samouczek wystawowy

Moderator: BACHMATsforanemroda

Awatar użytkownika
jut
Posty: 72
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 13:17
Gadu-Gadu: 0

samouczek wystawowy

Post autor: jut »

Drodzy Państwo,
jako całkowity zieleniak :mrgreen: (zielonego pojęcia nie mam) pragne bardzo abyscie przygotowali mnie i pewnie innych do brania udziału w wystawach.
Po pierwsze co czytać by się przygotować? Jak przygotować psa? Jak wygląda schemat prezentowania psa? Od jakiego wieku mozna zacząć?
I w ogóle jak ten temat ugryźć? Wam, fachowcom, pewnie wszystko w tej kwestii wydaje się proste ale dla mnie to czarna magia więc jakby ktoś chciał stworzyc małą instrukcję wystawiania psa to będę mocno wdzięczna!
Aha, wiem, że przed sędziami raczej ukrywa sie fakt,że pies chirurgicznie został pozbawiony entropium. Co by sie zatem stało gdybym pojawiła się na wystawie z dajmy na to pół rocznym Ogarem ze szwami odciągającymi na powiece. Rozpoczne wojnę czy też w ogól nie zostane dopuszczona do wystawy?
Dziękuje za wszelkie ewentualne odpowiedzi :D
"......trochę człowieka i technika się gubi......"
Awatar użytkownika
jut
Posty: 72
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 13:17
Gadu-Gadu: 0

Re: samouczek wystawowy

Post autor: jut »

Paula pisze: EDIT: Poza tym wydaje mi się, że temat miał być o wystawach ;)
Właśnie!
Czy moglibyśmy w tej dyskusji pominąć kwestię zasadności wystawiania psa z entropium (jest o tym w dziale "zdrowie") a skupić się na tym jaka wiedza zieleniakowi wystawowemu jest potrzebna. Naprawdę chętnie poczytam o przygotowywaniu i psów i ludzi do wystaw. O różnych perypetiach i anegdotach z wystaw, o ich przebiegu itd.... Bo nawet jeżeli sama psa wystawiac nie będę to temat jest interesujący zwłaszcza dla całkowitego w tej kwestii nowicjusza :oops:
"......trochę człowieka i technika się gubi......"
Awatar użytkownika
Administrator
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 90
Rejestracja: wtorek 14 paź 2008, 09:09

Re: samouczek wystawowy

Post autor: Administrator »

Posty nie dotyczące myśli przewodniej tematu, zostały przeniesione do działu zdrowie
Pozdrawiam
Administrator wioski Ogarkowo
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: samouczek wystawowy

Post autor: Ania W »

to ja pozowlę sobie wrzucić tu ten fragment mojej wypowiedzi, który entropii dotyczył :
"A zacząć polecam już od najmłodszego wieku - szczeniaki są w sam raz!
Warto obyć psa z warunkami na wystawie zanim zacznie się "poważną karierę" - czyli klasa pośrednia bo wtedy zaczyna się zbierać do uprawnień hodowlanych, chociaż championat młodzieży też miła rzecz
W klasie szczeniąt zazwyczaj wybacza się też wiele błedów -psa i wystawcy
A jak ugryźć? Pojechac najpierw na wystawę samemu - chyba jest jakaś zimą w Trójmieście.
Aaa! I ćwiczyć w ramach zabawy pokazywanie zębów(dobrze też, kiedy robią to osoby obce), bieganie przy nodze i postawę w zatrzymaniu "
Awatar użytkownika
MagdaM
Posty: 73
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 18:21

Re: samouczek wystawowy

Post autor: MagdaM »

Najbliżej to w Bydgoszczy jest wystawa walentynkowa . Dodatkowo halowa więc może najpierw spacer do hali dworcowej dla oswojenia z tłumem i nagłośnieniem. Powodzenia .
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: samouczek wystawowy

