PIT 6

Moderatorzy: BACHMATsforanemroda, eliza

Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: PIT 6

Post autor: SARABANDA »

Ania N - dzięki, wreszcie wszystko jasne.
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
Awatar użytkownika
ania N
Posty: 5017
Rejestracja: piątek 03 kwie 2009, 18:43
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Nasiłów /Puławy

Re: PIT 6

Post autor: ania N »

SARABANDA pisze:Ania N - dzięki, wreszcie wszystko jasne.
No - dla mnie teraz też - szkoda, że nie wcześniej. :gleba:
„Jak ktoś chce coś robić to szuka sposobu, jak ktoś nie chce nic robić to szuka powodu."

https://www.facebook.com/HodowlaOgaraWislanaOsada/" onclick="window.open(this.href);return false;
hucuł
Posty: 311
Rejestracja: czwartek 23 paź 2008, 11:21

Re: PIT 6

Post autor: hucuł »

Mylimy trochę pojęcia. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy płatnikami KRUS, czy ZUS. Rolnik płacący KRUS może być /podatek dochodowy/ opodatkowany na zasadach ogólnych - czyli płaci podatek dochodowy od wykazanego dochodu, lub być tzw. rolnikiem ryczałtowym i wtedy całe rozliczenie z fiskusem to zapłacenie podatku rolnego wynikającego wyłącznie z powierzchni posiadanej ziemi. Pytanie, czy w tym ostatnim przypadku również obowiązuje go PIT6 ? Nie wynika to z tekstu wskazanego przez anię N.
OGOŃCZYKU! Czy skreślasz wszystkich hodowców, którzy sprzedali swoje psy w ręce ogarowego Guru :D Czy może masz na myśli konkretną osobę? Zapoznaj się najpierw z faktami, a potem wskaż ją po przydomku, lub nazwisku. Faktom należy się jednak odrobina szacunku również z Twojej strony.
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: PIT 6

Post autor: ogończyk »

hucuł pisze:OGOŃCZYKU! Czy skreślasz wszystkich hodowców, którzy sprzedali swoje psy w ręce ogarowego Guru :D
Nie! Sam bym mu sprzedał psa, (czy sukę), moim zdaniem najlepszą, jakby powiedział: "potrzebuje psa na wypizd, gdzie wszystkie psy wymiękają i jak twój nie da rady dostanie w łeb i go wilcy zjedzą i wysrają po krzakach. Może rok temu. Ja bez żadnego wysiłku pstrykam fotki psom w Prawdziwym słabym Lesie, czyli "krzaczorach" "lepsze" niż on w Norwegii
hucuł pisze:Czy może masz na myśli konkretną osobę? Zapoznaj się najpierw z faktami, a potem wskaż ją po przydomku, lub nazwisku. Faktom należy się jednak odrobina szacunku również z Twojej strony.
Niniejszym przepraszam Panią Olę, z hodowli Psia Awangarda za powiązanie Jej z pewnym trucicielem!

Pani Olu! Jestem normalnym, niekiedy nawet sympatycznym facetem, (o czym się kilka osób w realu już przekonało) i jest mi niewymownie przykro kiedy wpada do mojej głowy pomysł, iż może Pani myśleć,że fakt, że mam alergię na Smolnika wpływa jakoś na moją ocenę nie związanych z nim faktów. A pewnie wpływa. Sorka.

@Hucuł
Od Ciebie oczekuje innego rodzaju wyjaśnień niż od Jacka, który mi jawno, prosto, niebiesko na żóltym wytłuszczczył dlaczego nie ma z Gnojem nic wspólnego.

A nie chcesz wytłumaczyć to kij Ci....
Pzdr.
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: PIT 6

Post autor: Ania W »

Proponuję jednak nie zniżać już bardziej poziomu rozmowy ....i kontrolować język.
Przypominam też, że temat nadal dotyczy rozliczeń podatkowych, a nie rozliczeń z przeszłością czy też innych porachunków.
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: PIT 6

Post autor: ogończyk »

Ania W pisze:Proponuję jednak nie zniżać już bardziej poziomu rozmowy ....i kontrolować język.
Przypominam też, że temat nadal dotyczy rozliczeń podatkowych, a nie rozliczeń z przeszłością czy też innych porachunków.
No zlituj się. Jest coś niższego w kreacji świata niż podatki?

