KW - pytanie do Klubu.

Moderatorzy: BACHMATsforanemroda, eliza

genetyk
Posty: 77
Rejestracja: środa 15 lip 2009, 22:40

Re: KW - pytanie do Klubu.

Post autor: genetyk »

Troche dziwna ta dyskusja... Z jednej strony, jak widzę, jest dość powszechna w srodowisku wiedza o fatalnej sytuacji genetycznej ogarów, wysokim inbredzie i ubogiej puli genowej. Ale z drugiej strony odnoszę wrażenie, ze brak jest akceptacji dla nowych psów w hodowli, z innej rasy lub przywiezionych przez p. Kartawika. Nie oszukujmy się, nie ma innej drogi do wzbogacenia puli genowej niż nowe niespokrewnione psy w hodowli. Trzeba by, umownie mówiąc, zawiesić wzorzec ogara na kołku i odbudować rasę korzystając z obcych psów. Niby proste, ale jakże skomplikowane....
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: KW - pytanie do Klubu.

Post autor: Ania W »

kartaw pisze: Jaki jest sens bycia "transparentnym i otwartym", jezeli każde działanie od razu podlega krytyce?
To moje zdanie ale uważam, że właśnie otwartość i transparentność w dużym stopniu ucinają krytykę (bądź chociaż zmniejszają ją), bo nie ma miejsca na domysły.
Gdyby informacja taka jak ta powyższa (co?skąd?w jakim celu? jaki plan?) pojawiła się zanim te psy pokazały się "znikąd" na wystawie np. na stronie klubu lub na forum po tym jak przeszły przegląd, z pewnością odczucia wielu osób byłyby inne i uprzedziłoby to wiele pytań, które teraz mogą być odbierane jako atak. Czy wszyscy byliby zadowoleni i usatysfakcjonowani - nie wiem, ale ja osobiście jako osoba dość mocno zainteresowana rasą chciałabym wiedzieć. w jakich sytuacjach jest możliwość otwarcia oficjalnie zamkniętej KW i jakie argumenty przemawiają do Komisji, że robi wyjątek. Nie chodzi personalnie o osoby, dla których to się robi czy o psy jakie są wpisywane - chodzi o zasadę i właśnie umożliwienie działania, bo być może znajdą się też inni skłonni podjąć ryzyko w tej formie.
Resztę i tak weryfikuje czas.
Awatar użytkownika
aniamam
Posty: 879
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 17:15
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: KW - pytanie do Klubu.

Post autor: aniamam »

martwi mnie fakt, że reproduktory KW są rzadko wykorzystywane w hodowli.....i jeśli nadal będzie takie podejście hodowców do sprawy, to za kilka lat nie będzie kogo i kim kryć, bo wszystkie ogary w wieku reprodukcyjnym będą braćmi i siostrami po 1-2 reproduktorach.....
Ania M., Wrzos z Zatrzebia & Elja Sokoli Lot
Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: KW - pytanie do Klubu.

Post autor: SARABANDA »

Też mnie to niepokoi :mysl_1:
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: KW - pytanie do Klubu.

Post autor: Ania W »

Ale o jakie konkretnie KW chodzi?
Bo ja wcale nie uważam, że są jakoś bardzo rzadko używane. Z kryjących ostatnio KW(tak, na szybko, może niepełna lista) :
As-dur ( dużo), Amon, Atos, Bohun, Bruder, Cenar, Cyran, Jaśmin, Klarnet, Ł-Bouhn, Łoskot, Pala, Rokosz, Smyk.
Do tego dochodzą rozmnażane suki KW.
Inna sprawa, że to głównie potomkowie Gawry, Łownej, Korsy (tylko Klarnet), Zagraja (Smyk).

Innym problem jest te, że cyklicznie co kilka lat powtarza się sytuacja ogólnej "dominacji" 2-3 reproduktorów, potem dochodzi się do momentu, że nieźle się trzeba nagimnastykować, żeby znaleźć coś fajnego niespokrewnionego . A niedawno przeglądałam sobie różne reproduktory i są fajne psy "leżące odłogiem" , także te starsze, które nawet jeżeli mają PKR to nie są blisko spokrewnione z obecną populacją :roll:
Wilga
Posty: 1589
Rejestracja: czwartek 22 sty 2009, 17:01

Re: KW - pytanie do Klubu.

Post autor: Wilga »

Proszę poprawcie mnie jeśli jako laik w sprawach ogarzych źle myślę, ale jeśli pp. Kartawikowie w wątku o miocie B piszą, że "Ku jasności, psy przywiezione z Białorusi to Ogary Polskie co potwierdzają chipy i paszporty." to nie mamy do czynienia z przypadkiem dolewania obcej rasowo krwi ( "ogar" białoruski) ani otwierania zamkniętej KW dla NN. To jest nowy jeszcze nie wykorzystany w Polsce reproduktor.
Podzielam zdanie AniW., że jeśli coś jest mało transparentne, a tak odbieram działanie Klubu, to będzie zawsze wiele niedomówień, nadinterpretacji, półsłówek i w efekcie ze szkodą dla psów i nas.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
miszakai
Posty: 4790
Rejestracja: piątek 17 paź 2008, 18:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Kontakt:

Re: KW - pytanie do Klubu.

Post autor: miszakai »

kartaw pisze:Jaki jest sens bycia "transparentnym i otwartym", jezeli każde działanie od razu podlega krytyce?

