Zainteresowany Ogarem

Luk
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 28 mar 2021, 19:23

Zainteresowany Ogarem

Post autor: Luk »

Witam wszystkich,

Mam nadzieje, że piszę w dobrym dziale :)
Jestem osobą, która poszukuje psa dla siebie i swojej rodziny. Jakiś czas temu zwróciłem uwagę na rasę Ogar Polski która bardzo mnie zainteresowała. Mieszkam w domu na wsi z ogrodzonym ogródkiem 10 arów (potencjalnie można dołożyć kolejne 10 arów jako psi wybieg :)). Posiadam również dwójkę małych dzieci i bardzo mi zależy, aby się dogadywały razem z psiakiem. Pod tym względem wydaje mi się, że Ogar bardzo pasuje. To co wzbudza moje wątpliwości to to, iż czytałem, że Ogary potrzebują długich codziennych spacerów. Tego niestety ze względu na pracę i inne obowiązki nie będę wstanie zapewnić. Czy duży ogród jest mu wstanie wynagrodzić brak codziennych długich spacerów? Dodatkowo chciałem dopytać, jak Ogary znoszą zostawanie w domu? Na razie z powodu pandemii pracuje z domu, ale w dłuższej perspektywie pewnie będę musiał wrócić do biura więc psiak siłą rzeczy będzie musiał zostawać ponad 8 h dziennie samotnie (w domu lub na ogrodzie). Jeśli chodzi o moje doświadczenie z psami to wychowałem się z Owczarkiem Niemieckim a jako nastolatek był u mnie w domu mieszaniec Boksera z Owczarkiem Niemieckim.

Z góry dziękuje za wszelkie rady.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Eni
Posty: 776
Rejestracja: środa 07 maja 2014, 21:30
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Głogów/Bardo

Re: Zainteresowany Ogarem

Post autor: Eni »

Luk pisze: niedziela 28 mar 2021, 19:45 Mieszkam w domu na wsi z ogrodzonym ogródkiem 10 arów (potencjalnie można dołożyć kolejne 10 arów jako psi wybieg :)).

To co wzbudza moje wątpliwości to to, iż czytałem, że Ogary potrzebują długich codziennych spacerów. Tego niestety ze względu na pracę i inne obowiązki nie będę wstanie zapewnić. Czy duży ogród jest mu wstanie wynagrodzić brak codziennych długich spacerów?
Nie wiem, co masz na myśli pisząc "długich spacerów", ale wszystkie psy wymagają spacerów tzw. fizjologicznych - czyli na siku i kupę oraz spacerów, czyli czasu dla psa (na wąchanie, tropienie, poznawanie nowych terenów, "czytanie wiadomości", kontakty z psami i ludźmi). I o ile te fizjologiczne można psu zapewnić na ogrodzie, to tej reszty nie, bo dla psa ogród to przedłużenie domu i jako teren do przebywania solo nie jest atrakcyjny (pies po chwili zna tam każdy cm).

Ogar to pies gończy, pies stworzony do długich godzin pracy dla człowieka. Znudzony, zostawiony samemu sobie na ogrodzie najpierw zrobi tam przemeblowanie, potem sfrustrowany gotów zacząć uciekać, szukać rozrywek po kurnikach albo lasach.

Poza tym, jeśli myślisz o zakupie szczeniaka, to taki pies wymaga uwagi i wychowania na równi z małym dzieckiem (sam się nie uczy zasad życia wśród ludzi - stosuje to, co przynosi mu korzyść w postaci uwagi opiekunów lub jedzenia). Ogar długo dojrzewa, za to szybko rośnie i skoro brakuje Ci czasu na spacer, to jak ułożysz przez dwa pierwsze lata szczeniaka na zrównoważonego psa? Adopcja dorosłego to jakieś wyjście (wtedy wiadomo np, jak bardzo tolerancyjny jest pies np. dla dzieci i ich zabaw).

Wg behawiorystow 80% problemów z psami wynika z niezaspokojenia psich potrzeb (czyli np. ruchu, kontaktu z człowiekiem, kontaktu z psami, u gończego to też swobodne wąchanie i penetracja terenu)
Luk pisze: niedziela 28 mar 2021, 19:45
Dodatkowo chciałem dopytać, jak Ogary znoszą zostawanie w domu? Na razie z powodu pandemii pracuje z domu, ale w dłuższej perspektywie pewnie będę musiał wrócić do biura więc psiak siłą rzeczy będzie musiał zostawać ponad 8 h dziennie samotnie (w domu lub na ogrodzie).
Dorosły, ułożony ogar w domu śpi - gdzieś spotkałam się z określeniem, że to pies "na pilota" (na dworze aktywny, w domu klik i jakby sa nie było). U mnie się sprawdza, z tym, że pies się melduje w przypadku porcjowania mięsa lub posiłków u domowników, którzy ulegają proszącemu spojrzeniu (i glutowi do ziemi) i czasem się przyłazi poprzytulać.
Ale, żeby nie był sfrustrowany, nadpobudliwy albo nie miał lęku separacyjnego, to musi mieć zabezpieczone potrzeby, być nauczony odpoczywać (a nie wiecznie być stymulowany, co często zdarza się, że dzieci robią) i mieć wprowadzony rytm dnia (rzeczy typu kwarantanny czy lockdawny potrafią zburzyć ogarowi spokój i dla uniknięcia lęku po powrocie do normalności warto zastosować rady Andrzeja Kłosińskiego:
Pojawiają się zachowania agresywne, zwłaszcza wobec dzieci, które wynikają z ciągłego pobudzenia i frustracji.