Post autor: dorob62 »

jut
Aha, wiem, że przed sędziami raczej ukrywa sie fakt,że pies chirurgicznie został pozbawiony entropium. Co by sie zatem stało gdybym pojawiła się na wystawie z dajmy na to pół rocznym Ogarem ze szwami odciągającymi na powiece. Rozpoczne wojnę czy też w ogól nie zostane dopuszczona do wystawy?
Sama tak napisałaś więc ja pociągnęłam ale ok to już inny temat.
Ja o wystawach sama wiem niewiele bo w sumie byliśmy dwa razy. raz wystawiał Robertek i lepiej mu poszło a raz ja. Oboje w sumie bez przygotowania. Ale Nemrod radził sobie lepiej niż my:) To chyba taka mądra rasa:):):):)
Co ja mogę poradzić?
Ćwicz bieganie na spacerach by pies wiedział jak to robić i byś Ty wiedziała. U nas ćwiczył zawsze Robertek i jak ja pojechałam z psem na wystawę dla Nemroda była to zupełnie nowa sytuacja i zaczął próbować się wygłupiać:) Samo wystawianie nie jest zbyt trudne na szczęście sędzia (mam nadzieję, że każdy) mówi co masz robić. Trzeba być maksymalnie skupionym na psie. Ja jak się po ocenie odprężyłam to w sekundę leżałam bo Nemrod zobaczył jakąś przecudnej urody psią laseczkę.
Sławek który był moim przewodnikiem i inni spotkani na wystawie mówili mi by nie karmić przed wystawą to pies będzie spokojniejszy i będzie lepiej reagował na polecenia. By przed samym wyjściem nie dawać wody to mniej się ślini.... Ale to chyba jednak zależy od osobnika. Nemrod głodny to Nemrod "trudny".
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
carmen
Posty: 763
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 09:18
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: koło Żywca

Re: samouczek wystawowy

Post autor: carmen »

Jut napewno podpowiedzą CI sami ogarowcy zgromadzeni przy ringu.

Ja byłam na paru wystawach i wciaż jestem na etapie patrzenia i nie rozumienia co się dzieje... są gesty, które doświadczeni wyłapują a nam zielonym :mrgreen: trzeba to wołami powiedziec ;)

Co do przygotowania psa - samca. Musi pokazywac ząbki i pozwalac się dotykac - sprawdzanie jąderek. Fajnie jakbyś nauczyła go biegnąc koło nogi i musisz sama pocwiczyc przekładanie smyczy do drugiej ręki "na zakrętach". Zrobienie tego z gracją też wymaga wprawy. Sama też musisz biegnąc lekko... ale nie kicac jak zajączek czy toczyc się jak słoń ;) . Wiem, że na wystawie ocenia się psa, ale właściciel też może potęgowac wrażenie - i w jedną i w drugą stronę czyli na dobre i na złe ;)
Warto psiaka przyzwyczaic i obyc z tłumem, dużą iloscią psów, ciasnotą...
często zdaża się, że fajne prywatnie psiaki wściekają się na wszstkie inne psy na wystawie.
Warto też na wystawie nie podchodzic do każdego napotkanego psa z innych powodów... jest to ogromne zbiegowisko psów i można coś "złapac", jakiś wirus czy chorobę.

Z mojego punktu widzenia wystawianie jest ogromnie stresujące - przynajmniej jak się zaczyna. Duży odsetek psów czuje nastrój właściciela... dlatego nie ma się co załamywac jak pierwszy czy druga wystawa nie wypadnie tak jak powinna.

Poprostu dużo luzu - daj się prowadzic chwili ;) :mrgreen:
Określ swoją wizję przyszłości. Zastanów się jaka jest jej cena? Postanów, że ją zapłacisz...
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: samouczek wystawowy

