myślę, że nie ma czegoś takiego jako "grono hodowców wymieniających prywatnie wiedzę". Jeździsz dużo na wystawy, rozmawiasz z ludźmi, oglądasz psy. Prywatne rozmowy z innymi właścicielami/hodowcami, nie oznaczają, że jest to jakieś tajemnicze, zamknięte grono.
lusia pisze: sobota 18 lut 2023, 11:52 Jest wiele repów niosących pewne wady ale na ten temat jest cisza ( myśl - kasa ). I tak nie ma selekcji dla suk do hodowli ( dodatkowe przeglądy bo hodowlankę z 3 x b.db mużna ekspresowo wyjezdzić ) , przeglądy w Oddziałach też pobłażliwe a próby terenowe dla ogarów nie do przeforsowania ( bo tu trzeba się napracować , poświęcić czas i dużo pracy ). Wniosek może dalej bić pianę a ogary będą coraz mniej ogarze .
Ależ próby w terenie są! Można wziąć udział w próbach w naturalnych warunkach zarówno jako tropowiec, jak i dzikarz. Fakt, ostatnio poprzez wzajemne przepychanki ZKwP i PZŁ pewnie jeszcze trochę trzeba poczekać, aż zostanie ustalona konkretna formuła. Do tego są też próby w formie tradycyjnych konkursów, ale jak wiesz te są również dość pobłażliwe...

I dla sprawiedliwości - są też suki niosące wady.
Problem polega na tym, że zawsze nadmierne wykorzystywanie paru reproduktorów odbijało się rasie czkawką, wcześniej czy później.
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Post autor: kasiawro »

:nunu: Trochę odchodzimy od tematu!!!
Lusia nie odpowiedziałaś na pytania jakie zostały Tobie zadane.
Awatar użytkownika
lusia
Posty: 323
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 12:29

Re: Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Post autor: lusia »

Poproszę o treść pytań na które nie odpowiedziałam . Co do uznawania suk i repów do hodowli od lat powtarzałam że tak jak w innych rasach powinny być próby polowe połączone z oceną eksterieru ( na wystawach każda suka zbierze minimum do hodowlanki i na reproduktora da się wyjezdzić ). Dla kasy zrobiły się hodowle z osobnikami niezbyt urodziwymi i na dokładkę szczenięta są sprzedawane jako super rokujące wystawowo a nie z adnotacją niewystawowy- jako przyjaciel rodziny ( PET ). Jak wiadomo jeżdżę na szkolenia myśliwskie , biorę udział w konkursach myśliwskich ale to jest nieistotne przy sprzedaży szczeniąt .
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Post autor: kasiawro »

Proszę bardzo:
Ania W pisze: czwartek 16 lut 2023, 22:19 Lusia : ile szczeniaków z tego miotu z Rączą widziałaś i w jakim wieku ?

Co do uprawnień hodowlanych i dyskusji na ten temat proszę założyć odpowiedni wątek! Tutaj kolejne wpisy będą kasowane.
ODPOWIEDZ