Dlaczego psy są sfrustrowane, mimo że mamy dla nich więcej czasu? Powody są dwa: pierwszy to wspomniane wcześniej ograniczenie ich naturalnych potrzeb i brak odpowiedniej socjalizacji, a drugi - ciągłe pobudzanie zwierząt przez naszą obecność, większe niż dotąd zamieszanie w domu i napięcia, których w obecnej sytuacji trudno jest uniknąć.

- W przypadku dzieci pilnujemy pewnego rytmu i porządku dnia, co pomaga regulować ich nastrój i emocje. Niestety, nie zwracamy na to uwagi w przypadku psów i nieustannie je pobudzamy. A wystarczyłoby zapewnić im w ciągu dnia miejsce i czas na odpoczynek, najlepiej w oddzielnym pomieszczeniu. Pandemię źle znoszą też dorośli i dzieci, a przecież nasze emocje mają wpływ na zwierzęta. To pobudza je jeszcze bardziej. Podobnie jak większe zamieszanie w domu czy różnego rodzaju napięcia - wyjaśnia Andrzej Kinteh-Kłosiński.
.
Cytat zhttps://kobieta.interia.pl/zycie-i-styl ... Id,5122310
Luk pisze: niedziela 28 mar 2021, 19:45 Witam wszystkich,

Posiadam również dwójkę małych dzieci i bardzo mi zależy, aby się dogadywały razem z psiakiem. Pod tym względem wydaje mi się, że Ogar bardzo pasuje.
Nie wiem, czy w ogóle widziałeś na oczy ogara? Takiego 30-40kg psiaka, co pcha się na kolana niezależnie, czy czysty czy brudny, co się ślini na widok każdego żarcia (a już na pewno na widok tego na wysokości własnego pyska, czyli w ręku dziecka), co próbuje lizać po twarzy lub skakać z radości?
A ogar to nie tylko przyjacielski misiek, to także pies dość terytorialny i łatwo popadający w obronę zasobów (czyli zabawek, jedzenia, patyczka znalezionego na spacerze - i trzeba go przekonać, by oddał, a nie bronił).
Ogar to nie pies, którego dzieci będą mogły miętosić bezkarnie lub budzić - to rasa wymagająca poszanowania potrzeb psa, która słabo wybacza rodzicom błędy wychowawcze u dzieci - więcej o tym, jak cudowny to pies przy świadomych rodzicach tu:
http://ogarkowo.pl/viewtopic.php?f=8&t= ... 0#p187444

Ogólnie, ogar nie jest psem dla kogoś, kto chce go tylko trzymać na ogródku. To pies albo dla myśliwego, jako towarzysz łowów. Albo to pies dla osoby, która poza pracą chodzi - czy to po górach, czy po odludziach, czy choćby pobawić się z psem w jakieś sporty typu nosework, mantrailing, dogtrekking (bardziej lubniej profesjonalnie, bo starczy iść na spacer po miedzy, "zgubić" szarpak i kazać psu szukać i jest to dla niego zajęcie)
I owszem, wyprawa nie musi być codziennie, ale spacer (opuszczenie posesji) tak. I choć są hodowcy, którzy wyprowadzają psa 2x w miesiącu, to nie jest życie dla takiego psa i na pewno nie gwarancja, że nie będzie sfrustrowany - uwierz, sfrustrowany 35kg pies to nie jest to, czego chce rodzic przy dzieciach.

A biorąc pod uwagę Twoje doświadczenie z psami zorientowanymi na człowieka, to przed podjęciem decyzji spotkałabym się z kimś z ogarem (lub z hodowcą) na żywo, bo to może być szok, jak ten pies reaguje, jak się pilnuje na spacerze i jak "analizuje" :mrgreen:
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Zainteresowany Ogarem

Post autor: Ania W »

A z dlaczego zainteresował Cię akurat ogar? W jakim wieku są dzieci?

Zdecydowanie ogar to pies dla aktywnych , pies myśliwski, gończy mający dużą potrzeby ruchu.
Żadnemu psy nie wystarczy ogródek, żeby zapewnić zaspokojenie jego wszystkich potrzeb, tak jak i dziecku ogródek nie wystarczy jako jedyna forma ruchu, choć na pewno i jedno i drugie by przeżyło takie warunki życia.
Jeżeli nie masz zamiaru pracować z psem, nie masz czasu na wybieganie go - ogar nie jest dobrą opcją. Unikniesz w ten sposób rozczarowań i frustracji, gdy okaże się, że ogara zacznie roznosić...a potrafi wtedy dostarczyć wrażeń, oj potrafi :)
Jak napisała Eni - jest duża szansa, że znudzony ogar zacznie sprawiać problemy...na których rozwiązanie też nie będziesz miał potem czasu.
Glorcin
Posty: 7
Rejestracja: sobota 06 mar 2021, 23:06

