Co jest ważne, zanim kupię Ogara?

Moderatorzy: BACHMATsforanemroda, eliza

Awatar użytkownika
GabiArt
Posty: 122
Rejestracja: niedziela 24 maja 2009, 21:59

Co jest ważne, zanim kupię Ogara?

Post autor: GabiArt »

Od jesieni zaczniemy się rozglądać za Ogarkami. Tak, tak, po przedyskutowaniu z mężem i dzieciakami doszliśmy do wniosku, że jak hodowla to pełną gębą! Czytaliśmy na forach, że ogary się lepiej wychowują, jak są dwa i może lepiej demolkę mieszkania załatwić za jednym zamachem? :gleba:

Myśleliśmy o suni (na 100%) i ewentualnie przyszłym reproduktorze dla niej. I tu byłaby potrzebna wasza rada, czy jednak może dwie sunie, ale z innych hodowli? Warunki mamy. Wprawdzie na razie w wynajętym domeczku, w którym jednak i tak przywidujemy mały remont, bo tak mięliśmy w kontrakcie. A wkrótce ruszamy z budową domu z bali, co pójdzie szybko i mamy nadzieję wprowadzić się do niego późną wiosną przyszłego roku albo na przełomie maja. Wokół będą pola i zagajniki, jeszcze długo niezagospodarowane, bo na raz nie da się zrobić wszystkiego. Ale w sam raz dla Ogarków.
Czytam o hodowli, jak opętana, ale bardzo byście mi ułatwili sprawę, pisząc na co np.: powinnam zwrócić uwagę, kontaktując się z hodowcami, żeby wybrać pieski? Będę wam bardzo wdzięczna za wszelkie rady. :szacun_1:
Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Re: Co jest ważne, zanim kupię Ogara?

Post autor: weszynoska »

Co jest ważne......hmmmmmm


stwierdzenie....." będę Cię kochał przez wszystkie dni moje...i że nie opuszczę Cię aż do smierci...na dobre i na złe....w chorobie i w zdrowiu, w dniach sławy i w dniach porażek..."

Hodowla...to sposób na zycie....to nie kupno suczki... :piwko: czy dwóch ( ale dwóch lepiej :happy3: )


reszte kształtuje zycie... :marzyc:
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 1671
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 09:22
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Włocławek

Re: Co jest ważne, zanim kupię Ogara?

Post autor: Leszek »

GabiArt pisze:Czytam o hodowli, jak opętana, ale bardzo byście mi ułatwili sprawę, pisząc na co np.: powinnam zwrócić uwagę, kontaktując się z hodowcami, żeby wybrać pieski? Będę wam bardzo wdzięczna za wszelkie rady. :szacun_1:
Trudne pytanie, trzy lata temu miałem podobny dylemat , ale wybrałem dobrze.
Trzeba poczytać na forach o ogarach. Pojechac na kilka wystaw, pogadać z hodowcami. Wielu ma własne strony i wyrobic sobie jakis pogląd :zdziw_4:
Potem można wybierać, aczkolwiek życie może zawsze zrobić niespodziankę. :niewka: .
Na hodowle już na poważnie to chyba jednak lepiej dwie suki z różnych linii. :psiako:
Każde krycie powinno być innym reproduktorem, tak że własny nie rozwiązuje problemów.
Amonowo pozdrawia leszek.piechocki@wp.pl
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Co jest ważne, zanim kupię Ogara?

Post autor: Ania W »

Ja przede wszystkim nie kupowałabym dwóch psów w jednym wieku ...było juz o tym trochę ale jeszcze raz z mojego punktu widzenia.
Teraz ok - razem sie bawią,jeden bałagan, no może za dwóch ale....
Za 8 lat masz dwa starzejące się psy - geratria. Oby były zdrowe, bo jak zaczną się problemy zdrowotne to jednego portfela mało :cwaniak:
Ja mam prawie 12 letniego psa - choruje od roku, przedtem wszystko było ok ale teraz kosztuje mnie ok 300 - 400 zł miesięcznie...lekarstwa żeby było jasne ;)
Ja nie ukrywam też na starość Bard zrobił się lekko upierdliwy...Ma swoje fanaberie, jest uparty, jak chce jeść to nie ma bata albo szczeka (nigdy nie żebrał) albo leży i piszczy. Bardzo ważne zrobiły się dla niego rytuały - jakie kolwiek odstępstwo to wyraźny dyskomfort.
Kocham szalenie ale z dwoma dziadkami byłby naprawdę ciężko...
Inna sprawa to uczenie dwóch szczeniaków - oczywiście w dużym stopniu zależy na czym komu zależy ;) Ale jeżeli ktoś chce z psem troszkę popracować to musi poświęcić dwa razy tyle czasu (albo i trzy jak to powiedział znajomy posiadający dwa ogarki z kilkumiesięczną różnicą wieku;) ) na indywidualną pracę z każdym z nich. Żaden pies nie wychowa się przez samą obecność drugiego - tak w każdym razie ja sama uważam.

