Idźmy w kundle - mieszańce.

Moderatorzy: BACHMATsforanemroda, eliza

bea100

Re: Idźmy w kundle - mieszańce.

Post autor: bea100 »

Czy Wam się nie wydaje, że powinniśmy się zwrócić do specjalisty- kynologa-genetyka (zakładam, że znajdziemy pasjonata) by przeanalizował od zarania rodowody itd (myślę, żę MagdaM i Hania pomogą a to są skarbnice wiedzy...dużą wiedzę zebrał w jedno Jorge od Kumpla a nasza Dorob ma cenne kontakty). Proponowałabym Panią kynolog-genetyk Dr Iwonę Głażewską bo ona już rozpoczęła kiedyś taką analizę, jest zaangażowana i młoda...(ale oczywiście się przy tym nazwisku nie upieram ;) ).
Myślę, że w ogarach stało się (patrząc na dzieci Gawry i ich dzieci) oraz dzieje się dużo dobrego. Krył Pala, będzie krył Zagraj i może doczekamy się potomstwa Zorki itd itd. Mamy też mieszankę z inną rasą...są też inne pomysły...Myślę, że czas na pomoc fachowca genetyka.

Nie wiem jak Wy, ale ja myślę, że bardzo potrzebny byłby nam długofalowy plan hodowlany.
Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Re: Idźmy w kundle - mieszańce.

Post autor: weszynoska »

bea100
dobrze piszesz....ja bym baaardzo chętnie poznała jakiś sensowny plan....kierunek...itp.
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika
ania N
Posty: 5017
Rejestracja: piątek 03 kwie 2009, 18:43
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Nasiłów /Puławy

Re: Idźmy w kundle - mieszańce.

Post autor: ania N »

Myślę że macie rację w tych rozważaniach. A czy jest możliwość zrobienia spisu wszystkich ogarków w Polsce? A może gdzieś już jest taka lista? To by był jakiś punkt wyjścia.....
„Jak ktoś chce coś robić to szuka sposobu, jak ktoś nie chce nic robić to szuka powodu."

https://www.facebook.com/HodowlaOgaraWislanaOsada/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Paula
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 1600
Rejestracja: wtorek 14 paź 2008, 21:24
Gadu-Gadu: 3818816
Lokalizacja: Warszawa

Re: Idźmy w kundle - mieszańce.

Post autor: Paula »

ania N pisze:Myślę że macie rację w tych rozważaniach. A czy jest możliwość zrobienia spisu wszystkich ogarków w Polsce? A może gdzieś już jest taka lista? To by był jakiś punkt wyjścia.....
Dorob przeprowadzała ogólnopolską akcję liczenia ogarów, ale nie wiem jakie były wyniki.
Pozdrawiamy,
Paula & Świtun
diamantina
Posty: 399
Rejestracja: środa 29 kwie 2009, 16:42

Re: Idźmy w kundle - mieszańce.

Post autor: diamantina »

Jakby co, to też mogę w czymś pomóc, moja wiedza ogarowa jest bardzo mała, ale dysponuję czasem na wertowanie w necie czy coś w tym rodzaju :)
Jestem też za tym, o czym napisała bea :)



A mam pytanie, czy Sułtan Uszy na Wiatr jeszcze żyje?
Miałby dzisiaj 10lat, a w swym rodowodzie ma dużo także starych linii..
Awatar użytkownika
Aszemi
Posty: 6177
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:55
Gadu-Gadu: 4921992
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Idźmy w kundle - mieszańce.

Post autor: Aszemi »

bea100 pisze:dużą wiedzę zebrał w jedno Jorge od Kumpla
a to link http://msu.republika.pl/BROP/roczniki.html" onclick="window.open(this.href);return false;
weszynoska pisze:ja bym baaardzo chętnie poznała jakiś sensowny plan....kierunek...itp.
myślę że wszystkim by się przydał aby nie działać po omacku każdy sobie tylko grupowo według jednego wzorca-kierunku ;)
Obrazek
Obrazek
"Pies nie dba o to, czy jesteś bogaty, czy biedny...
bystry czy tępy, mądry czy głupi.
Oddaj mu swoje serce, a on odda ci swoje.
O ilu ludziach można to powiedzieć?
Ilu ludzi może cię uczynić rzadkim, czystym i wyjątkowym?"
Awatar użytkownika
ania N
Posty: 5017
Rejestracja: piątek 03 kwie 2009, 18:43
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Nasiłów /Puławy

Re: Idźmy w kundle - mieszańce.

Post autor: ania N »

W razie czego można spróbować robić najpierw listy regionami. Przecież jesteśmy rozsiani po całej Polsce ;)
„Jak ktoś chce coś robić to szuka sposobu, jak ktoś nie chce nic robić to szuka powodu."

https://www.facebook.com/HodowlaOgaraWislanaOsada/" onclick="window.open(this.href);return false;
diamantina
Posty: 399
Rejestracja: środa 29 kwie 2009, 16:42

Re: Idźmy w kundle - mieszańce.

Post autor: diamantina »

Aszemi pisze:
bea100 pisze:dużą wiedzę zebrał w jedno Jorge od Kumpla
a to link http://msu.republika.pl/BROP/roczniki.html" onclick="window.open(this.href);return false;
kawał dobrej roboty :)
bea100

Re: Idźmy w kundle - mieszańce.

Post autor: bea100 »

diamantina pisze:A mam pytanie, czy Sułtan Uszy na Wiatr jeszcze żyje?
Miałby dzisiaj 10lat, a w swym rodowodzie ma dużo także starych linii..
Żyje z tego co wiem, jednak na krycie nim nie było (już parę lat temu !) zgody opiekunów.
To, że mamy na liście Jorge wpisanych ileś tam reproduktorów (i tak dużo za mało)- wcale nie znaczy, że one wszystkie "są do wykorzystania hodowlanego" :niewka:
Diamantino- właśnie ostatnio rozmawiałam z Agag- że u ogara nastało tak, że nie suk a piesków musimy jako hodowcy pilnować i motywować opieknów do robienia uprawnień.

Dorob z tego co wiem, wykonała wielką robotę (wielu pomagało...)- tak samo Jorge- robotę, która czeka na odpowiednie wykorzystanie...(?)...a jeszcze gdyby to wszystko trafiło w jakieś jedne fachowe ręce do analizy i gdyby gdyby gdyby... :marzyc:
gryfna

Re: Idźmy w kundle - mieszańce.

Post autor: gryfna »

bea100 pisze:...Nie wiem jak Wy, ale ja myślę, że bardzo potrzebny byłby nam długofalowy plan hodowlany.
Podpisuję się pod tym obydwoma rękami :)
Mamy niezłe bazy danych, mamy doświadczonych hodowców, możemy pozyskać świetnych naukowców. Łatwiej byłoby pozyskać fundusze na badania gdyby ogar był "skarbem " chronionym prawnie przez państwo... I jeszcze jedna sprawa. Jak przekonać właścicieli ogarów, które żyją gdzieś w zaciszu, żeby zaangażowali się w odbudowę rasy?
Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