Pzdr.
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
hucuł
Posty: 311
Rejestracja: czwartek 23 paź 2008, 11:21

Re: PIT 6

Post autor: hucuł »

Gdyby ktoś był zorientowany jak wygląda sytuacja rolnika ryczałtowego w kontekście PIT 6, to bardzo proszę o wypowiedź.
Ogończyk! Nie czuję żadnej potrzeby składania ci żadnych wyjaśnień. Widzę, że podobnie, jak twój ulubiony adwersarz wolisz pisać, niż czytać i nie chciało ci się poznać faktów. Jeśli jesteś w stanie zadać mi pytanie w formie przyjętej w mojej wiosce /biali ludzie, niziny, kultura osobista przeciętna szacowana na trzy ogończyki/ - dawaj. Jeśli znam odpowiedź - odpowiem.
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: PIT 6

Post autor: Ania W »

Powiem tak - sprytnie, bardzo sprytnie :cwaniak: ...niby w każdej wypowiedzi coś o podatkach ale...
Ostatnie ostrzeżenie - proszę sobie sprawę wyjaśnić na pw, albo będę cięła następne wypowiedzi niezwiązane z tematem.
Awatar użytkownika
irie
Posty: 3550
Rejestracja: środa 14 paź 2009, 23:04
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: PIT 6

Post autor: irie »

Nie jestem co prawda zorientowana, ale forma :D posta z pytaniem tak mnie ujęła, że wzięłam i dla hucuła poszukałam. :mrgreen: (oj, chyba się Moderacji narażam ;) )
hucuł pisze:Mylimy trochę pojęcia. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy płatnikami KRUS, czy ZUS. Rolnik płacący KRUS może być /podatek dochodowy/ opodatkowany na zasadach ogólnych - czyli płaci podatek dochodowy od wykazanego dochodu, lub być tzw. rolnikiem ryczałtowym i wtedy całe rozliczenie z fiskusem to zapłacenie podatku rolnego wynikającego wyłącznie z powierzchni posiadanej ziemi. Pytanie, czy w tym ostatnim przypadku również obowiązuje go PIT6 ? Nie wynika to z tekstu wskazanego przez anię N.
Wychodzi na to, że obowiązuje. Chyba najbardzej przejrzyście podano to w tym miejscu, skąd cytuję:
"Działalność rolnicza - rolnik ryczałtowy.
(...)Nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym PIT działalność rolnicza (...) Opodatkowaniu PIT podlegają jednak działy specjalne produkcji rolnej"
Obrazek
Awatar użytkownika
delia
Posty: 249
Rejestracja: niedziela 16 cze 2013, 23:40

Re: PIT 6

Post autor: delia »

Według mojej wiedzy sprawa z PIT wygląda następująco:
Do 30 listopada br. należy złożyć PIT-6. W dziale specjalnym produkcji rolnej należy zaznaczyć liczbę sztuk hodowlanych stada podstawowego jaką planujemy mieć w hodowli w następnym roku podatkowym. Na tej podstawie US oblicza nam roczny dochód z hodowli ustalony wg określonej tabeli - na każdy rok jest inna tabela. Za 2012 obowiązuje Dz. U. z 2012 r. poz. 1272, czyli 45,35 zł / szt. – tyle wg US hodowca ma dochodu rocznego od 1 szt. hodowlanej. Jest to tzw. „dochód z upraw, chowu i hodowli”, który należy doliczyć do swoich dochodów w rozliczeniu rocznym za dany rok podatkowy i odprowadzić należny podatek. Jeśli kwota naliczona przez US przekroczy 3091,00 zł (mało prawdopodobne) należy wpłacić w wyznaczonym terminie zaliczkę na podatek dochodowy od dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej.
Kiedyś działy specjalne produkcji rolnej były traktowane jak zwykła działalność rolnicza i można było sobie z tego opłacać KRUS. Od ładnych paru lat przepisy się zmieniły i już „działy ...” pod KRUS nie podlegają, więc trzeba je rozliczać jak powyżej.
Najważniejsze – regulaminy ZKwP dotyczące hodowli psów rasowych nie są wiążące dla US. Skarbówka kieruje się swoimi przepisami i swoją interpretacją.
Wg US nie ma znaczenia czy suka jest suką hodowlaną w rozumieniu regulaminu ZKwP, a pies jest reproduktorem. Zwierzę hodowlane wg US to zwierzę zarejestrowane (posiadające rodowód) i zdolne fizycznie do rozrodu. Wiek takiej zdolności rozrodczej zależy najczęściej od „widzimisię” urzędnika, bo przepisy US tego nie regulują. Zatem zwierzę hodowlane to każdy pies/suka zdolne do rozrodu do końca swojego życia, chyba że zostało poddane sterylizacji.
Jeśli zwierzę zostaje wysterylizowane, w ciągu 7 dni od daty sterylizacji należy ten fakt zgłosić do US i dokonać korekty w PIT-6. Korekty dokonujemy też jeśli nabywamy nowego psa.
Podsumowując, za stado podstawowe rozumie się wszystkie zwierzęta będące w hodowli, posiadające rodowód i zdolne fizycznie do rozrodu. Do stada podstawowego nie zalicza się zwierząt wyhodowanych przeznaczonych do sprzedaży oraz kastratów.
Ale się rozpisałam
ODPOWIEDZ