Wielkość psa

Awatar użytkownika
zybalowie
Posty: 1668
Rejestracja: niedziela 15 sie 2010, 08:19
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Szczecin

Wielkość psa

Post autor: zybalowie »

Mam pytanie do właścicieli psów - jakie wymiary mają wasze samce?

Zaciekawiło mnie to, że w sporej ilości popularnych źródeł (np. Wikipedii) wzorzec podaje się dużo mniejszy (65 cm/32kg) niż w źródłach poświęconych tematyce stricte psiej - np tu http://www.podajlape.pl/rasa/73/0/Ogar-polski.php" onclick="window.open(this.href);return false;, gdzie mowa o 35-45 kg dla psa (sic!)

Dodatkowo czytałam, że od kilku lat rodzą się psy coraz większe i masywniejsze, tak, że standardowe wymiary tracą powoli na aktualności.

Czy to prawda, jak jest u was?
Ostatnio zmieniony piątek 27 sie 2010, 11:38 przez zybalowie, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Wielkość psa

Post autor: Ania W »

viewtopic.php?f=7&t=92" onclick="window.open(this.href);return false;

Tu jest ogólny wątek o wielkości ogarów - może coś znajdziesz na ten temat. :)
Awatar użytkownika
wszoleczek
Posty: 1894
Rejestracja: środa 18 lis 2009, 10:44
Gadu-Gadu: 3431453
Lokalizacja: Libiąż k/Chrzanowa
Kontakt:

Re: Wielkość psa

Post autor: wszoleczek »

Mój psiór ma 2 lata i 5 miesięcy. Waży 37,5kg a mierzy ok 68cm (o ile dobrze przykładam centymetr ;) ).

Polecam również wątek o nadwadze:

http://ogarkowo.pl/viewtopic.php?f=9&t= ... 470#p43470" onclick="window.open(this.href);return false;
Natalia i Nero
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Wielkość psa

Post autor: hania »

Hultaja nie mierzyłam, ale nie jest dużym psem. Waży ok 35 kg (to jest zmienne) i jest niższy od Basty. Tyle, że taki troche paker ;).
Awatar użytkownika
ania N
Posty: 5017
Rejestracja: piątek 03 kwie 2009, 18:43
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Nasiłów /Puławy

Re: Wielkość psa

Post autor: ania N »

Fiordek na klubówce w Goraju mierzył 65cm. Ostatnie mierzenie w Piotrkowie 66cm, a waga od 35 do 37 zależnie od pory roku ;)
„Jak ktoś chce coś robić to szuka sposobu, jak ktoś nie chce nic robić to szuka powodu."

https://www.facebook.com/HodowlaOgaraWislanaOsada/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
EiMI
Posty: 2870
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:38
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Głogów/Serby

Re: Wielkość psa

Post autor: EiMI »

Naszego psa (Ogiego) nigdy nie mierzyłam. Nie było mi to potrzebne, ale był spory. Hultaj z Południowej Kniei jest według Pani Wiolety o kilka centymetrów niższy od Lili, a na widok Lili zawołałam (ryzykując okrutnie :D ): "Ale ona malutka!"
"Malutka? - zdziwiła się Pani Wioleta. - To zawsze największa suka w ringu." :zdziw_4: :D
U schyłku życia (13 lat) ogi ważył 39 kg i nie był zapasiony. Jak na staruszka przystało, miał cieniutką słoninkę - głównie za sprawą braku ruchu po kontuzji kolana. Ale nigdy w życiu nie powiedziałabym, że był gruby. Jak to w teście żeberkowym :gleba: - Żebra miał i wcale nie trzeba ich było na siłę szukać :D
Może i wyczytałaś, że ogary są coraz większe, ja mam wrażenie, że coraz mniejsze :roll:
Kiedy 11 lat temu Pani Hania oglądała naszego psa, stwierdziła, że "jakiś mały" i rzeczywiście pies, który był wtedy w jej towarzystwie w porównaniu z naszym był potężny. Miał znacznie masywniejszą głowę, bardziej obfite fale i wspaniałą, ogromną klatkę piersiową. Po prostu kawał psa! Nasz (fakt, że wtedy bardzo młody) wyglądał przy nim jak panienka z dobrego domu - subtelny, delikatniusi, skromniutki.... Ze stosunkowo słabo ( w porównaniu do byczego egzemplarza stojącego obok :strach_2:) rozwiniętą klatką piersiową i długimi łapami wyglądał jak na szczudłach. Z wiekiem to się oczywiście zmieniło, z podrostka zmienił się w sporego, nie chuderlawego, psa. Nabrał masy (mięśniowej!) i straszył sąsiadki :gleba: Smok po prostu :gleba:
Kiedy w lipcu trafiliśmy na Ogarkowo i oglądaliśmy zdjęcia psów o wiele lat młodszych od naszego, doszliśmy do wniosku, że bardzo wiele ogarów ma teraz delikatniejsze głowy, o nieco innym niż tamten Pan Ogar pokroju, delikatniejszą sylwetkę i - przynajmniej wizualnie - dłuższe łapy. Jednym słowem, są bardziej podobne do naszego.... w typie (bez papierów).

