odwołanie psa w pogoni za zwierzem

Awatar użytkownika
nika
Posty: 104
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 11:12
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Tychy

odwołanie psa w pogoni za zwierzem

Post autor: nika »

pytanie do starszych, doświadczonych kolegów : jak skutecznie odwołać psa jak popędzi za zwierzyną ?
Dzisiaj na spacerze po lesie Kusy nam poszedł za sarnami (wiem, wiem powinien być przede wszystkim na smyczy)
Wołaliśmy go i gwizdalismy gwizdkiem oraz metodą tradycyjna czyli gębą i co prawda wrócił za jakieś 2 min ale już mieliśmy widmo szukania go przez parę godzin :zdziw_4:

Jak wrócił to miał taki amok w ślepiach że od razu na smycz powędrował

I zaznaczę że są słowa, które rezerwujemy tylko na polowanie typu : szukaj czy trop skąd on niby ma wiedzieć czy akurat dziś polujemy czy nie ? :mysl_1:

Poprosim o jakies sprawdzone podpowiedzi i metody
Ogar - pies z duszą ... http://www.ogarpolski.strefa.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Ola i Dunaj
Posty: 2107
Rejestracja: czwartek 27 lis 2008, 11:13
Gadu-Gadu: 9495783
Lokalizacja: Młynki

Re: odwołanie psa w pogoni za zwierzem

Post autor: Ola i Dunaj »

Dwie minuty ? To szybko wrócił :)
Nie wiem czy dobrze zrozumiałam pytanie "skąd on niby ma wiedzieć czy akurat dziś polujemy czy nie ? ", chodzi Ci o to żeby za zwierzyną biegł tylko na polowaniu a w innych warunkach nie zwracał na nią uwagi ?
Na szkoleniu ciągle nam powtarzano - ćwiczćcie przywołanie awaryjne. Do bólu. Żeby w psie wyrobił się odruch. Nim głowa (psia) pomyśli, nogi już zawracają. Nie wiem tylko czy u ogarów jest to możliwe w momencie gdy rządzi nimi nos :D
Utopista widzi raj,
realista widzi raj plus węża.
Helmut Walters
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: odwołanie psa w pogoni za zwierzem

Post autor: dorob62 »

Podobno dobrze wyćwiczone "wracanie awaryjne" jest możliwe i u Ogarów. Tak nam mówiono na szkoleniu....Ćwiczymy więc:)
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
nika
Posty: 104
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 11:12
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Tychy

Re: odwołanie psa w pogoni za zwierzem

Post autor: nika »

oczywiście idealnie byłoby gdyby nie zwracał poza polowaniem uwagi np. na sarenki
to chyba jest niemożliwe a może się mylę ??
tym razem dość szybko wrócił ale boję się co będzie przy następnym :zly2:
Ogar - pies z duszą ... http://www.ogarpolski.strefa.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 206
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 15:08

Re: odwołanie psa w pogoni za zwierzem

Post autor: mirek »

Jeżeli wrócił po 2 min. to znaczy że wrócił "awaryjnie",fajne określenie :happy3: Trzeba ćwiczyć.
Pies podobno jak podejmie trop to się wyłącza i nie słyszy, więc wołanie, gwizdanie, nie bardzo będzie skutkowało. Trzeba unikać sposobności do tego typu zachowań. Ja Arga w wieku ok.1 roku, uczyłem w ten sposób:do obroży miał przyczepione z 70 m sznurka i każde ignorowane przywołanie czy próba "wycieczki" kończyła się szarpnięciem lub fikołkiem bo zawsze zdążyłem chwycić za sznurek.W tej chwili Argo komendę "waruj" wykonuje dopóki ją słyszy.Oczywiście inaczej to wygląda na tropie, ale generalnie daje się odwołać a jeżeli wróci po 2 min. to wówczas Wam napiszę :happy3: Gdzieś już pisałem żeby unikać tropu saren, odwiatr sarny jest bardzo intensywny i psy dostają amoku, chyba podświadomie wiedzą że z sarną sobie poradzą bez problemu. Tak że młode psy raczej na dzikach, ewentualnie jelenie ale maksymalnie "chronić" :nunu: przed sarną a już na pewno nie puszczać ogara za ranną sarną !
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: odwołanie psa w pogoni za zwierzem

Post autor: dorob62 »

mirek
z 70 m
????? I nie zaplątał się???? między krzaczorami?? A może 7 metrow???
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 206
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 15:08

Re: odwołanie psa w pogoni za zwierzem

Post autor: mirek »

70m, słownie: siedemdziesiąt :gleba:
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: odwołanie psa w pogoni za zwierzem

Post autor: dorob62 »

I nie zaplątał się... pytam powaźnie.. myśmy Nemrodowi taką z 10 metrów puścili w lesie i od razu się zaplątal....Wydawało mi się że to super metoda ale teraz po tamtej przygodzie nie jestem pewna.... Moxe mialam złą linkę???
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
nika
Posty: 104
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 11:12
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Tychy

Re: odwołanie psa w pogoni za zwierzem

Post autor: nika »

z tą sarną to czysty przypadek - po prostu łazilismy po lesie i to w takim że tak powiem bardziej pseudo-lesie a tu sarny fik przez dróżkę
No i Kusio poszedł w las :zly2:
ale z linką musimy spróbować bo nas po tej sarnie strach obleciał
Ogar - pies z duszą ... http://www.ogarpolski.strefa.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 206
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 15:08

Re: odwołanie psa w pogoni za zwierzem

Post autor: mirek »

Ja używałem sznurka od snopowiązałki, bez żadnych supełków,pęków itp. a jak się zaplącze to można odplątać, za 10 m nie zdążysz chwycić jak pies coś zwietrzy :marzyc_2: . Teraz leży śnieg to sznurek będzie się ślizgał :happy3:,to oczywiście żart, można próbować gdzieś na polu łące itp. nie koniecznie w lesie, powinien szybko pojąć i wówczas wystarczy krótka smycz, bo ogar na sznurku od snopowiązałki to profanacja :) Ja mam taki plan w stosunku do Jary, bo z tymi powrotami jest różnie, raczej wraca ale lubi się droczyć, jak to dziewczyna :happy3:
ODPOWIEDZ