Post autor: dorob62 »

jut
Formalności.
Trzeba zacząć od zgłoszenia psa na wystawę i trzeba to zrobić odpowiednio wcześniej. Wystawy międzynarodowe przyjmują zgłoszenia ok. 1,5 miesiąca a krajowe na 1 miesiąc przed terminem. Formularz zgłoszeniowy jest na ogół do pobrania na stronach Związku Kynologicznego w Polsce w sekcji Wystawy. Tam również jest kalendarz wystaw. Wystawy dla ras polskich są bezpłatne (wyjątkiem jest wystawa klubowa)
ZKwP organizuje:
wystawy krajowe,
międzynarodowa,
klubowa
wystawy championów.
Dwie ostatnie są popularne głównie wśród hodowców. P
Psa można zgłosić do jednej z następujących klas:
- klasa szczeniąt (6-9 m-cy)
- klasa młodzieży (9-18 m-cy)
- klasa pośrednia (15-24 m-cy)
- klasa otwarta (pow. 15 m-cy)
- klasa użytkowa (pow. 15 m-cy, jeśli pies ma certyfikat użytkowości)
- klasa championów
- klasa weteranów (pow. 8 lat).
Na wystawach klubowych organizuje się dodatkowe klasy. (np baby czyli od 3-6 miesiąca). O wieku psa decyduje dzień przed wystawą.
Pies w wieku 15-24 m-cy może być zgłoszony do więcej niż jednej klasy. Dobrze jest wybierać wówczas grupę niższą wiekowo (np. 15-miesięczny pies może być oceniany w młodzieży, klasie pośredniej lub otwartej – najlepiej zgłosić go do klasy młodzieży lub pośredniej, gdzie będzie startował z psami lżejszej budowy a nie z tymi w pełni rozwiniętymi).
Aby zgłosić psa na wystawę potrzebny będzie rodowód (z wyjątkiem szczeniąt i młodzieży), którego kserokopię trzeba dołączyć do zgłoszenia. Przed wystawą otrzymasz pocztą potwierdzenie przyjęcia psa – zawierające numer katalogowy, który jest jednocześnie numerem startowym.
/za serwisem 4lapy.pl/
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: samouczek wystawowy

Post autor: dorob62 »

Przygotowanie psa.
Pies powinien być zdrowy i w dobrej formie. Pies prawidłowo żywiony, w ilości odpowiedniej dla wieku i trybu życia, nie dokarmiany bez potrzeby i zażywający odpowiedniej ilości ruchu powinien być w dobrej formie a jego sierść powinna być lśniąca. O dobrą kondycję psa należy dbać przez całe jego życie – nie tylko przed wystawą.
Aby pies mógł zostać oceniony nie może mieć wad dyskwalifikujących. Ważne jest również, aby pies nie był agresywny ani zbyt lękliwy. Pies powinien umieć biec przy lewej nodze
Najważniejsze, aby wystawiany pies był aktywny, wesoły (ale zdyscyplinowany), przyjaźnie nastawiony, w ciągłym kontakcie ze swoim właścicielem. Z psem należy poćwiczyć: chodzenie/bieganie przy lewej nodze, pokazywanie zębów oraz jąder oraz pozostawanie w pozycji stojącej przez kilka minut. Młode psy niechętnie stoją długo w jednej pozycji i mają tendencję do przysiadania. Nie będzie wielkim błędem jeśli pies od czasu do czasu usiądzie – zwłaszcza jeśli jest zmęczony. Ważne, aby pies stał w trakcie oceny indywidualnej (tzw. opisu) i zawsze wtedy, kiedy patrzy na niego sędzia. Siedzącego psa nie da się ocenić.
Pies nie powinien zachowywać się na ringu zbyt swobodnie – nie może wyskakiwać na ludzi, reagować agresywnie lub lękliwie, podskakiwać w biegu czy gryźć smyczy.
Trening z psem najlepiej przeprowadzić w parku, wśród innych psów i ludzi. Istnieją tam warunki zbliżone do tych, jakie pies będzie miał na wystawie. Młodym psom można pozwolić na odrobinę nieposłuszeństwa, także na wystawie, gdzie zbyt wiele się dzieje aby pies mógł skoncentrować się na wykonywaniu poleceń.
/źródło j.w./
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: samouczek wystawowy

Post autor: dorob62 »

