OGARICA - biblioteka gończarza.

monik

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: monik »

A to myślę, że jako ciekawostka, bo raczej z naszymi ogarami nie ma nic wspólnego :D (poza nazwą ;) )

http://ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki/ks ... l?kw=11166" onclick="window.open(this.href);return false;

:twisted:
Awatar użytkownika
ZbyszekC
Posty: 2056
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:40

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: ZbyszekC »

Już dzisiaj wspominana w innym wątku. Wanda Żółkiewska "Dzikus czyli wyjęty spod prawa".
Nie wyobrażam sobie biblioteki gończarza-ogarowca bez tej pozycji. Gdyby nie ona pewnie nie miałbym nigdy ogara i pewnie nigdy bym się nie wybrał w Bieszczady. Na moje życie z psami miała podobny wpływ jak książki Jamesa Olivera Curwooda. Przez wiele lat mieszkałem z lokomotywą północy czyli malamutem.
"Moim prawdziwym obowiązkiem jest ocalić własne marzenia." - Arthur Schopenhauer
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: ogończyk »

Ok, dodaję. Ja mam papierowe, ale jakby ktoś podał link do wersji elektronicznej (czy miał PDF, który mógłby mi przesłać) byłoby super. Pzdr.
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: ogończyk »

Witam. Dodaję "Myśliwca" Tomasza Bielawskiego. (Z adresem internetowym). Heh. Biorąc pod uwagę, że jest to skan pierwszego wydania - najwytrwalszym życzę powodzenia w przedzieraniu się przez staropolskie słownictwo, ortografię i czcionkę. Pzdr
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: ogończyk »

Oprócz tego miło mi dodać trochę linków do literatury gończarskiej rosyjskojęzycznej. (M.in. wreszcie znalazłem link do "Myślistwa z Ogary" Kiszeńskiego ). Oprócz tego nowe tytuły i nowi Autorzy: Pachomow, Maksymowicz, Szijan, Czeliszczew. Pzdr.
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
Awatar użytkownika
wszoleczek
Posty: 1894
Rejestracja: środa 18 lis 2009, 10:44
Gadu-Gadu: 3431453
Lokalizacja: Libiąż k/Chrzanowa
Kontakt:

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: wszoleczek »

ogończyk
kawał dobrej roboty z tą biblioteką robisz :brawo_1:
duzo pozycji rosyjskich... :mysl_1: ciekawe czy mama cos pamieta z liceum :gleba:
:sekret:
Natalia i Nero
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: ogończyk »

Dzięki. Dużo po rosyjsku pewnie dlatego, że cokolwiek czytam w tym języku, a literaturę gończarską mają potężną. ;) Znalazłem właśnie rosyjskojęzyczne Forum gończarskie z TAAAKĄ biblioteką internetową, że w tym momencie jestem ciężko zakompleksiony i nawet nie chce mi się zastanawiać co się nam może przydać. Ech... Pzdr.

A zresztą kilka rzeczy jeszcze dziś wrzucę. ;)

Jeżeli ktoś zna literaturę gończarską w innych językach (najlepiej dostępną w internecie), to byłoby rewelacyjnie gdyby chciał się podzielić. Pzdr.
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: ogończyk »

Po namyślę dodaję link do tego Forum: "Gończe Rosji". Literatura się nie powtarza, co mnie bardzo cieszy. Pzdr. :P
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: ogończyk »

Dopisuję artykuł Erwina Dembinioka "Ogar Polski wczoraj i dziś" (PDF) Pzdr.
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: ogończyk »

Miło mi poinformować,że po dość długich poszukiwaniach mogę wreszcie dodać link do "Gospodarstwa jezdeckiego, strzelczego y mysliwczego, z doświadczenia NN. Szlachcica Polskiego napisanego roku pańskiego 1600, a teraz swiezo z dozwoleniem starszych do druku podanego. " wojewody Anzelma Gostomskiego. (O ogarach nie ma tam dużo, odrobinę pod koniec, natomiast jest to zabytek Gończarstwa podawany przez rozmaite bibliografie w związku z czym znalazł się w tej bibliotece.)
Jako anegdotkę podam, że akurat w domowym "miejscu odosobnienia" ;) czytam "Żywoty niepospolitych kobiet polskiego baroku" Zbigniewa Kuchowicza, gdzie jeden z rozdziałów poświęcony jest córce wojewody - Elżbiecie Łucji z Gostomskich Sieniawskiej, która, jak podaje jej późniejszy hagiograf, była tak pobożna, że umartwiając się "Miewała przy pokoju pieski małe, i miło jej było, że ją za ladajakim poruszeniem w nocy oszczekiwały i sen jej przerywały. Do tego brała sobie z nich drugą okazję do cierpliwości, bo ją z onych psiąt w nocy pchły budziły, które ona dla umartwienia swego umyślnie rozmnażała, psięta one do pokoju przypuszczając i nie umiatając tam gdzie sypiała, i czyniła to aż do samej śmierci nie dla jakiegoś we psach upodobania, ale dla własnego swego umartwienia. Darowano jej raz pieska i bardzo pięknego i dziwnie małego, do którego, że trochę była afektu przyłożyła, i podczas jej w modlitwie roztargę czynił, kazała go utopić." :shock:
(trzeba przyznać, że nawet jak na owe dziwne czasy, babsko miało zdrowo narąbane.)

Oprócz tego dodaję stronę o serbskich gończych (z Forum). Pzdr.
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
ODPOWIEDZ