Re: Zainteresowany Ogarem

Post autor: Glorcin »

Witajcie
Co prawda nie mam jeszcze doświadczenia z Ogarem (czekamy na ogarkowe szczenię) jednak pragnę podzielić się swoją opinią.
Myślę że najważniejsza jest miłość do zwierzęcia i oczywiście czas z nim spędzany. Nie ma znaczenia wiek dziecka tylko jak to dziecko przygotujemy na nowgo członka rodziny i jak przypilnujemy ich wspólne przebywanie. Miałam w domu psa kundelka ale charakter miał okropny - do obcych dzieci niechetny ale swoich nie dal ruszyc. Dzieci jednak wiedziały co i jak robić.
Zauważyłam ze "starzy" bywalcy Ogarkowa czesto zniechecaja lub wręcz odradzaja przyjecie do rodziny ogarkowe szczenię. Nie wiem czym jest to spowodowane ale myślę że swoja decyzje o posiadaniu ogara lub innego psa należy podjąć wedlug wlasnego zdania.
Trzymam kciuki.
Awatar użytkownika
Eni
Posty: 776
Rejestracja: środa 07 maja 2014, 21:30
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Głogów/Bardo

Re: Zainteresowany Ogarem

Post autor: Eni »

Glorcin pisze: poniedziałek 29 mar 2021, 13:46
Myślę że najważniejsza jest miłość do zwierzęcia i oczywiście czas z nim spędzany. Nie ma znaczenia wiek dziecka tylko jak to dziecko przygotujemy na nowgo członka rodziny i jak przypilnujemy ich wspólne przebywanie.
Miłość nie zastapi spaceru, czasu ma spacer, na pracę z psem (od nauki posluszenstwa, przywolania, chodzenia na smyczy przez przyzwyczajanie psa do dzieci). Miłość nie zastapi czasu na nauczenie dzieci, jak obchodzic sie z psem.

Miłością do psa nie znajdzie psa, jak znudzony wykopie sobie przejscie pod plitem i pojdzie polowac z braku zajec.

Miłością nie wyleczy psa, jak w czasie takiej ucieczki dozna psiak urazu...

Starzy bywalcy ogarkowa wiedzą, że ogar to nie zabawka, to duży, bardzo mądry (a więc tez kombinujacy i pomyslowy) pies gończy z ogromnym zapałem do tropienia i gonienia zwierzyny.

To cudny pies, ale jeśli tych cech się akurat szuka i chce z nimi żyć. Nie sztuka kupić ogara i potem płakać, że ma cechy 100% ogara
Glorcin
Posty: 7
Rejestracja: sobota 06 mar 2021, 23:06

Re: Zainteresowany Ogarem

Post autor: Glorcin »

Oczywiście nie napisałam o zastępowaniu czegokolwiek miłością do psa. Spacer, wspólną praca, pilnowanie zasad itd to sprawy które sa ważne w życiu każdego typu psa.
Dajcie nowym ludziom szanse i podbudowujcie w ich decyzji a nie na zasadzie "zmarnieje Ci".
Pozdrawiam wszystkich - niedoswiadczona zaogrzona.
Awatar użytkownika
Eni
Posty: 776
Rejestracja: środa 07 maja 2014, 21:30
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Głogów/Bardo

Re: Zainteresowany Ogarem

Post autor: Eni »

Glorcin pisze: poniedziałek 29 mar 2021, 14:34 Oczywiście nie napisałam o zastępowaniu czegokolwiek miłością do psa. Spacer, wspólną praca, pilnowanie zasad itd to sprawy które sa ważne w życiu każdego typu psa.
Dajcie nowym ludziom szanse i podbudowujcie w ich decyzji a nie na zasadzie "zmarnieje Ci".
Pozdrawiam wszystkich - niedoswiadczona zaogrzona.
Ale kto nie daje szansy. Człowiek napisał, jakie ma warunki, że nie ma czasu na spacery nawet. To ja się pytam, po co się zmuszać do posiadania ogara?
Ja nie mam czasu i sił dla wyżła ani terenu na owczarka środkowoazjatyckiego i mówi się trudno.

Sednem szczęśliwej rodziny z psem jest dobre dobranie rasy do potrzeb i stylu życia rodziny.
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Zainteresowany Ogarem

Post autor: kasiawro »

Glorcin i Eni tutaj jest wątek "Przedstaw się" Luk-a, a nie tematyczny.
Proszę przenieście te wpisy do odpowiedniego wątki lub do swojego wątku "Przedstaw się". Wtedy będzie można podyskutować :).
Te wpisy zostaną usunięte.
Glorcin
Posty: 7
Rejestracja: sobota 06 mar 2021, 23:06

Re: Zainteresowany Ogarem

Post autor: Glorcin »

Jasne
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Zainteresowany Ogarem

Post autor: kasiawro »

Glorcin pisze: poniedziałek 29 mar 2021, 14:56 Jasne
Pozdrawiam
:zgoda:
ODPOWIEDZ