To tyle z własnego doświadczenia w ramach informacji. Zastanawiam się tylko, po co Ci takie dane?
Jeśli wybrałaś ogara, to z całym dobrodziejstwem inwentarza. Urośnie, jaki urośnie. Jedne są wyższe inne trochę niższe... jakie to ma znaczenie? I tak, jak wyprostuje łapy... śpisz na podłodze :gleba:
Grunt to nie przekarmić, żeby za tłuściuchny nie był.... Reszta sama Ci się ułoży :gleba: na kanapie.
Ja osobiście lubię psy, które odstają od podłogi.... ale nie robi mi różnicy czy będzie 5 cm mniej czy więcej... jak przerośnie wzorzec, to przerośnie :D oby był zdrowy. A jak nie dorośnie do wzorca - też nie będę płakać. Najwyżej sędziom może się nie podobać, bo dla mnie najważniejsze, że OGAR :D

NIE MARTW SIĘ :) POKOCHASZ KAŻDY CENTYMETR!
Ostatnio zmieniony piątek 27 sie 2010, 22:50 przez EiMI, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
irie
Posty: 3550
Rejestracja: środa 14 paź 2009, 23:04
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Wielkość psa

Post autor: irie »

U nas Kontrabas (15 m-cy) miesci sie we wzorcu: 60 cm i 30 kg (+/- 0,5 kg), a Minuta (17 m-cy) jest troszke za duza jak na suke (odnoszac sie do wzorca oczywiscie): 63 cm i 29-30 kg.
Z tym, ze na tle innych ogarow, ktore widzialam, to raczej Bas sie wyroznia rozmiarami, niz Minuta.
Obrazek
Awatar użytkownika
Aszemi
Posty: 6177
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:55
Gadu-Gadu: 4921992
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wielkość psa

Post autor: Aszemi »

irie pisze:U nas Kontrabas (15 m-cy) miesci sie we wzorcu: 60 cm..........na tle innych ogarow, ktore widzialam, to raczej Bas sie wyroznia rozmiarami
no niski jest tak jak np Mak bo jednak większość jest grubo ponad 60cm
Obrazek
Obrazek
"Pies nie dba o to, czy jesteś bogaty, czy biedny...
bystry czy tępy, mądry czy głupi.
Oddaj mu swoje serce, a on odda ci swoje.
O ilu ludziach można to powiedzieć?
Ilu ludzi może cię uczynić rzadkim, czystym i wyjątkowym?"
Awatar użytkownika
wszoleczek
Posty: 1894
Rejestracja: środa 18 lis 2009, 10:44
Gadu-Gadu: 3431453
Lokalizacja: Libiąż k/Chrzanowa
Kontakt:

Re: Wielkość psa

Post autor: wszoleczek »

Wydaje mi się, że wzorzec ciągnie ogary w dół, do wielkości gończych, a raczej posiadaczom i hodowcom podobają się większe psy, jak pochodzenie nakazuje, wzrost bloodhounda albo cp.

Ja generalnie lubię duże psy. I dla mnie czym większe tym lepsze :twisted: .
Natalia i Nero
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Wielkość psa

Post autor: Ania W »

Jakby był wzrostu bloodhounda to by był bloodhound ;)
A to ma być ogar polski a nie bloodhound.
I mam wrażenie, że to nie wzorzec ciągnie ogary w dół a ludzie w górę ;)

Mak przy tym, że niewysoki jest dużo bardziej proporcjonalny od wielu dużych ogarów. Podobnie Urwis Ogarusy (dla mnie "wyglądowo" super! ) czy Aslan (też bardzo fajny).
ODPOWIEDZ