Wielkość (wysokość) Ogara.

Awatar użytkownika
Anais
Posty: 24
Rejestracja: wtorek 21 paź 2008, 08:06

Re: Wielkość (wysokość) Ogara.

Post autor: Anais »

Wzorzec ogara powstał przecież ponad 40 lat temu, w zaledwie kilka lat po rozpoczęciu odtwarzania rasy - od tego czasu zmieniło się bardzo wiele (nie tylko jeśli chodzi o żywienie, ale także np. poziom weterynarii, rodzaje leków, poglądy na suplementowanie diety, itp.). Rozsądniej chyba byłoby, zamiast eliminować z hodowli psy o 1-2 cm przekraczajace wzorzec (a z tego, co czytam, to wydaje się,że jest ich sporo, i często są to piękni przedstawiciele rasy), pomyśleć o modyfikacji wzorca - co jakiś czas robi się to przecież w innych rasach.
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wielkość (wysokość) Ogara.

Post autor: dorob62 »

carmen pytasz po co wałkować??? no bo ciągle są nowi i zadają pytania.. wiem że was "stare wygi"( nie mówię o wieku a o wielkim doświadczeniu może to drażnić.. ale tak to jest że nowi właściciele zadają zawsze te same pytania. (nawet jak jest morze wiedzy do poczytania.
PS. Przez piętnaście lat prowadziłam zajęcia ze studentami i na pierwszych zajęciach pokazywałam kopertę z pytaniami które padną... i trafienia były ponad 80% Co rok, co grupa:)
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
carmen
Posty: 763
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 09:18
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: koło Żywca

Re: Wielkość (wysokość) Ogara.

Post autor: carmen »

niektóre rzeczy poprostu nie są proste jak drut... jakby były to doświadczeni hodowcy już dawno by się z nimi sprawili.. więc jeśli pojawiają się rzeczy, które ciężko jest ujażmic (entropia) to wiadomo, że jakieś proste zasady się nie sprawdzą. Ja bym proponowała karmic psy "bele" czem jak to bywało niegdyś i pewnie ogary byłyby wszystkie wzorcowe jeśli chodzi o wzrost ;) :mrgreen:

żartuje oczywiscie... Jeśli chodzi o modyfikację wzorca to bym się powstrzymała, no może tylko co do wagi bo wydaje mi się, że żaden ogar dobrze zbudowany, z wzorcową głęboką klatka nie waży tyle co widnieje na wzorcu...

a tak w ogóle kto dopisał tą wagę? i na podstawie jakiego psa? Czy on naprawdę tyle ważył? i na podstawie wagi której suki podana we wzorcu jest waga suki?
Określ swoją wizję przyszłości. Zastanów się jaka jest jej cena? Postanów, że ją zapłacisz...
Awatar użytkownika
Aszemi
Posty: 6177
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:55
Gadu-Gadu: 4921992
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wielkość (wysokość) Ogara.

Post autor: Aszemi »

Wczoraj ważyłam Salwę i ma prawie 26kg przy 62cm wzrostu ale po pierwsze ona od początku była drobniejsza a po drugie to jeszcze szczeniak który się rozrośnie.

A skoro p.Magda napisała
MagdaM pisze:Wg mnie suka mieści sie w przedziale wagowym 28-32 z przewagą cięższych ale to zależy od grubości kości , długości,wielkości głowy a nie zapasienia . Natomiast samce oscylują w granicach 36-40 kg .
To faktycznie powinno się popracować nad wagą we wzorcu.
Obrazek
Obrazek
"Pies nie dba o to, czy jesteś bogaty, czy biedny...
bystry czy tępy, mądry czy głupi.
Oddaj mu swoje serce, a on odda ci swoje.
O ilu ludziach można to powiedzieć?
Ilu ludzi może cię uczynić rzadkim, czystym i wyjątkowym?"
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wielkość (wysokość) Ogara.

Post autor: dorob62 »

Taki opis znalazłam szukając w sieci:
Ogar polski należy grupy wschodnioeuropejskich psów gończych. Ten stary zapalony myśliwy należy do starej miejscowej rasy. Jest psem masywnym o silnej budowie, ma ciężką głowę, szeroki nos i skośne ciemnobrązowe oczy o łagodnym wyrazie. Szyja jest mocna z obwisłym, pofałdowanym podgardlem. Tułów jest muskularny, kończyny zaś mocne. Gruby o gęstym podszerstku średniej długości włos jest umaszczony czarno-płowo. Dopuszczalna jest biała strzałka na głowie, białe znaczenia na piersi, końcach łap i ogona. Ogon jest prosty, porośnięty włosem tworzącym cienką i krótką szczotkę, czasem również gładki. Niegdyś opisywano ogara polskiego w trzech odmianach: dużej, średniej i małej. Psy duże miały w kłębie 64 cm wysokości i były stosunkowo rzadkie, używano ich do polowania na lisa i wilka. Najbardziej popularne były psy średniej wielkości, z którymi najczęściej polowano na zająca. Najmniejsze ogary mające w kłębie od 28-30 cm również polowały na zające. Dziś nie rozróżniamy ogarów polskich biorąc za kryterium wysokość w kłębie. Obecnie psy te osiągają w kłębie wysokość około 60 cm Ogar polski jest typowym psem myśliwskim, w żyłach niektórych osobników płynie podobno krew ciężkiego polskiego psa gończego, co rozpoznać można po skośnie ustawionych oczach, melancholijnym usposobieniu i pofałdowanej na głowie skórze. Ogary są psami umiarkowanie rączymi, pracującymi bardzo sumiennie lecz bez zacięcia. Ogar polski ma grzmiący średnio wysoki głos. Jest bardzo dobrym płochaczem, zwłaszcza na terenie bagnistym i w gęstym lesie. Z łatwością może pracować jako posokowiec, jest bowiem bardziej ruchliwy niż posokowiec hanowerski i silniejszy niż posokowiec bawarski, a do tego pewnie porusza się w wysokich górach i na śniegu. W przeciwieństwie do innych gończych ogar często trzymany jest jako pies rodzinny i trzymany w domu. Nie jest ostry, raczej miły i przyjacielski. Jest wytrwałym towarzyszem dla ludzi lubiących ruch.
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
REDAIK
Posty: 1090
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 23:16

Re: Wielkość (wysokość) Ogara.

Post autor: REDAIK »

Idealnie pasuje do moich ogórków.
http://www.ogarzygon.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
Danuta
Posty: 2304
Rejestracja: czwartek 23 paź 2008, 14:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Dębica

Re: Wielkość (wysokość) Ogara.

Post autor: Danuta »

Dorota kto popełnił ten opis? Gdzie go wygrzebałaś?
Danuta i Lokis

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Zahar
Posty: 100
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 22:28
Gadu-Gadu: 3783165
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wielkość (wysokość) Ogara.

Post autor: Zahar »

Piękny opis :placzek: aż mnie coś w oczkach szczypie ;)
Awatar użytkownika
ketrin
Posty: 1985
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 20:36
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łódź

Re: Wielkość (wysokość) Ogara.

Post autor: ketrin »

dobrze i mądrze powiedziane...
:brawo_1: :brawo_1: :brawo_1:

ja jeszcze tylko dodam

Ogar Polski nasz Skarb Narodowy
:P
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wielkość (wysokość) Ogara.

Post autor: dorob62 »

Tekst znalazłam tu:
http://www.pieski-.friko.pl/rasy.html
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
ODPOWIEDZ