Entropia - dyskusja

Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13065
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Entropia- temat do dyskusji czy tabu

Post autor: kasiawro »

[quote="dorob62"]Ania W
Aniu, moim zdaniem taki właściciel nie powinien pojawiać się na wystawach i wystawiać psa, by uzyskać kwity hodowlane. Zgodnie z etyką wystawcy.....nie rozmnażamy egzemplarzy z wadami. Pewnie się narażam ale taki mam pogląd. kiedyś powinno się z tym skończyć.
bea
Entropia to nie wada kosmetyczna a genetyczna, przecież to wiesz... i nie chodzi o kosmetyczne usunięcia paseczka powieki.. tym uszkodzonego genu nie naprawimy.
Ja już nic nie rozumiem.... naprawdę... czytam że chodzi o to by powstawały zdrowe psy.. wszyscy z którymi rozmawiam tak mówią.. a jak dochodzi co do czego to.... jakoś inaczej jest....
Są przecież psy BEZ entropii i trzeba starać się by ich właściciele starali się o papiery dla swoich podopiecznych. Na tym powinien polegać dobór rodziców....
Jeśli sędzia zwraca uwagę że oko jest np. zbyt jasne jak na ogara.. a nie zwraca uwagi na to że pies był szyty... to jest paranoja dla mnie:) Jasne oko nie jest wadą... wg wzorca zdaje się.
Ale ja za krótko w tym siedzę i może dlatego świeżym okiem to inaczej wygląda. Ja w każdym razie gdyby mój pies miał tę wadę to owszem poprawiłabym mu komfort życia operacją i.. wykastrowała.[/quosorki ale nie umiem cytować kawałkami
Dorob jak Ty myślisz, że hodowca zabierze psa komuś po roku czy więcej bo ten nie chce wystawiać psa i ma to w nosie, jak ma ich zmusić nie ma takiego prawa aby kupujących zmuszać do wystawiania. Myślisz, że nie jest tak, że jak pies jest zdrowy ładny to hodowca nie dzwoni, nie namawia jest oczywiście - nawet nie tylko hodowca ale połowa ogaromaniaków. Wszyscy staramy się aby zdrowe psy były kryte zdrowym psem ale nie ma na tyle ogarów aby wyeliminować te chore- smutne ale prawdziwe
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13065
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Entropia- temat do dyskusji czy tabu

Post autor: kasiawro »

ups wiem, że kolor czerwony to kolor administratora przepraszam ;)
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Entropia- temat do dyskusji czy tabu

Post autor: Ania W »

dorob62 pisze: To znaczy to co można ukryć należy ukrywać??? Proszę Cię.
Nie bardzo wiem, w którym miejscu to napisałam.
Ja tylko stwierdzam, że restrykcje można wprowadzić kiedy da się zweryfikować czy jest ona uzasadniona - w przypadku oczu nie da się tego zrobić w 100%.
dorob62 pisze:Jak niedawno zaczęłam czytać i studiować o ogarach., to natknęłam się na wątek gdzieś, że jakiś właściciel wkraplał psu do oczu coś co powodowało ciemniejsze zabarwienie tęczówki, a inny smarował psa czymś nieco bardziej ekskluzywnym niż pasta do butów by pies był ciemniejszy!! O to nam chodzi??? Wtedy wszyscy się oburzali..... a przecież tego też nie widać. więc może to jest w ok?
O takich historiach nie słyszałam ...z resztą w sumie niewielu jest sędziów, którzy zwracają aż taką uwagę na nieprzesiane czapraki, które są teraz właściwie normą (a na czym łatwo się przejechać, bo wystarczty , żeby sędzia "ręcznie" sprawdził budowę psa) i na kolor oka, też obecnie bardzo rozjaśniony.
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13065
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Entropia- temat do dyskusji czy tabu

Post autor: kasiawro »

dorob62 pisze:
To znaczy to co można ukryć należy ukrywać??? Proszę Cię.
Nie chodzi o to co można ukrywać to ukrywamy nie zgadzam się z tym w zupełności, ale oko naprawić się da a braków zębowych nie(chyba ze wydamy majątek to może). Ja osoboście wolę psa z entropią, gdzie można to "naprawić" operacją niż psa bez zębów czy z poważniejszymi wadami.
Przypominam (już gdzieś to było pisane) ogary zdrowe nie zawsze dają zdrowe psy pod kątem entropii i mało to ogary z robionymi oczami dają zdrowe oko.
Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Re: Entropia- temat do dyskusji czy tabu

Post autor: weszynoska »

Wady powiek przenoszone są w inny sposób niż zdrowy/chora ....