Na wystawie.
Na wystawę zabierz ze sobą:
- potwierdzenie przyjęcia na wystawę (oraz naklejkę z numerem startowym, jeśli ją otrzymałeś)
- książeczkę zdrowia psa z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie (szczepienie nie może być wykonane w czasie 2-ch tygodni przed terminem wystawy)
- oryginał dowodu wpłaty za udział w wystawie
- ringówkę (czyli specjalną smycz do wystawiania)
- psie przysmaki lub zabawkę
- miskę
- karmę, jeśli czeka was dłuższa podróż
- miękką szczotkę lub szmatkę do wygładzenia sierści (nie jest niezbędna)
- ręcznik/kocyk dla psa
- parasol.
Na wystawę przyjedź trochę wcześniej. Sporo czasu zajmuje znalezienie miejsca, zaparkowanie samochodu itp. Najpierw trzeba odnaleźć sekretariat wystawy, gdzie odbierzesz naklejkę z numerem startowym (o ile nie otrzymałeś jej wcześniej pocztą) i katalog. Następnie znajdź odpowiedni ring, miejsce dla psa w pobliżu i zrelaksuj się.
Bardzo często wystawy odbywają się w upalne, letni dni. Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, że są to bardzo niesprzyjające warunki dla psa. Dlatego należy mu się odrobina cienia pod drzewem lub chociaż parasolem i miska z wodą.
Na ringu.[/b
Sędziowanie odbywa się w następującej kolejności: najpierw psy we wszystkich klasach począwszy od szczeniąt, potem suki. Obserwuj co dzieje się na ringu. Jeśli się spóźnisz sędzia ma prawo odmówić oceny psa. Przed wejściem na ring przyklej w widocznym miejscu na ubraniu naklejkę z numerem startowym. Psa wystawia jedna osoba, na zmianę wystawcy po wejściu na ring musi wyrazić zgodę sędzia.
Najpierw wystawcy ustawiają się w szeregu, w kolejności numerów startowych. Sędzia podejdzie do każdego psa i obejrzy sylwetkę, ogon, jądra u psów oraz zęby, które pies powinien pokazać bez grymaszenia. Następnie wszyscy biegną dookoła ringu, pies biegnie po Twojej lewej stronie. Ważne jest utrzymanie pewnej odległości pomiędzy psem biegnącym przed Tobą. Jeśli znajdujecie się zbyt blisko siebie – zwolnij, w przeciwnym razie pies nie będzie poruszał się harmonijnie. Ruch jest bardzo ważną częścią oceny psa.
Teraz rozpoczyna się opis każdego psa po kolei – najpierw zostaniesz poproszony o pobiegnięcie z psem w linii prostej od i do sędziego. Następnie sędzia poprosi Cię o podejście do stolika, gdzie ustawisz psa w pozycji stojącej. Pies powinien stać a jeśli przysiada, przejdź kilka kroków w tył lub zmień stronę. Najlepiej zachęcić psa do stania trzymając w ręku smakołyk lub ulubioną zabawkę. Jest to dość ważny moment, ponieważ od ustawienia psa w pewien sposób zależy jego ocena. Po pierwsze, pies powinien stać bokiem, równolegle do sędziego a przodem do Ciebie. Ważne, aby ringówka była opuszczona nisko i luźno na klatkę piersiową, co optycznie wydłuży szyję. Źle wygląda `duszenie` psa wysoko zaciśniętą smyczą. Zwróć uwagę na odpowiednie ustawienie tylnych kończyn - bardzo niekorzystnie prezentuje się pies z wyciągniętymi daleko tylnymi łapami, taka postawa łagodzi kątowanie. Przy odrobinie wprawy możesz korygować ustawienie kończyn psa. Grzbiet powinien tworzyć poziomą linię – jeśli pies się garbi, zrób krok do tyłu. Idealnie, jeśli ogon merda wesoło na wysokości linii grzbietu, ale może też być opuszczony. Po ocenie indywidualnej wracasz do szeregu (lub opuszczasz ring).
Zakończenie sędziowania przebiega różnie – najczęściej psy ubiegające się o lokaty pozostają, reszta opuszcza ring. Sędzia może jeszcze prosić o bieganie po okręgu i w linii prostej w celu porównania psów, co do których ma wątpliwości. Następnie ustala lokaty.
Warto nadmienić, że z dwóch porównywalnych psów przeważnie wygrywa ten, który jest lepiej przygotowany.
/źródło j.w./
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
ODPOWIEDZ