Ja bym nie zakładała od razu że nawet z dwóch linii psy muszą do siebie w przysżłości pasować. Kupiłabym jednego i za 3-4 lata pomyślała o drugim. Bo kupisz dwa i okaże się, że jeden entropia, drugi entropia i na przykład braki w uzębieniu, a niech któryś będzie miał kiepski charakter? - dość mało obiecujący materiał na przyszłą hodowlę....

Jest jeszcze kwestia powtarzania kryć - mimo posiadania pary, nawet dobranej unikałabym ciągłego powtarzania kryć.

Mnie bardzo cieszy zapał ludzi i plany hodowlane...Tylko proponuję, żebyś najpierw pojeździła po wystawach, może odwiedziła jakiś hodowców, potem spróbowała z jednym ogarem (może, ale nie musi się spodobać - mimo tego, że tutaj zebrali się wielbiciele tej rasy i zdecydowanie wiecej przeczytasz plusów niż minusów to jednak ta rasa ma wady ;) ). Potem spróbowałabym z jednym psem - jako potencjalny hodowca starałabym się pojeździć trochę po wystawach, pomyślałabym o użytkowości tak, żeby mieć jakiś punkt wyjścia i potwierdzenie (chociaż częściowo) jej walorów.
Awatar użytkownika
GabiArt
Posty: 122
Rejestracja: niedziela 24 maja 2009, 21:59

Re: Co jest ważne, zanim kupię Ogara?

Post autor: GabiArt »

Bardzo wam dziękuję za oddźwięk. Czytam o hodowli od wielu dni, rozmawiałam z 2 hodowcami, ale AniuW - ty mnie najbardziej zastrzeliłaś. :strach_2: Zwróciłaś mi uwagę na sprawy, o których w ogóle nie pomyślałam. Matko, muszę to wszystko teraz przetrawić, bo nie wiem, co odpowiedzieć.
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13065
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Co jest ważne, zanim kupię Ogara?

Post autor: kasiawro »

Ania bardzo dobrze to wszystko opisała, zgadzam się z tym - spokojnie masz czas bardzo fajnie, ze szukasz, czytasz i pytasz - to też jest bardzo dobre, odpowiedzialne podjęcie decyzji.
Jeśli bywasz w Polsce w okolicach Wrocławia zapraszam. Hodowcą jestem młodym ale porozmawiać można oczywiście ;)
Awatar użytkownika
GabiArt
Posty: 122
Rejestracja: niedziela 24 maja 2009, 21:59

Re: Co jest ważne, zanim kupię Ogara?

Post autor: GabiArt »

AniuW, nawet się pewnie nie spodziewałaś ile dobrego dzisiaj zrobiłaś tym jednym postem?! :!: Wiesz, siła nastawienia się na coś i podkręcania wzajemnego, jeśli kilka osób dąży do wspólnego celu jest nieoceniona, ale czasem spokojny argument z boku otwiera nam oczy na to, co istotne! Czasem jedna drobna rzecz może zmienić czyjeś podejście do sprawy. Myślę, że niekoniecznie akurat ten argument musiał paść w rozmowie z innym hodowcą, którego ty użyłaś, mianowicie starość psa. Zwyczajna rzecz, że pies się starzeje. Ale dwa na raz? Wiesz, że o wszystkim pomyślałam, ale nie o tym. Jesteśmy z mężem ludźmi dojrzałymi i z wyobraźnią, a ty poburzyłaś nam naszą budowlę z klocków, ale konstruktywnie i bardzo ci za to dziękujemy. :szacun_1: Właśnie o takie rady mi chodzi. Jest was tu duża grupa i każdy ma swoje własne obserwacje, doświadczenia. Nawet, jak się z jednym gada, choćby osobiście to niekoniecznie pada w rozmowie wszystko, co istotne.