Po parze rodziców bez entropium rodzą się entropiczne szczenięta...

Entropia pojawiła się na tyle dawno temu ( ja znam 14 letnią sukę z wadą) że w tej chwili jest w każdym rodowodzie naszych psów.....



Ja uważam , że nie ta drogą powinno iść naprawianie ogara...możemy sobie tu..podyskutować...ale nic to nie wniesie...nowego...każdy patrzy na problem ze swojej pozycji i to juz nas dzieli.....

Własciciele suk czy psów entropią myślą inaczej...ci co się zetknęli z problemem , ale ich nie dotyczy..inaczej..a Ci co nie mają tej wady u swojego psa/suki rosną w dumę ( zapominając, że np. dziadek czy babka byli entropiczni) Każdy patrzy z perspektywy jednego czy dwóch kryć..a na problem powinno się spojrzeć...globalnie.....

Powinien być program hodowlany przewidziany dla rasy, gdzie ktoś mądry potrafiłby ukierunkować hodowlę tak, żeby powoli wyeliminować entropię, a żeby przy okazji nie narobić innych gorszych wad....

Pamiętajmy, że jest to nasza rodzima rasa...i w razie braku niespokrewnionych , zdrowych reproduktorów nikt nie pojedzie ze zdrową suką kryć np. do Holandii....bo tam ogarów po prostu nie ma.....
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika
rafkow
Posty: 797
Rejestracja: wtorek 14 paź 2008, 10:35
Gadu-Gadu: 34201
Lokalizacja: My som stela
Kontakt:

Re: Entropia- temat do dyskusji czy tabu

Post autor: rafkow »

Jako, że na początku października miałem bardzo bliski kontakt z przypadkiem entropii, to powiem jak to widzę ze swojego punktu widzenia.

U Maczka, entropia ujawniła się w jednym oku w wieku ponad jednego roku.
I teraz tak... Z tego co wyczytałem, usłyszałem, bądź sobie dopowiedziałem... ;)

a) Entropia, może wystąpić u psów po rodzicach u których ta wada nie występowała.
b) Entropia, może nie wystąpić u psów, gdzie ta wada występowała u jednego z nich, bądź u obojga rodziców.

Więc teraz mamy taką sytuację.

Kryjemy między sobą psy z przykładu 'a' i mamy szczeniaki z entropią.
Kryjemy między sobą psy z przykładu 'b' i mamy szczeniaki bez entropii.

Wariantów jest oczywiście więcej, ale skupię się na razie na tych.

I teraz pytania do Doroty ale inni proszeni są również o zabranie głosu ;)
Z której grupy ('a' czy 'b') szczeniaki przeznaczamy do hodowli ??

Druga sprawa, czy jeśli przynajmniej u jednego szczeniaka z miotu wykryjemy entropię, to czy rodzeństwo powinno być dopuszczone do hodowli ??
Z przykładu 'a' wynika przecież, iż wada ta może być przenoszona przez psy, których entropia nie dotknęła w sposób 'wizualny', więc uznajemy cały miot obarczony wadą entropii.

I teraz będąc konsekwentnym i eliminując wszystkie mioty, gdzie do drugiego pokolenia stwierdzono przypadki entropii. To zataczamy koło i zostajemy prawdopodobnie z dwoma psami bez entropii...
i pozostaje nam modlić się aby nie były one jednej płci i z jednego miotu...
W przeciwnym razie pozostaje już tylko kulka w łeb...
Pytanie tylko, kulka nam - miłośnikom Ogarów, czy pozostałym psom...