To jest moje zdanie i nie rozumiem...Nie napisałam słowa krytyki pod Waszym adresem. Po prostu spytałam...Nie rozumiem też ataku Ewa i tonu w jakim się do mnie zwracasz. Po prostu spytałam o 2 rzeczy - o rodowody tych psów i dziekuję AniaW za wyjaśnienie, na które nie wpadłam...Faktycznie wprowadzanie legalnie psów z rasy niezatwierdzonej przez FCI do tej zatwierdzonej mieć miejsca nie mogło. I to rozumiem. I wiem już, ze jednocześnie papiery były. I wiem już trochę więcej przeczytawszy to co napisała Natalia. To czy papiery mają czy nie to też nie wiadomo co w sumie lepsze, więc wcale nie trzymam się kurczowo papierów Ewa i nie imputuj mi tego. Po prostu pytałam o FAKTY, bo rasa jest mi bliska i jej historia jaka się notabene właśnie pisze...
Cytowanie definicji czarnego humoru też niepotrzebne - czarny mam często, to był po prostu żart, może niesmaczny, może nie na miejscu, gra słów i tyle, bez trylionowego dna, którego się ktoś może doszukuje. Czasem się atmosfera rozluźni czasem dostaniesz po głowie.
Jeśli uraziłam p. Kartawików to przepraszam ale nie Ciebie Ewa :nunu:
I tyle...
Co ja czy inni hodowcy z tym zrobią to już faktycznie moja sprawa ale pisanie, że jak mi brak transparentności przeszkadza to nie muszę kryć jest atakiem.
Drugim pytaniem było krycie KW - też pytałam czy wymóg był formalny i np. warunkowa zgoda potem czy tylko zalecenie. Nie musi się hodowca tłumaczyć, może olać pytania takie jak moje na forum ale skoro jesteście tu z nami, Natalia jest młodą osobą i jak widać czyta forum to nie rozumiem, czemu taki wpis, może bez takich emocji nie pojawił się wcześniej. Dyskusja swojego czasu była gorąca w temacie.

A zadawanie w gruncie rzeczy prostych pytań jest potrzebne bo ja naprawdę nie znam na nie odpowiedzi i gwarantuję, że jest więcej takich osób tylko boją się je zadać.
Obrazek
Awatar użytkownika
1e2w3a
Posty: 2358
Rejestracja: wtorek 28 wrz 2010, 21:07
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: MIĘDZYBÓRZ / WROCŁAW, Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: KW - pytanie do Klubu.

Post autor: 1e2w3a »

Ania W pisze:Ale o jakie konkretnie KW chodzi?
Bo ja wcale nie uważam, że są jakoś bardzo rzadko używane. Z kryjących ostatnio KW(tak, na szybko, może niepełna lista) :
As-dur ( dużo), Amon, Atos, Bohun, Bruder, Cenar, Cyran, Jaśmin, Klarnet, Ł-Bouhn, Łoskot, Pala, Rokosz, Smyk.
Do tego dochodzą rozmnażane suki KW.
Inna sprawa, że to głównie potomkowie Gawry, Łownej, Korsy (tylko Klarnet), Zagraja (Smyk).
Tu jest odpowiedź na pytanie dotyczące reproduktorów KW (bo o nie pytano). Ale mi chodzi o wszystkich reproduktorów, niezależnie czy to KW czy PKR i jak często były wykorzystywane przy kryciach. Gdzie można zapoznać się z informacją o wszystkich miotach, no powiedzmy z ostatnich 10. lat (łącznie z imionami potomstwa)? Jeśli pytanie nie związane z tym działem to proszę przerzucić do innego.
Ostatnio zmieniony piątek 05 gru 2014, 00:26 przez 1e2w3a, łącznie zmieniany 1 raz.
SOKOŁÓWKA

Zapraszam na stronę o moich ogarach : http://www.mojeogary.ga
Awatar użytkownika
delia
Posty: 249
Rejestracja: niedziela 16 cze 2013, 23:40

Re: KW - pytanie do Klubu.

Post autor: delia »

Ze znalezieniem odpowiedniego reproduktora jest problem. Kiedyś w wolnej chwili wyszukiwałam potencjalnego reproduktora dla mojej suki. Szukałam psa o lżejszej budowie, niższego (moja suka niestety przerasta nieco wzorzec) i co? - albo same byki (chyba większość ogarów przerasta wzorzec), albo połowa rodowodu się pokrywała w różnych kombinacjach. Przestałam szukać :jezyk_3:
Populacja ogara nie jest duża, nowe psy byłyby raczej wskazane, jasność podejmowanych decyzji przez Związek również, chociaż zawsze znajdzie się ktoś komu się to i owo nie spodoba.
A Vik i Rudy? - nie ma co teraz dyskutować "po owocach ich poznacie".
Awatar użytkownika
RAKIJA
Posty: 58
Rejestracja: niedziela 16 wrz 2012, 17:29
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Wilkowiecko
Kontakt:

Re: KW - pytanie do Klubu.

Post autor: RAKIJA »

Ania W pisze:
weszynoska pisze:
Mówi się trudno....w lutym "Z" coogary skończą 6 lat....kawał czasu, nie kojarzę jednak czy następne pokolenia się gdzieś urodziły czy tylko stawiły do przeglądu
chyba 4 z Psiej Awangardy (Psia Awangarda była na ostatniej klubówce na przeglądzie i jeden pies z Jurajskich).
CZAJKA w pierwszym miocie urodziła 8 szczeniąt i 4 przeszły przegląd :
FURIA suczka ma być użyta do hodowli

FILANTROP, FARO , FOX , przeszły pozytywnie przegląd

CZAJKA zgodnie z planem GKH może mieć potomstwo :)

w świetle ostatnich wydarzeń można rzec ,że coogary są traktowane po macoszemu :) trzeba mieć bardzo dużo samozaparcia aby doprowadzić plan GKH do końca czyli wyhodować OGARA :)
ODPOWIEDZ