Jesteśmy właśnie po burzliwej rodzinnej naradzie i oczywiście na początek będzie jedna sunia. A potem się zobaczy. ;)


Kasiawro, bywam w okolicach Legnicy, ale to nie jest tak daleko, więc i o Wrocław mogę kiedyś zahaczyć.
agag
Posty: 507
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:18

Re: Co jest ważne, zanim kupię Ogara?

Post autor: agag »

Zgadzam się ze wszystkim co napisała Ania, bardzo dobrze to wszystko ujęła. Dodam jeszcze argument przeciw 2 suniom w jednym wieku- jeżeli myślisz o długoletniej hodowli, to obydwie sunie przejdą Ci na hodowlaną emeryturę w tym samym wieku 8 lat, czyli chcąc zachować ciągłość hodowli musisz w odpowiednim momencie postarać się o trzecią (hmm, to w sumie plus, bo 3 ogary są fajniejsze niż 2, więc może to jednak argument za ?). Moim zdaniem najwłaściwszy odstęp wiekowy pomiędzy kolejnym psami to 3-4 lata, ze wskazaniem na 4.
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Co jest ważne, zanim kupię Ogara?

Post autor: Ania W »

GabiArt pisze:AniuW, nawet się pewnie nie spodziewałaś ile dobrego dzisiaj zrobiłaś tym jednym postem?! :!: .
Miło mi, że na coś się przydało moje doświadczenie...na początku nawet przeszło mi przez głowę, że może poczujecie się zniechęcani ;) Psie dziadki są rozczulające, ale i absorbujące ;)

Ja generalnie reprezentuję chyba raczej myślenie umiarkowanie pozytywne ;)
To znaczy fajnie jak ktoś pyta i świadomie chce podejść do problemu, ale życie i tak weryfikuje pewne plany. Dlatego myślę, że warto wchodzić w to powoli -a i tak gwarantuję, że wrażeń wam nie zabraknie ;)
Znajoma mojej koleżanki na przykład rozpoczęła hodowlę amstafów, ma dwie ładne, suki o fajnym charakterze, z uprawnieniami, ma przydomek hodowlany, miała dwa mioty i...koniec, więcej nie będzie bo uznała, że to ponad jej siły, zbyt wiele kosztują ją emocji .
Skoro macie przed sobą jeszcze kilka miesięcy to naprawdę polecam wybranie się na jakieś wystawy, rozmowa z właścicielami. Różnie ludzie, różne poglądy.
Z tego wszystkiego trzeba wyciągnąć wnioski dla siebie...
Zorientujecie się jak wyglądają różna ogary na żywo (bo jak chcecie zobaczyć na zdjęciach to nadal można nabyć płytkę i przyjrzeć się ponad 300 ogarzym okazom - to się nazywa marketing ;) ). Może okazać się, że któryś typ psa podoba wam się bardziej niż inny...
To temat rzeka...


P.s. Ja też obstawiam różnicę min.4 lat ;)
Może być tak, że weźmiecie sukę z innej hodowli lub zostawicie sobie którąś z miotu po waszej ...
Awatar użytkownika
GabiArt
Posty: 122
Rejestracja: niedziela 24 maja 2009, 21:59

Re: Co jest ważne, zanim kupię Ogara?

Post autor: GabiArt »

Dobrze prawicie! :zgoda:

Ogary współczesne widziałam oczywiście na wystawach w poprzednich latach. Byłam m.in. na międzynarodowej w Poznaniu, chyba dwa lata temu i widziałam tam mnóstwo Ogarów, może i minęliśmy się gdzieś z wami? Ale, chociaż nas zachwyciły i rozmawialiśmy z właścicielami to wtedy ani jeszcze nie myśleliśmy poważnie o zakupie ani nie mięliśmy możliwości, mieszkając więcej za granicą niż w Polsce.
Ale na wystawy na pewno się wybierzemy.
ODPOWIEDZ