Ropowica

Awatar użytkownika
Grot
Posty: 438
Rejestracja: niedziela 09 wrz 2012, 14:32
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Pyskowice/ Zabrze

Re: Ropowica

Post autor: Grot »

Dzisiaj przy wizycie u kolejnego weta poruszyliśmy temat, twierdzi że w przypadku ogara to bliskość genów. Według niego jest za mało ogarów i z krycia wychodzą różne problemy zdrowotne. Zaznaczył że nie są winowajcami rodzice szczeniąt tylko loteria jak blisko psy są ze sobą skojarzone. Według niego rozwiązaniem problemu są badania genetyczne reproduktorów, jako przykład dał rasowe konie u których ponoć jest to standard ale to nie te PLN-y.
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Ropowica

Post autor: hania »

Badania genetyczne, które miałyby wykazać co? To nie jest złośliwe, pytam z ciekawości bo jeżeli nie istnieje gen odpowiedzialny za ropowicę (a myślę, że nie istnieje bo wtedy wyraźniej byłoby widać, że to choroba dziedziczna) tylko ewentualnie geny "wspomagające" jaj wystąpienie to co te badania genetyczne miałyby wykazać?
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7820
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Ropowica

Post autor: qzia »

"Badania genetyczne" to takie słowo wytrych. Tak jak i "choroba dziedziczna". Może panu chodziło o badania pokrewieństwa? Choć tu też nie wiem jak to badać i czy cena nie będzie za wysoka?
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Ropowica

Post autor: hania »

Ale pokrewieństwo to i z rodowodu można sobie wyliczyć. I niestety samo pokrewieństwo nie przekłada się na występowanie ropowicy bo jakby to była kwestia samego współczynnika inbredu to wiele przypadków ropowicy nie powinno wystąpić
Awatar użytkownika
Grot
Posty: 438
Rejestracja: niedziela 09 wrz 2012, 14:32
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Pyskowice/ Zabrze

Re: Ropowica

Post autor: Grot »

qzia pisze: Może panu chodziło o badania pokrewieństwa? Choć tu też nie wiem jak to badać i czy cena nie będzie za wysoka?
Właśnie to miał na myśli.
Ostatnio zmieniony czwartek 11 lip 2013, 16:51 przez Grot, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Ropowica

Post autor: hania »

A w ogóle ktoś robi takie badania? Bo rozumiem, że miałoby to być badanie na homozygotyczność a nie po prostu na to, że dany pies ma danych rodziców? No i kogo badać? Szczeniaki jak już są na świecie? Bo badanie rodziców nie wiem czy wiele da - nie wiemy jakie geny będą odziedziczone. No i jeszcze trzeba by udowodnić korelację miedzy współczynnikiem inbredu a występowaniem ropowicy. A mnie się wydaje, że to nie jest takie proste. Że na ropowicę może mieć wpływ większa homozygotyczność całej rasy a nie poszczególnych kojarzeń.
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: Ropowica

Post autor: ogończyk »

Mam wrażenie, że z ropowicą to tak, jak z podatnością niektórych ludzi na anginę. W sprzyjających warunkach się po prostu pojawia i nie sposób dojść co, tak na dobrą sprawę to powoduje. Czasem lody, czasem zmiana pogody, czasem zupełnie nie wiadomo. Też nie wiem co "badania genetyczne" miałyby badać? Pzdr.
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
Awatar użytkownika
Grot
Posty: 438
Rejestracja: niedziela 09 wrz 2012, 14:32
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Pyskowice/ Zabrze

Re: Ropowica

Post autor: Grot »

Tak naprawdę, w pierwszej kolejności należałoby uświadomić lekarzy weterynarii o istnieniu tej choroby. Rozmawiając z weterynarzami na temat ropowicy młodzieńczej,mają oni zazwyczaj na myśli inną ropowicę tzn. ropne zapalenie tkanek spowodowane bakterią ( np. gronkowcem) a nie chorobę młodych psów juvenile cellulitis. Szybka reakcja w przypadku tej choroby jest bardzo ważna. Właściciele młodych ogarów bądźcie czujni. :!:
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7820
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Ropowica

Post autor: qzia »

Może ktoś wie jak jest z ropowicą u np gończych polskich? Jest to rasa mocno z ogarem spokrewniona. Jak jest u innych ras mniej spokrewnionych?
Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ropowica

Post autor: weszynoska »

Ja nie słyszałam o ropowicy u gończych, ani nie miałam w hodowli żadnego przypadku...no na 100 szczeniąt to jakiś obraz jest.

Ale ja mieszkam na Podkarpaciu..i nie wszystkie ploty do mnie dochodzą niestety :niewka:
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
ODPOWIEDZ