OGARICA - biblioteka gończarza.

Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: ogończyk »

Ups!

Natychmiast poprawiam i proszę Panią Beatę o wybaczenie!

(Ponieważ jednak "G" jest przed "P", miejsce adresu się nie zmieni.)

Pzdr.
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
genetyk
Posty: 77
Rejestracja: środa 15 lip 2009, 22:40

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: genetyk »

Uff, udało mi sie wreszcie dobrnąc do finału pisania po polsku o wynikach naszych badań, w efekcie czego powstały dwa teksty: o liniach żeńskich i o psach KW. Oba teksty wysłałam na adres portalu rasypolskie, czyli powinny w jakims bliskim czasie stać sie dostępne dla wszystkim zainteresowanym tematem. To znaczy, mam nadzieję, ze tak sie stanie pomimo faktu, ża na stronie portalu wisi ogłoszenie o jego sprzedaży...
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: ogończyk »

Pani Doktor. Dzieląc na linie " zeńskie" i "męskie" sugeruje Pani, że jest możliwe iż to, że Matka "zdrowa" daje jakąś gwarancję tego, że potomstwo będzie zdrowe mimo, że Ojciec czymś tam trafiony? I ma przekroczony próg jakichśtam poligenów . choć jest super psem? Ciekawe i bardzo dla mnie interesujące Myśli Pani, że w dzisiejszej populacji Ogara jest sens, żeby osobno traktować psy z zamkniętej niestety KW? Przecież to te same psy co PKR tylko zbełtane z jakimiś mopsami. Trochę.

Proszę! Niech Pani albo opublikuje artykuły w posćie na forum, albo wyśle mi go na kontakt@ogarzepogorze.pl i ja wtedy, pozawracam ogony Administratorom, żeby znaleźli osobne miejsce na nie na Forum z uszanowaniem wszystkich Praw.
W najgorszym możliwym razie sam roześlę je po Ludziach. Choć nie mam czasu i mało kogo dzisiaj znam
Dzięki
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
genetyk
Posty: 77
Rejestracja: środa 15 lip 2009, 22:40

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: genetyk »

W kwestii formalnej, to nie ja dzielę na "meskie" i żeńskie", tylko tak się dzieli w zootechnice. U ludzi mamy męskie linie królow, czyli dynastie, a u koni rody (linie meskie) i rodziny (linie żeńskie) I wydaje się specjalne tablice linii genealogicznych, nie mówiąc juz o tym, ze przy opisie koni takich jak araby czy angliki wymienia sie też linie, z jakich pochodzą. U psiarzy na linie nie zwraca się wiekszej uwagi, co nie znaczy, ze nie mozna ich badac. ;)) Co do zdrowia, sprawa jest skomplikowana i znacznie wykracza poza pojecie linii, ale ja sie bezposrednio do tego problemu tutaj nie odnoszę. To byłby temat na dłuższa dyskusję, ale juz chyba nie tu na forum.
Co do psów KW, pomysł na badania wynikł z dyskusji prowadzonych wsrod "psich" naukowców, którzy próbuja ugryźć temat, co mozna zrobic dla poprawy zdrowotnosci ras psów o zbyt małej róznorodnosci genetycznej. Postuluje się uzywanie psów o nieznanym pochodzeniu, ale wygladajacych jak rasowe, takie jak ogary z KW, albo stosowanie krzyżowek miedzyrasowych. Mysmy w naszym artykule sprawdzały, czy psy KW odniosły sukces hodowlany czy tez nie. Co mnie szczególnie zafrapowało, gdy sobie porozmawiałam z prominentnym przedstawicielem ZKwP na temat przyczyn zamkniecia KW.
Ogolnie jednak mysle, ze dobrym czasem do naszej dyskusji bedzie publikacja polskich tekstów. Mam nadzieje, ze na rasachpl, a jak nie, to pomysle, gdzie to umieścic.
Przy okazji, o co chodzi z ta sprzedażą portalu? Bo sytuacja jest dla mnie zaskakująca...
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: Ania W »

Ja wprawdzie do poduszki poczytałam wersję angielską ale bardzo chętnie skonfrontuję z polską ;)

Myślę że chcą sprzedać portal, bo albo ktoś nie chce/nie może go prowadzić ...albo nie chce / nie może tego dłużej finansować. Raczej chyba nie chodzi o zarobek chociaż dla przeciętnego Kowalskiego cena przystępna nie jest ;)A informacja o sprzedaży wisi już dość długo :roll:
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: ogończyk »

genetyk pisze: To byłby temat na dłuższa dyskusję, ale juz chyba nie tu na forum.
Heh!
Jestem przekonany, że Talibowie wszystkich odmian biorą się z brudu, niewiedzy i kompleksów!

(I może jeszcze z mokrego nosa, ale głównie z NIEWIEDZY ! :D)
"Prawda nas wyzwoli!" :D I mało tego, (o tym też jestem święcie przekonany,) sama się wybroni! W każdej sytuacji!

Pzdr.

Do Admina "Ras Polskich" napisałem niemal natychymiast!
Nie odpowiedziuał
. No...sorka...
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
genetyk
Posty: 77
Rejestracja: środa 15 lip 2009, 22:40

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: genetyk »

Na stronie rasypolskie.com juz wisza nasze dwa artykuły:"O liniach żeńskich ogarów polskich" i "Ocena sukcesu hodowlanego ogarów polskich zarejestrowanych w Księdze Wstępnej". Sa to teksty napisane na podstawie artykułu naukowego, o którym pisałam wczesniej w tym wątku. Mam nadzieję, że oba teksty wzbudzą zainteresowanie srodowiska ogarowców. :)
Pozdrawiam
Iwona Głażewska
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: ogończyk »

Oba artykuły są już widoczne i podlinkowane w pierwszym poście!
Jeszcze raz dziękuję obu Autorkom, Administracji Ras Polskich i Wszystkim Tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zaistnienia tego faktu!

Pozdrawiam również.
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13065
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: kasiawro »

Kochani wątek założony został aby:
"Witam w temacie dotyczącym literatury o psach gończych.
Proszę dopisywać znane sobie i posiadane, różnojęzyczne pozycje (artykuły, książki, przydatne linki), które mogą się przydać. " słowa ogończyka

Proszę tutaj dyskusji na potrzebne, ambitne tematy nie tworzyć, bo nikt jej tutaj nigdy już nie znajdzie, a szkoda byłoby.

Wszystko zostaje przeniesione w odpowiednie miejsce:
viewtopic.php?f=10&t=1347" onclick="window.open(this.href);return false;


Z pozdrowieniami Paula i Kasiawro
Awatar użytkownika
romanczerwinski
Posty: 125
Rejestracja: poniedziałek 05 lip 2010, 21:11

Re: OGARICA - biblioteka gończarza.

Post autor: romanczerwinski »

Napewno to wszyscy wiedzą,ale ja nie za bardzo.Tak z ciekawości,ile Ogarów mamy zarejestrowanych w Polsce? Przeglądałem ,,rozdział,, O rasie i nie natrafiłem na taką informację.Moze ktoś mnie oświeci... . :dawaj Dzięki
ODPOWIEDZ