Jeszcze jedno przemyślenie mi przyszło do głowy :idea:
Gdybym miał teraz przyjąć pod swój dach szczeniaka Ogara i mógłbym wybrać jego rodziców ze znanych mi psów...to na dzień dzisiejszy, kandydatem na ojca, byłby pies ze zrobionymi oczami.
Według mnie, nie jest to wada, która utrudnia psu życie, oczywiście po właściwym przeprowadzeniu operacji.
Bardziej bym już się chyba przejmował mocno przerośniętymi psami, bo tak jak już napisała Ania W, może to doprowadzić do dysplazji. A tego już jednym cięciem 'kosmetycznym'' skorygować się nie da.
Pozdrawiamy !!!
Maczkowy blog
Awatar użytkownika
Paula
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 1600
Rejestracja: wtorek 14 paź 2008, 21:24
Gadu-Gadu: 3818816
Lokalizacja: Warszawa

Re: Entropia- temat do dyskusji czy tabu

Post autor: Paula »

Agata na swoim wątku powitalnym napisała po rozmowie z dr Garncarzem, że szacuje się, że w tej chwili jest około 80% ogarów z entropią. Dorota jeśli je wszystkie wykluczymy z hodowli, naprawdę nic nam nie zostanie...
Na to trzeba jeszcze troszkę poczekać, by było więcej linii hodowlanych, więcej reproduktorów, więcej suk hodowlanych.

EDIT: Poza tym wydaje mi się, że temat miał być o wystawach ;)
Pozdrawiamy,
Paula & Świtun
Awatar użytkownika
Agata
Posty: 948
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2008, 07:28

Re: Entropia- temat do dyskusji czy tabu

Post autor: Agata »

Paula, temat jest już przeniesiony do działu o zdrowiu... ;)
Odnośnie tematu, ciekawe, co zrobi osoba, która często wystawia zdrowego psa i bardzo szybko po osiągnięciu wieku 15 miesięcy robi uprawnienia, w wieku 18 miesięcy zwierzę już jest reproduktorem lub suką hodowlaną i nagle psu wwija się powieka (podobno entropia może ujawnić się do ukończenia przez psa 2 lat). Zagadka...
Poza tym, przecież jest tez tzw. przegląd hodowlany. Wystawy wystawami, ale jeśli klubowi zależałoby na wprowadzaniu do hodowli wyłącznie wolnych od entropii osobników, to można tak zaostrzyć zasady (łącznie z certyfikatami o zdrowiu oczu psa).
To takie chłopko-roztropkowe rozważania osoby, która nigdy nie był jeszcze na wystawie i nie ma pojęcia jak wygląda klubowy przegląd hodowlany... Ani kto go przeprowadza...

Odnośnie zdrowia Pestka właśnie konsumowała kolorowy magazyn... :D
bea100

Re: Entropia- temat do dyskusji czy tabu

Post autor: bea100 »

Odnośnie Klubu- ogary mają otwarte KW- czy to nikomu nic nie mówi? Dla mnie mówi to tyle, że cały czas pracujemy nad poszerzeniem skromnej puli genetycznej. KW- patrząc na ogarzą populację nie prędko zostanie zamknięta. Jest czas na budowanie, przyjdzie i czas na zamknięcie KW :arrow: na wpisy do rodowodów czy certyfikaty czy wierne (co do centymetra czy co do odcienia oka) przestrzeganie przez sędziów na wystawach (czy przeglądach hodowlanych) wzorca.
Awatar użytkownika
Paulina
Posty: 940
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 10:54
Gadu-Gadu: 2833926
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Re: Entropia- temat do dyskusji czy tabu

Post autor: Paulina »

Pewnie będę sie trochę powtarzać.
Dyskusji o entropii było już wiele, własciciele i hodowcy ogarów zdaja sobie sprawę, że jest to problem. W dodatku problem trudny (a wręcz niemożliwy) do rozwiązania jednym ruchem.
Tak jak wcześniej pisali Ania W, kasiawro, czy rafkow nie można wyeliminować z hodowli osobników z entropium, bo niewiele zostanie psów do rozmnażania, a może te psy, które zostaną beda miały inne wady.
Trzeba poszerzyć pulę genetyczną i wtedy będzie czas na eliminację. To wydaje się oczywiste choć nie dla wszystkich (patrz np dyskusja na forum Psiakość).
Idealna sytuacja byłoby rozmnażanie tylko psów o zdrowych oczach, ale do idealnej sytuacji jeszcze nam daleko.
Ostatnio zmieniony czwartek 23 paź 2008, 20:31 przez Paulina, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